Přestavba alternátoru na dynamo

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Romisek
Příspěvky: 277
Registrován: 26 úno 2008, 01:00
Bydliště: Borkovany
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Romisek »

rad by jsem to použil na větrnou elektrárnu nechtěl jsem použít přímo alternátor aby nemusel být stále buzen nebo aby jsem nemusel vymýšlet aby se buzení připojilo s nějakými otáčkamy když zafouká. Tak jsem chtěl použít buď dynamo a nebo alternátor a buzení napájet přímo ze spřaženého dynama aby jsem nespotřebovával proud když nebude foukat taková je moje myšlenka. Je u nás dosti větrnou takže potřebné rychlosti otáček s nějakým menším převodem by neměl být problém. Jedná se o alternátor 24V/110A samozřejmě ho nechci zatěžovat na max. Pro přestavbu na to buzení by jsem rád použil slabšího výkonu
Romisek

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#17 Příspěvek od serviceman »

Tohle je, Romiseku, typické, že se člověk na konci vlákna dozví něco, co mělo být napsáno úplně na začátku.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

A to nám ještě neřekl, kolikaotáčkovej ten alternátor je.
V obci vedle nás si borec postavil taky dva malý větráky s altíkama z náklaďáku a musel dodatečně řešit zpřevodování do rychla a zmenšit vrtuli. No a pak mu to zakázali provozovat kvůli hluku na vysokejch otáčkách. Takže pokud nemáš pomaloběžnej alternátor, tak bych s tím ani nezačínal.
Jirka

Uživatelský avatar
Romisek
Příspěvky: 277
Registrován: 26 úno 2008, 01:00
Bydliště: Borkovany
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Romisek »

tak převod tam určitě bude tento altík by měl dodávat max proud v rozmezí asi od 5000ot/min
Romisek

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#20 Příspěvek od Celeron »

8O A kolik chceš, aby Ti točila ta vrtule? To si myslíš, že to zpřevoduješ do rychla víc než 1:5? Víš, jakej řev vydává metrová vrtule při 1000 otačkách? Jak to pustíš, po první stížnosti Ti to odbor ŽP na obci zakáže. Ten místní borec na Vrších byl asi 200 m od posledního obydlí a zakázali mu to.
Tady máš ten případ, vrtule asi 3 -5m.
https://www.google.cz/maps/@50.2159162, ... !2e0?hl=cs
Jirka

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od kulikus »

Altík je defakto synchronní třífázový motor, který má místo permanentních magnetů budicí cívku/y a na výstupu těch tří fází je usměrňovací diodový můstek.

Postup bude obdobný, jako při úpravě motorků z CD-ROM ( jsou třífázové). Tam se rotor s vinutím do trojúhelníku ponechá, na stator se na střídačku lepí neodymové permanentní magnety.

Budicí vinutí (asi na statoru) bys musel nahradit permanentními magnety orientovanými na stídačku. Ty nejsilnější co seženeš. Dohledej si výrobu modelářských synchronních třífázových motorků. Je to stejné, jen bez diod.

link na brushless

Uživatelský avatar
Romisek
Příspěvky: 277
Registrován: 26 úno 2008, 01:00
Bydliště: Borkovany
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od Romisek »

To jem tesil na začátku vlákna když by jsem tam dal permanentní magnety misto rotoru tak by jsem nemusel dosahovat takových otáček aby jsem z toho něco dostal
Romisek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#23 Příspěvek od Hill »

Není třeba těch magnetů moc: stačí jeden trubkový s póly na koncích trubky a nahradit jím budicí cívku. O střídavé rozložení magnetického pole se přece postarají pólové nástavce, jen na jedné hvězdici musí být severní, na druhé pak jižní pól magnetu.
Obrázek

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od jova1 »

Osobně jsem to vyřešil u alternátoru12V / 45A, kruhovým feritovým magnetem z reproduktoru, který nahradil cívku jak píše Hill.
Ještě jsem zvýšil napětí převinutím vinutí slabším vodičem s větším počtem závitů a naměřil při různém zatížení (0,5A;1A;3A;5A), tyto výsledky:

250ot. 2V 0,5A
390ot. 3V 1A
600ot. 6V 1A
1080ot. 13V 1A
1080ot. 7,6V 3A
1710ot. 14,3V 3A
1710ot. 6V 5A

Více mi soustruh netočí :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#25 Příspěvek od EKKAR »

Na těch údajích je právě přesně vidět, jak se alternátor bez regulovanýho buzení chová - že je měkkej, doslova se chová jako "zdroj výkonu" a jeho napětí s rostoucím odběrem prudce klesá. To se využívá právě ve spoustě motorek, kde je altík s permanentníma magnetama, nadimenzovanej na výkon X wattů - a k němu zkratovej paralelní regulátor jako "výkonová zenerka" = co nesežerou spotřebiče, "spálí" ten regulátor. Pokud chceš využívat větrnej pohon, musíš se smířit s tím, že budeš potřebovat složitější elektroniku s detekováním síly větru třeba formou zjišťování počtu otáček pomocný vrtulky (de facto anemometru) nebo počtu otáček přímo pohonný vrtule - a podle toho i regulovat buzení altíku. S permanentníma magnetama daleko nedojdeš - pracovní oblast největší účinnosti takovýho generátoru je moc úzká na to, aby se to vyplácelo.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Romisek
Příspěvky: 277
Registrován: 26 úno 2008, 01:00
Bydliště: Borkovany
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Romisek »

Měřit rychlost otáčení by až takovej problém nebyl vyřešil by jsem to ABS polovým kroužkem spolu s ABS senzorem pak už jen zjistit ty optymální pracovní podmínky.

Jen místo feritovýho magnetu z repráku by jsem chtěl použít neodym je daleko silnější a myslím že i výsledky by byly daleko lepší.
Romisek

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#27 Příspěvek od kokun »

Bychom, byste, by - to by tuším bylo "optymální" 8O :lol:

EDIT:
Pardon - až teď se dívám, že jsme vlastně v HP (nejen, co se pravopisu týká)!
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#28 Příspěvek od misocko »

Romisek je jasne ze si EKKARov prispevok nedocital a skoncil si pri zisteni otacok, to ze nasleduje regulacia budenia ktora je pri pouziti magnetu takmer nemozna si si uz nevsimol :D

Uživatelský avatar
Romisek
Příspěvky: 277
Registrován: 26 úno 2008, 01:00
Bydliště: Borkovany
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od Romisek »

proč by jsem si toho nevšiml nejdříve musím vyřešit jednu věc aby jsem se potom dostal k dalším věcem tím pádem musím nejdříve zajistit aby jsem to vybudil následně zjistit kolik mi z toho poleze a při jakém zatížení a jakých otáčkách jako si to zjistil jova1 a následně budu řešit regulaci jestli ty pracuješ od konce za to já ti už bohužel nemohu
Romisek

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od ZdenekHQ »

Vzhledem k pozitivnímu vývoji vlákna přesun z HP do Poradny. Nestává se to často...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“