Měnič 230 na 12 V ve svítidle (snad MS-188D -1) - vadný Q2.

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Měnič 230 na 12 V ve svítidle (snad MS-188D -1) - vadný Q2.

#1 Příspěvek od Brozicek »

Mám prosbu, zda už někdo analyzoval zapojení a funkci měniče 230V na 12V pro osvětlovací lampu (viz obrázek). Na tišťáku je nápis MS-188D-1, ale Google k tomu nic nenachází. Pod chladičem jsou dva NPN tranzistory 2SC4138 Ucb=500V, IC=2A (pulzní 4A), Pc=80W.
Hodně součástek je skrytých pod chladičem, tak se schéma bez vyndání tranzistorů nedá namalovat.
Orientačním měřením na úbytek na přechodech se všechny polovodiče zdají dobré. Jen mezi bází a emitorem na těch výkonových tranzistorech měřím odpor kolem 40 Ω v obou polaritách, ale to asi bude nějaký paralelní odpor k přechodu BE. Přechod CB vypadá OK. Mezi CE není průraz. Pojistka je OK, i ta ochrana na chladiči je vodivá.
Tak než se pustím do vědeckého bádání pátrám, zda to už někdo nedělal přede mnou, nebo zda k tomu někdo nemá dokumentaci.
Dík.
Přílohy
IMG_3549.JPG
(254.41 KiB) Staženo 113 x
IMG_3548.JPG
(258.38 KiB) Staženo 111 x
IMG_3547.JPG
(274.13 KiB) Staženo 120 x
Naposledy upravil(a) Brozicek dne 16 lis 2014, 16:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

Co s tím je? Nefunguje to? Vyndej tranzistory a potom změř všechny odpory, kondíky i tu tepelnou pojistku. Nic na tom není složitého.
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#3 Příspěvek od Mirda »

Hlavně ty dva stejný, hnědý kondenzátory bývají bez kapacity.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#4 Příspěvek od Brozicek »

kovar píše:Co s tím je? Nefunguje to? Vyndej tranzistory a potom změř všechny odpory, kondíky i tu tepelnou pojistku. Nic na tom není složitého.
Zajímavá rada. Ale budiž, když myslíš, že jsi mi tím pomohl.
Nakreslil jsem si schéma toho měniče - viz obrázek. Přesto, že zapojení je jednoduché, zatím jsem to neporazil a nenašel jsem žádnou jednoznačně vadnou součástku. Měnič se nechce rozkmitat.
- Nadproudová ochrana s tyristorem problém nedělá. Součásti jsou OK včetně toho odporu v emitoru 0,33 Ω. Pokud odpojím anodu tyristoru, stav se podle očekávání nezmění.
- Ty "oba hnědé" kondenzátory C7 a C8 (220nJ 400) se nezdají vadné. Oba jsem měl venku a na ohmmetru je vidět odpovídající dobu jejich nabíjení v obou polaritách (měřič kapacity nemám). Navíc ta lampa odešla najednou, to by asi kondenzátory neudělaly.
- Tranzistory Q1 a Q2 (2SC4138) jsou podle měření přechodu OK. Jeden jsem navíc zkusil jako spínač, také vše OK.
- Nějak zápasím s tím startovacím obvodem s odporem 270k, kondenzátory C3 a C2 a diakem (je to typ DB3 na 32V). V uzlu na anodě D5 měřím 28V, a pokud by byl diak už sepnutý, měl bych na bázi Q2 (dolní tranzistor) měřit kolem 0,5V, ale je tam prakticky 0V. Pokud diak není sepnutý, tak nevím kam teče proud přes ten 270k, že je na něm úbytek kolem 300V. C2 nemá na ohmmetru zkrat ani svod. Asi budu muset změřit C2 při vyšším napětí, abych vyloučil jeho svod, který by bránil startu měniče.
- Ten diak jsem vyndal a kontroloval jednoduchým testem zvyšováním napětí přes trimr. Při 32V sepnul a napětí na něm kleslo na 28 V, což by mohlo při tak jednoduchém testu odpovídat (zdroj 42 V, trimr 22k).

Pokud diak není vadný, mohl by problém dělat svod na C3, který s odporem 270k drží v tom uzlu napětí 28V pod spínacím napětím diaku, a proto se možná měnič nerozběhne. Jinak mi uniká význam těch kondenzátorů C3 a C2 a diody D5. Kdo to dokáže obvodově popsat?

Vrátím se k tomu po neděli. Třeba do té doby dá více hlav více rozumu.
Přílohy
Měnič 230V na 12V.png
Q1 a Q2 NPN tranzistor 2SC4138
(132.64 KiB) Staženo 154 x

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#5 Příspěvek od Brozicek »

Tranzistor Q2 se přiznal. Při větším napětí měl výrazný svod. Nyní už je svod měřitelný i běžným měřením.
Vlastník zdroje do lampy o opravu nestojí, takže výměna tranzistoru nebude provedena. Všechny ostatní součástky i při měření na provozní napětí cca 320 V vypadají OK. Takže Q2 je snad jediná závada.
Našel jsem možnou náhradu v GM elektronic, typ BU2520AF nebo v GES typ BU2520AX. Možná by bylo nutno vyměnit oba Q1 i Q2. Původní tranzistor a náhradní typ by mohly v symetrickém zapojení dělat nějaké problémy.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“