Jistič

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#16 Příspěvek od kovar »

jerab - můžeš udat typ toho jističe?
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#17 Příspěvek od foxrider »

Jen pro info: ty staré jističe IJV, IJM, ITV, ITM mají zkratovou odolnost jen 1500A, jističe J1K50 3000A.
Schválně jsem udělal zkoušku dvou shodných bakelitových jističů IJV 10A. Nastavil na trafosvářečce asi 100A, přicvakl kostřící kleště na jeden kontakt a ťukal elektrodou na druhý přívodní kontakt. Jeden jistič vypadával vždy a okamžitě ale druhý vůbec, ani jednou 8O. Jen bzučel a po chvíli se z něj začalo čoudit. Tak byl za trest ponechán svému osudu a tímto proudem doslova usmažen. :lol:

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#18 Příspěvek od palmalsport »

Zkratová odolnost jističe, je v podstatě údaj o tom, že jistič je schopen vypnout zkratový proud aniž by sám sebe poškodil. Například, u podružného rozváděče změřím impedanční smyčku 0,16 Ohm, měřící přístroj vypočítá zkratový proud v místě měření impedanční smyčky 1,43 kA, a bude osazen jistič se zkratovou odolností 10 kA, tak ten jistič by měl při zkratu vypnout, aniž by sám sebe poškodil. Je to o tom jak daleko je distribuční transformátor, jaké průřezy a v jaké délce jsou v cestě.
:)

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#19 Příspěvek od Mira_A »

ZdenekHQ píše:Zkrat je relativní pojem. Důležitá je impedance smyčky a tím pádem i zkratový proud. Podle toho je potřeba zvolit vypínací schopnost jističe (6kA, 10kA atd.) Pokud se poddimenzuje, může shořet.

Ty černý tady mám desítky let a nedá se říct, že by je bylo potřeba měnit.
Až na to že už po těch třiceti pěti letech mají uhlou charakteristiku.
Pravda je, že to byly vysoce kvalitní ještě komunistické jističe, které drží a dodnes jsou v mnoha panelových domech. Doma jsem ho za třicet let měnit nemusel, ale už ho vystřídaly nové. V rozvaděčích po paneláku je jich plno a za tu dobu třiceti pěti let jsme měnili pouze jeden kousek.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já už je taky brzy vyhodím, ale svoje si odsloužily a dodnes vidím ten jejich výkres, co visel na chodbě VUT, když nás trápili strojařinou....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#21 Příspěvek od Mira_A »

Je o ně zájem ve sběrných dvorech s nich kuchají kontakty.
Obsahovaly desetinásobek platiny co ty dnešní šmejdy.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“