2W menic pre 4W ziarivku s ludens.cl

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
r1a2s3t4o5
Příspěvky: 172
Registrován: 01 říj 2009, 02:00
Bydliště: Velke Prilepy
Kontaktovat uživatele:

2W menic pre 4W ziarivku s ludens.cl

#1 Příspěvek od r1a2s3t4o5 »

pokusam sa zbastlit menic (schema je nizsie), akurat ze mi to nejak nechce slapat. V clanku navrhar pise ze ten hex invertor ma generovat cisty sinus, ja mam na vystupe 6,8,10,12 cisty obdlznik 33.8kHz.

http://ludens.cl/Electron/Fluolamp/fluolamp.html

Toto podla mna nieje az taky problem. Problem ale je, ze mi nejak neslape cast zvysovania napatia.

Na 33zavitoch toho 0.5mm vinutia dostavam minimalne spicky, co podla mna nedokaze vytiahnut napatie na potrebnych 100V alebo kolko potrebuje ta ziarivka na zapalenie.

invertor mam 4069 a tranzistor IRF540, kondenzatory mam vsetky svitkove.

Nieje nahodou chyba v scheme?
Přílohy
menic_2W_napatie_na_33zavitoch.jpg
Napatie namerane na 33zavitoch toho trafka.
(35.51 KiB) Staženo 116 x
Fluo2.jpg
Schema 2W invertora pre 4W ziarivku s ludens.cl
(32.59 KiB) Staženo 154 x

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od radekrd »

1. Nevim kde jsi našel, že má ten invertor dávat sinus. Nic takového se v textu nepíše a z principu to ani není žádoucí.
2. Záleží jaké jsi použil jádro do transformátoru (v textu se o materiálu nic nepíše)? Jinak to trafo má mít 33+200závitů.

Uživatelský avatar
r1a2s3t4o5
Příspěvky: 172
Registrován: 01 říj 2009, 02:00
Bydliště: Velke Prilepy
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od r1a2s3t4o5 »

radekrd píše:1. Nevim kde jsi našel, že má ten invertor dávat sinus. Nic takového se v textu nepíše a z principu to ani není žádoucí.
2. Záleží jaké jsi použil jádro do transformátoru (v textu se o materiálu nic nepíše)? Jinak to trafo má mít 33+200závitů.
Jadro ma velkost presne ako je to v texte, mal som ho pouzite pre 8W menic a fungovalo. Je vytiahnute zo zdroja pocitaca.

Ano, vinutie mam 33+200 zavitov, napatie som meral na tych 33 zavitoch.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od radekrd »

V tom případě máš nekde chybu, (možná vadný mosfet? nebo mezizávitový zkrat - změř odběr), z těch tří pixelů toho osciloskopu se toho moc vyvozovat nedá.

Uživatelský avatar
r1a2s3t4o5
Příspěvky: 172
Registrován: 01 říj 2009, 02:00
Bydliště: Velke Prilepy
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od r1a2s3t4o5 »

radekrd píše:V tom případě máš nekde chybu, (možná vadný mosfet? nebo mezizávitový zkrat - změř odběr), z těch tří pixelů toho osciloskopu se toho moc vyvozovat nedá.
mosfet funguje, inac by bol bud v kuse zkratovany alebo rozpojeny a nevidel by som nic.

Nejde mi do hlavy, ked mam 12V napajanie, na vystupe toho hex invertoru mam obdlznik 22.8kHz 5V a tento mosfet spolu s tymi 33zavitmi z toho urobi signal ktory som prilozil.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Andrea »

r1a2s3t4o5 píše:Nejde mi do hlavy, ked mam 12V napajanie, na vystupe toho hex invertoru mam obdlznik 22.8kHz 5V
A v tom bude ten problém, obdélník má mít 12V. 4069 je nebufferovaný invertor a hodí se tak akorát na nízkopříkonové oscilátory.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

člověče,proč si vybíráš tak šílené řešení. Stačí jeden trand a těch pár závitů není problém navinout i ručně bez navíječky..

http://4.bp.blogspot.com/_oH9cuSJx7ZY/S ... verter.gif
třebas - Primár 30, zpětná vazba 20, výstup 250 záv..

běhal mi každej měnič tohoto typuzcela bez problému. jen je potřeba dodržet směr vinutí

Uživatelský avatar
r1a2s3t4o5
Příspěvky: 172
Registrován: 01 říj 2009, 02:00
Bydliště: Velke Prilepy
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od r1a2s3t4o5 »

Artaban001 píše:člověče,proč si vybíráš tak šílené řešení. Stačí jeden trand a těch pár závitů není problém navinout i ručně bez navíječky..

http://4.bp.blogspot.com/_oH9cuSJx7ZY/S ... verter.gif
třebas - Primár 30, zpětná vazba 20, výstup 250 záv..

běhal mi každej měnič tohoto typuzcela bez problému. jen je potřeba dodržet směr vinutí
Tomu hovorim konstruktivna odpoved.

Dakujem, tych 50zavitov na sekundar + zpetnovazobne vinutie namotam rucne bez problemov.

Myslis ze sa to da upravit tak, aby sla ta 4W ziarivka na nizsi vykon?
Planujem to pouzit spolu s 2.2Ah olovenou aku a rad by som aby to svietilo co najdlhsie.

K comu tam ten chlapik pouziva kondenzatory v serii so ziarivkou? Toto zapojenie to nema.

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od Sesi »

Měničů podobných tomu z odkazu od Artabana jsem dělal několik, když jsem si jedno období hrál s trafíčkama a zářivkama. Fungovalo to vždy bez problémů, jistě jsou lepší, účinnější(a složitější) měniče, ale tady je v jednoduchosti genialita.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Vogon »

r1a2s3t4o5 píše: K comu tam ten chlapik pouziva kondenzatory v serii so ziarivkou? Toto zapojenie to nema.
Po zapálení výboje se zářivka chová jako zkrat.
K ss oddělení zdroje od země.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Kondíky v sérii ze zářivkou jednak oddělují stejnosměrnou složku a někdy se používají jako ,"omezovač proudu".

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesunuto
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“