vadné součástky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#16 Příspěvek od WLAB »

Pokud neni mozne testovat za provozu, tak je to problem...

Tak jim treba zmerit prechody zpusobem, ktery okolni zapojeni umozni... Nicmene v takove situaci by bylo idealne treba je vyndat a otestovat na charakterografu a porovnat s katalogem.

Nic, ptas se na veci, na ktere budes muset postupne prijit sam... kdyz se zeptas na pomoc s diganostikou nejakeho konkretniho problemu, rad ti nekdo pomuze, ale pokladat takhle obecne otazky fakt nema smysl.
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#17 Příspěvek od Otkundes »

Myslím, že nejlepší metodou, je pochopení základů elektrotechniky a elektroniky, což lze získat studiem. Pak následuje praktické ověření svých znalostí na konkrétním obvodu. Následovat může schopnost tazatele, zjistit nejen to, že je některá součástka vadná, ale především, co bylo v elektrickém obvodu příčinou jejího poškození, nebo zničení.

Uživatelský avatar
mikosa
Příspěvky: 93
Registrován: 29 dub 2007, 02:00
Bydliště: Bílovec - Novojičinsko

#18 Příspěvek od mikosa »

Pro úplné začátečníky je nástin základů měření zřejmě tady : http://elnika.sweb.cz/mer_sou/index.html

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

No a ještě optimálnější je znát funkci zařízení a z projevů její vlastní nefunkčnosti se znalostmi odhadnout-určit , kde budu následně již měřákem zjišťovat vlastní chybu . Ale jsme zase na začátku u komplexních znalostí . A hlavně zde nebylo spomenuto , že nestačí jen najít vadný díl , ale ještě zapřemýšlet proč k závadě došlo a zda není třeba ještě se podívat kousek vedle , co ji způsobilo , či jen závadě napomohlo .

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#20 Příspěvek od ZVUK2000 »

Tazatel chce nemožné. To že součástku zapojím do obvodu, stává se součástí celého zařízení a naměřené hodnoty musí být jiné než když je samostaně vypájená.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#21 Příspěvek od mi-ro »

Nechci bejt hnusnej, každej jsme nějak začínali, i já si pamatuju na Pana opraváře kam jsme přivezli něco na opravu, od vzal AVOMET, hrotem šáhnul na bázi, potom na kolektor (dtto anoda-mříž-katoda) a prohlásil "te trand je vadnej" a měl pravdu. Taky jsem to chtěl umět. A trvalo mě to několik let tvrdý práce a spousty zničenejch polovodičů.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#22 Příspěvek od Yarda1 »

Pokusím se ze své chatrné paměti citovat (pokud někdo ví odkud to je a jak to zní úplně správně, rád se nechám poučit):
Nějaký drahý přístroj se pokazil, tak ho dali na opravu k jednomu vyhlášenému odborníkovi. Ten se na něj podíval, vzal šroubovák, pootočil nějakým trimrem, přístroj se rozběhl a odborník vystavil účet na 100 dolarů za opravu. Zadavatel sice nic nenamítal k té sumě, ale chtěl, aby kvůli cifršpiónům tu částku nějak rozepsal. Odborník tedy napsal:
Pootočil trimrem - 1 dolar
Věděl, kterým trimrem má pootočit - 99 dolarů.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#23 Příspěvek od Bastlfanda »

Yarda1 - toho je víc verzí, já to znám s řemeslníkem/automechanikem:
Vzal kladivo a po jedný ráně opraveno a když chtěl tisícovku, zákazník na něj čuměl jak tele na nový vrata a chtěl to rozepsat:
Rána kladivem - 15,-
Vědět kam - 985,-
;-)

Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

#24 Příspěvek od lintik »

Já tedy nechci do toho nějak kecat ,ale existuje přeci ZKOUŠEČ ZAPÁJENÝCH TRANZISTORŮ

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od forbidden »

Možná existuje, ale vypovídací hodnota nebude větší, jak otestování diodovým testem multimetru. Nikdy se nemůžeš spolehnout na to, že okolní součástky, nebo způsob zapojení neovlivní výsledek.

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#26 Příspěvek od WLAB »

Pak se objevuje zajimava otazka, jak je vystupni infromace ze "zkousece zapajenych tranzistoru".... z principu to muze byt jen "KO" nebo "NEVIM"....

Nicmene tim, ze nekdo udela a nazve zarizeni "zkousec zapajenych tranzistoru" fakticky neodebere opravdovemu testerovi nutnost mit znalosti, jen mu ulehci upraci (pokud tester vi, jak ten zkousec pracuje a jaka jsou jeho omezeni).
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

#27 Příspěvek od lintik »

WLAB píše:Pak se objevuje zajimava otazka, jak je vystupni infromace ze "zkousece zapajenych tranzistoru".... z principu to muze byt jen "KO" nebo "NEVIM"....

Nicmene tim, ze nekdo udela a nazve zarizeni "zkousec zapajenych tranzistoru" fakticky neodebere opravdovemu testerovi nutnost mit znalosti, jen mu ulehci upraci (pokud tester vi, jak ten zkousec pracuje a jaka jsou jeho omezeni).
Přesně tak , ale já takhle už několikrát našel závadu

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#28 Příspěvek od Yarda1 »

mi-ro píše:...hrotem šáhnul na bázi, potom na kolektor (dtto anoda-mříž-katoda) a prohlásil "te trand je vadnej" a měl pravdu. ...
Tak to byl Pan Opravář co si mohl účtovat položku "Věděl, kam šáhnout" - prošlo mu předtím rukama pěkných pár televizorů stejného nebo podobného zapojení, takže ze zkušenosti věděl, co se tam obvykle porouchá a tím začal.
BTW: Zatím jsem si nevšimnul, že by ten šmudla co se na to ptal napsal, wo co go. Tuším, že to má jako úkol ze školy.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Odpovědět

Zpět na „Poradna“