Jak na spojení silového kabelu?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Aigor
Příspěvky: 23
Registrován: 10 led 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Aigor »

kovar:
a) přečti si prosím znovu na co se ptám
b) nikdy jsem nepsal, že výměna kabelu nejde udělat
..sry za výlev, ale musel jsem

Olchor:
jj, tak to dělám - jako ujištění, že je to v rámci možností OK mi stačí

Hill:
nevzdychám, ale byly doby, kdy jsme si na netu radili jako národ kutilů. Poslední dobou je to samej chytrák co by na všechno volal firmu místo věcné rady jak na to správně, i když s dovětkem "děláš to na vlastní triko". Výsledek je pak opačný. Tolik konstatování.
Jinak díky za souhrn. Žádný zázrak nemám, jen obvykle nelezu do koupené, nové a funkční věci, pokud to není nutné. OK, přesvědčili jste mě, tak sem to odkrytoval a číňan mile překvapil - výměna kabelu nebude problém a pokorně uznávám, že tady to bude nejlepší varianta!

Ten tip na vypínač je super (ve 3 elektro prodejnách nevěděli co po nich chci, tak už je jasno).
Kabel koupím gumový H05RN-F 3x1 (LED je 10W)
Přílohy
IMG_26712.jpg
(74.72 KiB) Staženo 37 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

No vidíš, kdybys napsal hned, že máš toto svítidlo, tak už jsem tu mohl vyvěsit fotky - tento týden jsme si potřebovali posvítít v elektrokanálu a vybavoval jsem jednu "LED desítku" desetimetrovou flexošňůrou H05RR-F 3x1,5. Byla docela makačka ji do té průchodky dostat, je přece jen poněkud silnější, ale jde to. A mohl jsem to při té příležitosti nafotit.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

Aigor píše:...
Hill:
nevzdychám, ale byly doby, kdy jsme si na netu radili jako národ kutilů. Poslední dobou je to samej chytrák co by na všechno volal firmu místo věcné rady jak na to správně, i když s dovětkem "děláš to na vlastní triko". Výsledek je pak opačný. Tolik konstatování....
Bohužel, doba kutilská s nástupem nový generace "takykutilů" plus s přísunem právě čínskejch výrobků skončila - z hlediska bezpečnosti tvůrců podobnejch bastlů i dalších uživatelů, z hlediska vymáhání právní odpovědnosti za případný škody a vůbec s ohledem na atmosféru kolem všch "samodomo" úprav je to zákonitej krok. Prostě pokud nedodržíš předpisy, riskuješ - dřív se na to tolik nekoukalo, protože firemní služby NEBYLY DOSTUPNÝ - a taky se skoro nic nekontrolovalo tak přísně. Je to stejný i s tím účelem použití - v €vropě to zatím ještě není, ale v US jsou běžný "návody pro de.bily", ve kterejch se vysloveně uvádí, k čemu daná věc je a k čemu není určená, protože výrobce nechce snášet právní ataky uživatelů, kteří přes zjevnou nesmyslnost svýho počínání použijou věc v naprostým rozporu s jejím původním určením (například sušení mokrýho psa po koupání v kuchyňský mikrovlnce) - a případnou následnou škodu pak vymáhají na výrobci, kterej "je na nepřípustnost použití k jiným účelům neupozornil". Děsím se doby, kdy podobný zvyky přijdou i sem k nám, kde zatím aspoň v elektrice jakž-takž funguje zdravej selskej rozum... Tvoje vyjádření "dát 200 nebo 900 za blbý světlo" jasně vypovídá o tom, že ten selskej rozum ve tvým případě už pokulhává - to laciný světlo bude minimálně na první pohled učuněný z lacinýho materiálu, s nejasnou pevností, s neurčitým chováním v případě třeba mechanickýho poškození atd - a tvůrci norem asi vědí proč požadujou třeba pro přenosný svítidlo mechanicky odolnější konstrukci než pro stejně výkonný svítidlo pro pevnou montáž...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#19 Příspěvek od PavelFF »

EKKAR píše:Bohužel, doba kutilská s nástupem nový generace "takykutilů" plus s přísunem právě čínskejch výrobků skončila - z hlediska bezpečnosti tvůrců podobnejch bastlů i dalších uživatelů, z hlediska vymáhání právní odpovědnosti za případný škody...atd ... atd .....atd...
Ale prdlajs(z). Žádná kutilská doba neskončila. Každý si může doma kutit co chce a jak chce. A taky kutí. "Takykutilové"(co to vůbec je?) se neobjevili se změnou systému, ti existovali vždycky, i za Husáka , za Masaryka i Franze Josefa.

Jenom tady jsou někteří lidé jaksi předposraní nebo důležití nebo ještě větší poturčenci než Turek. Na elektrika.cz se to dá ještě pochopit, protože ty lidi tam to živí a nebudou se připravovat dobrovolně o kšefty.

Taky chápů, že administrátoři fóra by tady neměli lidi navádět k čuňárnám.

Ale když se někdo ptá na konkrétní řešení, chce to pro sebe na doma, tak by se mu mělo odpovídat na jeho dotaz, napsat upozornění , že je to třeba čuňárna a dělá to na vlastní nebezpečí a tím to končí. Nejsou potřeba žádné sáhodlouhé a opakované výlevy na téma právní odpovědnosti, pojišťovna ti pak nic nedá, EU je na nás přísná, už to není co bývalo, musíme sami stáhnout ocas, apod.

V tomhle s Aigorem plně souhlasím.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

No vidíš: a já ne. A to ne proto, že jsem moderátor, ani ne proto, že mám padesátku. Ale proto, že nastavovat šňůru 20 cm od spotřebiče je pracnější a méně bezpečné, než spotřebič otevřít a šňůru vcelku připojit přímo. Navíc ty centimetry vyhozeného přívodu málokdy chybí, takže i z tohoto pohledu je nastavování nesmyslné.
Proto i tady beru, když kutila někdo předem upozorní na riziko a navrhne jinou alternativu, a na to by každý soudný kutil měl slyšet.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

2 PavelFF - já tu padesátku měl taky (že mi propadla bez mýho zavinění je vysvětlování na zbytečně dlouhou dobu - znalosti mi zůstaly) - a řeknu ti jedno - i kdybych 10x sám pro sebe cokoliv zprasil podle rčení že kovářova kobyla a ševcova žena chodí bosa, tak DRUHÝMU to radit nikdy nebudu. A když, tak veřejně v žádným případě. Ona ta elektrika je přece jen za určitejch okolností zákeřná a i když se s vědomím její nebezpečnosti dá učunit ledacos, co není "papírově košer", tak se to musí používat právě s tím povědomím o následkcích, který to může napáchat. A ty si umíme představit právě jen my, co s tím máme zkušenosti - kdo žádný nemá a nebojí se následků, tak 1000x se mu nic nestane - a po 1001. způsobí průser jak Brno - a nakonec se to svede na kutily a bastlíře. Takže brzdi - NENÍ TO O TOM, ŽE BY TO NĚJAK JINAK NEFUNGOVALO, ALE O TOM, ABY TO BYLO ZA KAŽDÝ OKOLNOSTI "SAFETY IN FAILURE".
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#22 Příspěvek od Yarda1 »

EKKAR píše:... i kdybych 10x sám pro sebe cokoliv zprasil podle rčení že kovářova kobyla a ševcova žena chodí bosa, tak DRUHÝMU to radit nikdy nebudu. ....
Souhlas. Já k podobným dotazům dodávám: "Když se na TOHLE musíš ptát, tak to nech udělat někomu, kdo se ptát nemusí."
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Aigor
Příspěvky: 23
Registrován: 10 led 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Aigor »

Jsme už hodně mimo téma, ale dovolím si dodat pár věcí
Spoléhat se jen odborníka může být i kontraproduktivní, k tomu mě přivedla rekonstrukce RD. Na řešení střechy se vystřídalo 5 projektantů a kždý měl naprosto protichůdný názor s tím, že řešení od jeho předchůdce by spolehlivě spadlo (dva to dokládali i statickým výpočtem)
S elektrikou podobně. Posledních 20 let tam hodpodařil takový Jouda kutil, že sám ač profesí strojař a programátor se mi ježily chlupy i na zádech z těch domácích rozvodných krabic z překližky, přehozených fází, ponorné čerpadlo 4x napojované a omotané jen izolačkou, elektrika do dílny tažená bílou dvojlinkou, absence proudových chráničů, apod.
A co na to odborníci? Oslovil sem 8 elektrikářů, z toho 2 byli ochotní přijet a výsledek - "takhle to není úplně v pořádku, ale když to funguje doteď... Jenom si napište co chcete PŘESNĚ řešit/opravit a já vám udělám kalkulaci".
Jeden srandista dokonce komplet naslepo vypočítal, že za 50 tisíc mi vymění všechno v rozvodné skříni a to že na revizi stačí.

Na druhou stranu si koupím v obchodě prodlužovačku, ze které po pár měsících jde smrad a jiskry, v LED osvětlení vánočního stromečku se utrhne vidlice do zásuvky s vlasovým drátkem,.. to vše se značkou CE a nejspíš falešnou certifikací.
Ale podle amerického modelu je asi vše v pořádku, vždyť výrobek můžu reklamovat a za způsobené škody se soudit...

Když něco nevím, zeptám se. Neznamená to automaticky, že si vše chci dělat sám, ale rád vím jak věci fungují a hlavně proč.
Tak se prosím vážení nedivte, že reaguju podrážděně na odpovědi typu "zavolej někoho, kdo se ptát nemusí". Ono taky "kdo se neptá, zůstane blbej"
A vědět sem tam nějakou tu ČSN a jak se co má dělat ocením dvojnásob i když si zavolám toho profíka.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

Jo hochu, na to si nejdřív kup nebo půjč nějaký knížky a učebnice, přečti si je, pak si na základě z nich načerpanejch vědomostí pročti aspoň pár základních norem - a až potom se snaž něco montovat. Bez těch základů získanejch samostudiem budeš vždycky v roli toho blbýho dotazujícího se na základní věci.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#25 Příspěvek od weed_smoker »

Nejlepší řešení u pohyblivýho přívodu:
Pokud je drba blíž přístroji,mění se přívod celej.Pokud je blíž vidlici,mění se vidlice.Pokud je vprostřed,na kus od přístroje se dá další vidlice,nejlíp gumová a na kus od původní vidlice zásuvka na prodlužku (taky gumová).
Pokud je přístroj "na ven" nebo "do vody",mění se celej přívod.
BTW.Vánoční světýlka používám vlastní,a to s trafem i trojvodičovou šňůrou (PE dávám obvykle na jádro,někdy i na jeden konec sekundáru nebo za můstek).Napětí do řetězů 12 až 48V DC,kanálů 4-10 (krom TTL/CMOS generátorů,čítačů, registrů,dekodérů nebo pamětí lze využít i obvod z CHINA řetězů,jeho CLK vývod(sync) se dává přes odpor 10k až 47k a trimr 10k na jeden vývod sekundáru.Místo tyristorů buď N-MOSFET(třeba IRF540) nebo NPN(BD135-9 a silnější) s odporem do báze 1k až 3k3.Další výhoda je,že pokud se některý světýlko spálí,nezhasne "celá barva",ale jen daná skupina dvou až šesti světýlek daný barvy.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“