Přestavba alternátoru na dynamo

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#31 Příspěvek od misocko »

sorry, nevsimol som si ze uz nejdes do magnetu ale ostavas pri klasickom budeni

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od kulikus »

Romisek píše:proč by jsem si toho nevšiml nejdříve musím vyřešit jednu věc aby jsem se potom dostal k dalším věcem tím pádem musím nejdříve zajistit aby jsem to vybudil následně zjistit kolik mi z toho poleze a při jakém zatížení a jakých otáčkách jako si to zjistil jova1 a následně budu řešit regulaci jestli ty pracuješ od konce za to já ti už bohužel nemohu
Chápu, že to máš na Shift klávesu pro velké písmeno daleko, ale alespoň tečky na konci věty!! Kdo to má číst?!!!

Je tu k řešení, má-li cenu takovému pisateli radit.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#33 Příspěvek od PeteBurns »

Ja som kupil veternu turbinku ISTA-BREEZE, vraj 500W na 12V, je to vlastne to co potrebujes, dynamo s permanentnymi magnetmi v rotore, no po realnych meraniach je to dost bieda, tych 12V to prekroci az v dost vysokych otackach a ani do skratu to viac ako 20A nedalo, takze tie parametre su dost biedne, tych 500W to da mozno pri uragane, ale to uz bude fuk, pretoze ak neodfukne celu turbinu, tak pravdepodobne zhori vinutie :D
Ako chces vyriest zberac prudu zo statora? Daju sa zohnat nejake klzne kontakty alebo nieco take?

Uživatelský avatar
Romisek
Příspěvky: 277
Registrován: 26 úno 2008, 01:00
Bydliště: Borkovany
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od Romisek »

Teď jsem nepochopil otázku, jako myslíš , když by se turbína natáčela za větrem?
Romisek

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#35 Příspěvek od PeteBurns »

Presne tak :)

Uživatelský avatar
Romisek
Příspěvky: 277
Registrován: 26 úno 2008, 01:00
Bydliště: Borkovany
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od Romisek »

Tak záleží jakou turbínu použijí, jestli bude svisle nebo vodorovne . Ale i Kdyby byla vodorovne tak se to da vyděsit dorazem, aby se ne otočila kolem dokola a vytáhnout normalne vodiče
Romisek

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#37 Příspěvek od fredis »

Tak jsem to přečetl až sem a taky jsem se vyděsil! :lol: Nejen tím dorazem :cry: .

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#38 Příspěvek od PeteBurns »

No praveze sa to tak vyriesit neda, teda da, ale moc to nevyriesi ;) Tieto male turbinky bez prevodu potrebuju co najvyssie otacky, a teda musia sa neustale natacat v smere vetra, aby neklesali...ked ju doraz zastavi, a vietor sa este otoci, tak zastavi, co je najhorsie, pretoze najvacsi problem je roztocit ju, ked uz sa toci, mensie vykyvy vetra ju este nezastavia...inak by aj mna zaujimalo, ci je nejaka moznost kupenu turbinku rozobrat a pouzit nejake silnejsie magnety, aby dokazala dat vyssie napatie a prud pri mensich otackach...zatial mi pride dost nepouzitelna, naozaj silny vietor je malokedy, a slabsi nevyrobi nic :?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#39 Příspěvek od Bernard »

Silnější magnety přece neznamenají větší výkon. Odběrem proudu se brzdí rotor tak, že se utáčky ustálí na nějaké hodnotě při dané rychlosti větru. Silnější magnety dopomůžou k nižším otáčkám pro stejný výkon.

Uživatelský avatar
dubak7711
Příspěvky: 23
Registrován: 18 pro 2007, 01:00

#40 Příspěvek od dubak7711 »

Romisek píše:Tak záleží jakou turbínu použijí, jestli bude svisle nebo vodorovne . Ale i Kdyby byla vodorovne tak se to da vyděsit dorazem, aby se ne otočila kolem dokola a vytáhnout normalne vodiče
Ty doraz :D tu si o tom niečo prečítaj http://www.vawt.om2cm.sk/

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#41 Příspěvek od PeteBurns »

Bernard, ved to je presne ono, aby dynamo dokazalo dat vyssie napatie a prud ovela skor, pri nizsich otackach...ak by sila vetra nestacila prekonat ten odpor, samozrejme by tie magnety nepomohli, ale daju sa zohnat vacsie a sirsie listy vrtule, ktore by vyvinuli pri rovnakom vetre vacsiu silu a tym padom vyssi vykon...samotna konstrukcia tej ISTA-BREEZE je OK, no ten priebeh napatia a prudu v zavislosti od otacok by mohol byt ovela lepsi...

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#42 Příspěvek od FERYACT »

Pete prozraď při jakých otáčkách ti dá turbína 500W 12V.Točí se ti těmito otáčkami?Jestli jsi to koupil i z vrtulí tak to vrať.Uragán bývá málokdy.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#43 Příspěvek od PeteBurns »

No mam pocit, ze viac ako nejakych 300W neda, otacky netusim, kolko budu, zatial som to testoval iba vrtackou, ta mohla mat tak do 2000ot/min...tak za tu cenu co mozes cakat, dal som za to iba necelych 300€, za tu cenu sa daju zohnat akurat tak dobre magnety vraj, netusim...skonstruovana nie je zle, doma to proste nevyrobim...bola este moznost kupit mensiu cinsku za 200€, ale ta by nedala asi vobec nic :D Je to skor proste hracka na experimentovanie, nie realny generator elektriny, na ktory by sa mal clovek spoliehat...okrem toho tieto horizontalne vrtule su vysokootackove a potrebuju ozaj dost silny vietor na svoju funkciu, takze ich vyuzitelnost nie je moc vysoka...ale su zase dost velke rozdiely medzi krajinami, tu v Norsku fuka casto ako blaznive, takze tu by sa skor vyuzila nez na SK...

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#44 Příspěvek od FERYACT »

Pete.Pokud si myslíš že ti má dát tvůj generátor vyšší výkon/při vyšších otáčkách/ tak jedině převodovka a větší vrtule.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#45 Příspěvek od PeteBurns »

O ten vykon mi ani tak nejde, tych par sto W je tak ci tak malo, okrem toho vietor nie je stale...co sa mi proste nepaci, je, ze su potrebne vysoke otacky na to, aby napatie na vystupe presiahlo napatie aku a zacalo do nich pretlacat prud...ak napriklad bude iba o par V vyssie, prud tecie samozrejme maly...listy vrtule sa daju kupit aj sirsie, takze by mal rovnaky vietor vacsiu silu, no s tymi otackami sa neda nic robit, ozaj by to chcelo silnejsie magnety...ale kedze netusim, ake su tam pouzite, ani ake by sa dali pripadne zohnat, tak na to zatial kaslem, este som sa ani nedostal k jej montazi, takze vo vetre este zatial nebezala :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“