Led osvetlenie Jawa Pionier, mäkký zdroj?

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Led osvetlenie Jawa Pionier, mäkký zdroj?

#1 Příspěvek od somorastik »

Dobry den,
Chcel by som sa spitat ako to je s nasobičmi napatia, ja som použil tzv. "voltage tripler", z alternatora z motorky som mal k dobru 5W.
Už predtým som mal úspešne zapojene ventilatory cez voltage doubler dvojnásobič, ktore mali na 12V odber približne 0,3A. Ale teraz mi osvetlenie cez LED diody nefungovalo, parametre:

Alternator 6V 35W(približne, ja som si robil iba zadne svetlo ktoremu bolo priradenych 5W)

Trojnásobič napatia (t.j. 18V) podla priloženej schémy, v sérii s odporom (1 Ohm) a 9 kusom červenych LED diod (na každu 2V ,presnejšie parametre neviem, ani odber ale su to tipicke asi 3 či 4 mm v priereze)

Kondenzatory su tam ale len okolo 200uF, bolo by asi treba dať vačšie, to sa prave chcem spitať, diody su rychle :-)

Dobre, meraním na mašine sme namerali 18V, mal som iba voltmeter čiže netušim ako by to cele vyzeralo na osciloskope.
Najradšej by som to cele riešil bez akumulatoru.
Přílohy
tripler.jpg
(10.32 KiB) Staženo 175 x

D.i.n.g.o

#2 Příspěvek od D.i.n.g.o »

Nìjak nechápu, proè tak složitì - pro napájení ledek stavìt násobiè :lol: :lol:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Třeba proto, že je to měkký zdroj a není třeba tolik vytopit na srážecích odporech, ale není to nejlepší řešení.
Při sériově spojených LEDkách stačí, aby byla jedna přerušená - a dosvítils. Už jen kvůli tomu bych LEDky rozdělil alespoň do dvou paralelních větví, každé s vlastním sériovým odporem. Ono to bude lepší - ten násobič ti násobí třikrát jen teoreticky

A příště použij u obrázku funkci "Orezať", ať zase zbytečně nevkládáš velkou plochu, na níž se v rohu krčí násobič. Ať to už nemusím dělat za tebe.

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#4 Příspěvek od renda15 »

Dovolil bych si připomenout, že těch 6V platí při předepsaném zatížení, a při zvyšujících otáčkách se zvyšuje napětí, ale proti tomu se zvyšuje i reaktance (vyšší kmitočet) a celý generátor je takovýmto způsobem vyladěn. Z toho plyne, že to bude chtít měřit a nakonec možná použít i nějakou stabilizaci.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Davidus »

a proč nakonec neudělat měnič??

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Měnič je blbost - Pionýr má ALTERNÁTOR s rotorem s permanentními magnety, takže výstup je STŘÍDAVÝ - stačí transformovat, pokud by už bylo potřeba zvyšovat napětí. Nominální výkon záleží na typu, alternátor v "pařezu", "nulapětce" a "dvacítce/jednadvacítce" měl výkon pro světla 20W (6V/15 + 15W hlavní a 5W zadní) stejně jako první Mustangy, které ale v pozdějším provedení dostávaly "osvětlovací cívku" vinutou tlustším drátem a silnější žárovku (6V/25 + 25W) do hlavního světlometu a svítily tedy výkonem (celkově) 30W (hlavní světlo + 5W sufitka v koncové lampě). Pokud se použijí ke svícení LEDky (zatím nehomologovaně), které mají už ze své konstrukce omezený vyzařovací úhel, takže vlastně ani nepotřebují klasickou parabolu k usměrnění světla, dá se běžně použít sériové zapojení dvojic bílých LED - naprázdno ten alternátorek potřebné napětí dodá a proud jednou dvojicí stačí nastavit malým předřadným odpůrkem na cca 20mA...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

D.i.n.g.o

#7 Příspěvek od D.i.n.g.o »

Tak zrovna bílé LEdky bych nepoužil ani náhodou, ale èervené a když už tak autoLED s pøíslušným vyzaøovacím úhlem. Když zvyšovat napìtí, tak tím transformátorem. Samozøejmost je použít nìkolik vìtví LEDek a netopit na odporu, to je na dvì vìci, když je napìtí kolísavé ale udìlat stabilizaci-omezení proudu tranzistorem pro každou vìtev zvláš￾. (ostatnì tak s tìmi tranzistory ale i použití stabilizátoru, tak to mám na svojí motorce udìlané už 3roky - japonská)

Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od somorastik »

pošli schemu Dingo.

D.i.n.g.o

#9 Příspěvek od D.i.n.g.o »

somorastik: to si neumíš najít na internetu sám? A schema zapojení s monolitickým stabilizátorem po mì snad nechceš, nebo to taky neumíš najít?

D.i.n.g.o

#10 Příspěvek od D.i.n.g.o »

V dobì internetu si neumìt poradit s takovou banalitou. :? nechápu

http://paja-trb.unas.cz/elektronika/kon ... tilna.html
http://sysala.cz/Elektro/LED_Light/ed_light.htm
Kdo hledá najde :wink:


Já to mám takhle jednoduše(samozøejmì jiný odpor a tranzistor - staré KFko):

http://sysala.cz/Elektro/LED_Light/schema.gif

Je to omnoho lepší než jen odpor.

A tøeba v blinkrech mám prozmìnu 8V stabík.

D.i.n.g.o

#11 Příspěvek od D.i.n.g.o »

A pro úplné tupce:
http://sysala.cz/Elektro/LED_Light/schema.gif
upozoròuju, že tam nemám jednu LED ale v sérii 6 èervených led TLWR7600 a tìch "vìtví" je nìkolik(5) a každá má svùj tranzistor s odporem, ne tím jak je na schematu ale jinou hodnotou a ty tranzistory mám za klobouèek pøipájené k plošnému spoji - odolné proti vibracím a navíc funguje plošný spoj jako chladiè.
Všechno to mám nastavené tak aby obvodem protékal proud 70mA (to je pro ty dané typy LED) pøi 15,5V takže pøi palubním napìtí co dává ta motorka - 14,5V do nich teèe jen o pár miliampér ménì - je to jistota a má to pøíznivý vliv na životnodt diod.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesunuto
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“