stab. regulovatelný zdroj (12V25A)

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kratasek
Příspěvky: 5
Registrován: 10 lis 2014, 01:00

stab. regulovatelný zdroj (12V25A)

#1 Příspěvek od kratasek »

Ahoj,
chtěl bych se poradit ohledně konstrukce stabilizovaného zdroje s regulací proudu a napětí.
Našel jsem na netu spoustu schémat a typu zapojení, ikdyž ani jedno by mi asi nevyhovovalo. Buď to jsou spíše napěťově 0-30 a proudově kolem 0-3A.
Dostalo se mi to rukou toroidní trafo 12V 300VA a potřeboval bych vytvořit něco pro to, aby se dalo regulovat napětí od nuly do těch 12, s tím, že trafo má 25A. Nejde mi o plné využití proudu, 25A asi opravdu potřebovat nebudu, ale kdyby bylo možné regulovat 0-10A, bylo by to ideál.
Nevím, jestli s tímhle trafem by se dalo využít nějaké existující schéma 0-30V 0-4A.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Milan »

0-30V / pár ampér z toho trafa se zdvojovačem napětí těsně dostaneš.
Budeš se ale potýkat s nabíjecími proudy kondenzátorů ( R.C.) , chlazením atd.zejména v případě zkratu . 12V/10 A také knap ,ale uvažuj o poměrně velké bedně,větráku a chladiči paralelně spojených odhadem min.dvou,raději tří výkonových tranzistorů . Spínaný by byl jednoduší z hlediska chlazení,ale pro 10A už až zas tak ne,nehledě na rušení,kterého se laicky nezbavíš). Jinak schema můžeš použít jakékoliv,asi ne ale obvyklé s darlingtony NPN ,to by ti z toho moc nevylezlo ( napěťově) . Pokud z toho chceš dělat nabíječku ( když chceš regulovat proud do 10A),stavěj nabíječku a ne regulovatelný zdroj,bude o to něco jednodušší.
Možná bys měl rozvést ,k čemu to potřebuješ,jaké měření,jaké ochrany,jaký rozsah regulace, pak ti někdo může pomoci odkazem na konkrétní schema.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Je dobré napsat , k jakému účelu chceš těch např. 10A tahat . Na většinu aplikací z 12V je to buďto zbytečně moc anebo zase málo . Jak je výše z trafa 12V s regulacemi těch 12V těžko dostaneš . Ale jak je i v jiných vláknech doporučeno , můžeš postavit zdroje dva , jeden např. do 3A , kde ti půjde i dobře nastavit nízkoproudová pojistka a potom ten , kde bude regulace ochrany proudu např. od 1A výše . Také není jedno , zda chceš regulovat napětí od nuly nebo až od např.4V . Dodat info .

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#4 Příspěvek od voitano »

Koukni semhle http://danyk.cz/univ_m.html na malou inspiraci

Uživatelský avatar
kratasek
Příspěvky: 5
Registrován: 10 lis 2014, 01:00

#5 Příspěvek od kratasek »

Ahoj, díky za reakce.
K věci. Nápad je to dobrý, mít dva zdroje defakto v jednom (s jedním transformátorem) a mít to dotažené k dokonalosti a to vybrat si přepnutím, jestli zdroj pro nějaké laborování a nebo nabíjení baterie.
Je fakt, že jak jsem říkal, mám k dispozici toho toroida a spoustu dalších věcí, tak proč to nevyužít.
Chtěl jsem mít hlavně doma nějaký lepší "příležitostní" zdroj, když potřebuju něco oživit na stole, nastavit si právě napětí, popř. proud. Druhá idea je právě nějaká chytřejší nabíječka. Teď už možná přeháním a odbočuji, ale možná do třetice nějaký jednoduchý měnič na 230 :)
A to vše obléknout do něčeho takového https://www.gme.cz/u-kk07-355-p072-202
Proudově těch 10A je taky možný zbytečných ačkoli trafo mám nějakých 25A, ale co. Mě spíš šlo o to, jestli nějaký schéma použít, kde figuruje poměrně slabší zdroj a já to budu krmit tímto "hovadem".
Když to shrnu, tak ideálně regulovatelné napětí 0-12 (stačí asi někde od 3V) a proudově pro zdroj na oživení 3-4 taky asi dobrý, ale pokud lze víc, proč ne :)
S tou nabíječkou ale by bylo těch 10 ideálních.
Jinak ke zdroji asi určitě proudová ochrana proti skratu.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#6 Příspěvek od misocko »

neviem co presne potrebujes ale ja osobne by som na to trafo dovinul zopar zavitov na sekundar (na cca 15-17V) a spravil nieco taketo http://svetelektro.com/modules.php?name ... iew=unread - na tretom prispevku od konca je schema aj popisana funkcia

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#7 Příspěvek od Milan »

Rozhodující pro řešení tvého problému budou energetické poměry.V příloze na prvním obrázku je jednoduchá simulace tvého trafa při zátěži na ss straně 4Ω,tj,něco přes 3A proudu. Na průbězích je odleva vstupní napětí,výstupní napětí a proud náhradním odporem trafa .Simulační program pracuje se špičk.hodnotami,nikoliv efektivními,a ty se zobrazují ,čára pod tím je průběh proudu . Trafo jsem odhadl na 13,5V ef tj.cca 18,5V špičkové napětí,odpor trafa přepočtený na sekundár cca 0,25Ω. Filtr 20000µF. Výstupní napětí se pohybuje mezi mezi 12,93 a 13,99V.Z toho by šlo udělat stabilizátorem s p kanál FET těch 12V.
Na dalším obrázku máš to samé s větší zátěží 1,2Ω. Výstupní napětí kolísá mezi 9,41 a 11,57V , a to nejsme ještě na 10A.Všimni si,že špičkový proud náhradním odporem trafa je 6,09V/0,25 Ω = 24,36 A.
Trafo korektně snese špičkový proud v sekundáru bez přebuzení cca 25x1,41=35,25A, takže za usměňovačem s kapacitním filtrem z něj nikdy korektně těch 25A ss nelze dostat ( s tím a v důsledku toho velkým špičkovým proudem diod a kondenzátorů se ale v praxi málokdo zabývá a sází "na náhodu" a pak se diví,že se mu elyty nafukují nebo vysychají a jističe při zapnutí padají nadproudem z přesyceného trafa).
Na posledním obrázku je na zdroj připojena baterka 14,5V ( odporu 1mΩ
si nevšímej,simulační program neumožňuje přímé spojení zdrojů a kapacit se smyčce) . Odhaduji,že střední hodnota proudu je tak 1-2A,takže k deseti to má daleko.
Problémem lineárních stabilizátorů je teplo,hlavně při zkratech,i když je proud omezen. Všelijaké ty foldback zapojení to neřeší,vždy je tam kus na křivce,kdy to shoří. - zkrat nemusí být úplný. Tak třeba omezení na 3A je tady cca 35W tepla,v té bedně
z GM bez větráku už toto těžko uchladíš ( leda velká žebra vzadu zvenku).
Pro větší výkony při zachování rozumných rozměrů skříně to chce spínaný zdroj,asi bych se být tebou podíval na Ebay ,je tam toho mraky za mrzký peníz a pošta zdarma,když tak bych k tomu dodělal nějaké elektronické jištění.Pokud doma neposloucháš AM na SV,DV,tak to snad nějak odrušíš.
Takže,mrkni na Ebay,dej sem ,cos vybral,a můžeme se na to podívat.
Osobně bych tam dal zdvojovač a udělal si zdroj aspoň do těch 24V /3A
a na nabíjení baterky mně vždycky 2-3A stačily.
Přílohy
zdroj 1.JPG
(45.21 KiB) Staženo 115 x
zdroj 2.JPG
(48.41 KiB) Staženo 119 x
nabíječka.JPG
(47.84 KiB) Staženo 113 x

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#8 Příspěvek od Milan »

Možná jeden tip.Těch 12A bych bral s rezervou,ale za stovku nekoupíš ani čtvrtinu součástek.
Přílohy
stabilizátor.JPG
(71.45 KiB) Staženo 160 x

Uživatelský avatar
kratasek
Příspěvky: 5
Registrován: 10 lis 2014, 01:00

#9 Příspěvek od kratasek »

Bednu bych řešil jako poslední, větráky samo sebou by byli taky. Mě spíš z principu šlo o to, využít ten toroid, který mám a postavit si něco svého a zvětší části mě to láká, zkompletovat a oživit něco svého, než koupit něco hotového a jen to zapojit :)
Popravdě, nečekal jsem takový problém se stavbou nějakého regulovatelného zdroje, ale jak tak koukám, možná to první nadšení a zapálení pro "bastlení" rychle zmizí.
Byl by tedy opravdu problém s tímto trafem postavit nějaký zdroj o možnosti nastavení proudu a napětí ? Řekněme 3-12V a +- 3A.
Mohu použít již nějaké navržené téma co najdu na internetu, když mám tak silná transformátor ? Řekněme např. http://stepa.wz.cz/index.php?page=zdroj2 ikdyž jsem našel spoustu jiných.
Chci jen od toho, abych čas od času to mohl použít na oživení čehosi na stole, kde nejčastěji použiji 12v s předpokladem max do 1A ale semtam i 5V atak. A dále, když bude potřeba, nabít si s tím baterii.

Uživatelský avatar
kratasek
Příspěvky: 5
Registrován: 10 lis 2014, 01:00

#10 Příspěvek od kratasek »

Zeptám se ještě jinak a možná troufale, ale když použiju nějaké existující schéma řekněme proudově 0-3 nebo 0-4 A, jak se to bude v praxi chovat s tím trafem, co mám k dispozici ? Jde mi o to, aby zdroj nepustil tedy víc jak 4A nehledě na to, že trafo může dát až cca25A, nebo prostě dá to, co má k dispozici trafo, ale bude se prostě hřát, či shoří. Toto ošetří proudová ochrana proti zkratu ?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

Ano, výkonnější trafo nevadí. 300VA zas není žádný megavýkon.
Ano, můžeš tím trafem krmit zdroj, který byl navržen na výkon třeba "jen" pro trafo 35VA.
Je to jen poněkud nehospodárné, přístroj bude zbytečně těžký a velký , ale když to trafo máš zadarmo, tak i tento argument padá.

O omezení výkonu se postará funkční elektronika. V případě nefunkční elektroniky se o omezení postarají 1)přístrojová pojistka na zdroji, 2) jistič zásuvkového okruhu nad dveřmi do bytu, 3)bytový jistič na chodbě, 4) domovní nožová patrona,... Dojde maximálně na tu trojku. Kdybys tam měl slabší trafo, taky by došlo nejdál na tu trojku, takže ve výsledku je to jedno.

Uživatelský avatar
kratasek
Příspěvky: 5
Registrován: 10 lis 2014, 01:00

#12 Příspěvek od kratasek »

No, líbí se mi např. toto http://pandatron.cz/?291&vykonny_regulovatelny_zdroj ale otázkou zůstává, jak se to bude chovat s trafem 12V na vstupu (po usměrnění víc) a také by to chtělo ochranu proti zkratu.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od PavelFF »

Jak by se to chovalo, dá to prostě menší napětí na výstupu. Jinak nic.

Zkrat, to je jiná. Hodně toho shoří (zas tak moc ne, ale třeba výkonový tranzistor jo) - to je jedna z nevýhod příliš silného trafa a zdroje bez elektronické ochrany proti nadproudu.
Kdyby ses ptal, jakou ochranu doplnit, tak k tomuto zapojení to kloudně nepůjde. Máš prostě nevhodné trafo s malým napětím.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#14 Příspěvek od Milan »

Problém bude i s napětím,pokud tam budou 7812,lm317 apod,je třeba počítat s úbytkem na nich cca 2,5V,o které bude výstupní menší - zdroj do 9V je asi blbost. Třeba v tom zdroji na stepa.cz napájí operáky 7812,která už tam nemůže/nemusí při 12v být,ale nějak by to chtělo filtrovat napájení. Již jsem ti to psal,dej si tam zdvojovač a můžeš kopírovat ověřená schemata zdrojů do 30V. Jen je třeba pořešit kondy ve zdvojovači na r.c. ( riple current,najdi si to na googlu nebo v katalogu elytů). Zapojení usměrňovače se zesložití jen o 1 kond. ,viz obrázek ,ty kondy ale budou v souhrnu asi stejně drahé jako jiné trafo na 24V/100VA,které by na to stačilo :D .
Přílohy
zdvojovač.JPG
(71.92 KiB) Staženo 120 x

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“