Nouzové osvětlení

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
CharlesBass
Příspěvky: 63
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

Nouzové osvětlení

#1 Příspěvek od CharlesBass »

Ahoj. Začnu trošku zeširoka. V sokolovně, kde se mimo v prostoru coby zkušebně pro kapelu, vyskytuji i coby příležitostný správce, jsem se rozhodl dořešit jeden starší problém. V roce 2005 byla kompletně zrekonstruována elektroinstalace. Místní firma ji provedela s nákladem převyšujícím 500tis. Asi za půl roku ulítla v hlavním rozvaděči nula u odbočky k vedlejšímu rozvaděči. Ten byl na druhé straně sokolovny a byly v něm zahrnuty okruhy i ze zkušebny. Než se na závadu přišlo během krátké doby to nadělalo spoustu škody (tlumivka v zářivce - ta chytla plamenem, zdroj ATX, zdroj NTB, trafo v mixpultu, trafo v zesilovači, svítidla nouzového osvětlení napojená na tento rozvaděč). Firma závadu opravila zakrácením opečeného káblu a jelo se dál. Škody na zařízeních dosud nevymoženy. V roce 2009 se závada opakovala, tentokrát nula ulítla v hlavní přívodní rozvodnici. Za dobu než jsem byl přivolán abych závadu alespoň lokalizoval to napáchalo další škody (tentokrát už úplně všechny nouzové světla, radiomagnetofon, pc-bedýnky, spínaný zdroj v power-mixpultu, adaptér 230/120V k americkýmu preampu...) Opravu provedli rozvodné závody. Nějaká náhrada.... škoda mluvit. Já v tom sem asi za 6000Kč :( .

No, abych se dostal k jádru pudla: v budově je instalováno asi 15ks svítidel od fy TRIDONIC.ATCO. zde

Jsou v nich jednotky: http://www.tridonicatco.com/kms/media/u ... 170_en.pdf
Akumulátory: Accu NiCD 3A - 3 články, 4A, 3,6V hhttp://www.tridonicatco.com/kms/media/uploads/ ... 200_en.pdf
Trubice: PL-S 11W

Čtyři svítidla jsem včera sundal, čtyři roky byli od první poruchy nezapojeny. Už tehdy mi bylo jasné, že jsou taky spálený. Co je však velmi zajímavé je, že oproti ostatním zničeným přístrojům, z nichž se často kouřilo a obvykle zasmrděli celou místnost, tak ani jedno svítidlo jenž jsem sundal, nejeví žádné známky destrukce. Akumulátory jsou sice vybité, nicméně i po těch letech mají všechy přes 3,8V. V týdnu je zkusím nějakou nabíječkou podle zdejších četných návodů oživit. Do jednotky jsem místo akumulátoru připojil zdroj, 5V, nic se dedělo. Obvody vypadají vpořádku, součástky také, ale víc nemám jak zkusit, maximálně vinutí tráfka, zda-li není přerušeno. Blbé je, že nevím, jak je udělaná elektronika zářivky, neb je pouze na primárně bateriový provoz. Nikde jsem nezjistil, zda-li trubice jde i do normálních svítidel na 230V, ale asi jo, nějaké stolní lampy je mívají.

Co byste doporučovali, je to asi patnáct kusů svítidel, některá ještě vykazují známky jakési činosti - LEDka zeleně svítí, co jsem odtušil, že se akumulátor nabíjí, ale po vypnutí elektriky se zářivky nerozsvítí ani u jednoho. Vyplatilo by se v odborném servisu udělat takovouto velkosériovou opravu? Podle mě se, ale můžu se mýlit, nejedná o závažnou závadu. Za předpokladu, že bude v pořádku většina akumulátorů...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Nechceš tu elektromontážní firmu nominovat do Síně slávy? Je škoda aby zůstala v anonymitě. Šikovný právník by z toho upletl aspoň obecné ohrožení.
Jednotky proměř, v tabulce je uvedený nabíjecí proud, unikající proud taky, pak se dá rozhodnout co dál. Jestli mají jednotky charakteristickou závadu tak je hromadná oprava tím rentabilnější :wink:

Uživatelský avatar
CharlesBass
Příspěvky: 63
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#3 Příspěvek od CharlesBass »

No mě to nepálí, klidně to zveřejním: http://www.es-pecky.cz/ Pokud jde o tu firmu, majtel je mi velmi nesympatický člověk i po stránce formálního jednání. Jak zmíněno půl miliónu - objem pro představu - zhruba 20 malých zářivkových svítidel, přes čtyřicet velkých 120cm, ty zmíněné nouzáky, zásuvkové okruhy, velký rozvaděč a malý. Dělali to v šesti lidech celý velký prázdniny (teda aspoň občas) a ještě přetahovali. No například mezi těmi dvěmi rozvaděči jim vyprojektovaná délka vedení nestčila o půl metru. Tak je 20cm nad rozvaděčem velká kisna, kde je to prodloužený přes bokosvorky ... no paráda je to. Ale pořád to je v lepším stavu, než to bylo, v sokolovně byl všude hliník. Nějaký tahanice iniciovaný byli, ale neúspěšně. Už předchozí parametry zakázk vs cena naznačují, že nebylo besnadné to zamést pod koberec..


Tráfko sem teď měřil a primár je hluchej.. Zkusím se dopídit po náhradě. Nic překvapujícího... to u jinýho tráfka, z powermixu byl průběh dramatičtější .. :) V opravě to bylo půl roku, parametry a samotné tráfko se dohledávalo velice blbě, šlo o Phonic K12


Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

poslal jsem ti SZ.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#5 Příspěvek od kevin_mitnick »

Ja uz leta tvrdim, ze v prostorech kde je vice drahe elektroniky (kulturaky se svetly a zvukarinou, zkusebny, kancelare) ale i doma se oplati investovat tisicovku a dat do hlavniho rozvadece hlidaci napetove rele, (treba http://www.elkoep.cz/hrn-43n~1.html ), ktere v pripade vyskytu poruchy tohoto druhu vybavi vyrazeci civku hlavniho jistice.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Příspěvky: 63
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#6 Příspěvek od CharlesBass »

kevin_mitnick píše:Ja uz leta tvrdim, ze v prostorech kde je vice drahe elektroniky (kulturaky se svetly a zvukarinou, zkusebny, kancelare) ale i doma se oplati investovat tisicovku a dat do hlavniho rozvadece hlidaci napetove rele, (treba http://www.elkoep.cz/hrn-43n~1.html ), ktere v pripade vyskytu poruchy tohoto druhu vybavi vyrazeci civku hlavniho jistice.
Dík za tip, myslím že se na to asi schyluje. Nula ulítla dvakrát, nic nebrání tomu aby ulítla víckrát. Třeba je to tam špatně rozházený po fázích a nulák je přetíženej, asi by stálo za to to zkontrolovat ... Jenže jak je tam to u,v,w (?) tak to pokaždý neni označený a já ty dvě fáze na těch černejch izolacích vod sebe nerozeznám :D Ale nějak to jít musí, nejaký udělátko na to přeci bude ...

Jen se zeptám, tahle ochrana stačí na celej barák jedna, nebo to musí bejt v každým uzlu? Já si teda myslím že jo, neb když ulítne nula někde za druhým rozvaděčem, tak ten efekt "ztrofázovatění" ( :D ) se asi k hlavnímu nedostane, nebo jo? Pokud to hlídá i víc parametrů, ty potenciály to asi rozhází...
Naposledy upravil(a) CharlesBass dne 08 bře 2010, 15:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Haty
Příspěvky: 86
Registrován: 04 led 2009, 01:00
Bydliště: Chrastava (u Liberce)

#7 Příspěvek od Haty »

Já osobně bych po těchto zkušenostech namontoval svodiče přepětí (např. SALTEK). Vyplatí se to.
Ještě něco - Kdyby se prováděly revize, muselo by se na volný nuláky přijít.
Haty

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesunuto
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“