Oddělení dotykových ploch pro ATMEL Qtouch AT42QT1011

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Venari
Příspěvky: 15
Registrován: 21 zář 2014, 02:00

Oddělení dotykových ploch pro ATMEL Qtouch AT42QT1011

#1 Příspěvek od Venari »

Ahoj,
mám dvě nerezové trubky.
potřebuji do spodní zabudovat komplet elektroniku a horní používat jako dotykovou plochu pro spouštění LED diody ve spodní trubce.
Základním cílem je tedy oddělit trubky od sebe, aby jako senzor fungovala ta horní trubky a zaroven ne ta spodni trubka.

Vše se daří do té doby, než zastrčím baterii (okolo je tenké plastové pouzdro) do spodní trubky.

Než zastrčím baterii: po dotyku spodní trubky se nic neděje, po dotyku horní trubky začne dioda blikat. Tedy vše je jak má.

Po zasunutí baterie, když se dotknu horní trubky, tak nic, když se dotknu spodní trubky, tak nic, a když jednu z trubek stále držím a druhou rukou se přiblížím k druhé trubce, tak to začne blikat.

Nenapadá Vás, jak by se tento problém dal řešit? Co je jeho příčinou? odstínění kabelu vedoucího z PDS na senzorovou plochu zatím nefunguje, zkusím zabalit baterii do alobalu a přivést na ní +, a zkusit to odstínit. Ale je to pro mne, amatera takové kouzlo.

Ještě vím, že když vodivě spojím plášť baterie(proškrábnu li plastový obal), s trubkou, do které baterii vkládám, dojde ke spuštění blikání. Zkoušel jsem ale obojí, jak baterii s - na obalu, tak baterii s + na obalu. Vše špatně. Vypadá to, jako by baterie působila jako nějaký zářič, který celý dotykový senzor atmel zblbne. Ale jak to eliminovat?


Moc díky za radu.

Kdyby se to někomu podařilo vyřešit, LEGO 42004 TECHNIC Mini rypadlo čeká:) Moc by mi to pomohlo

Zdaví
Vašek
Přílohy
ebastlirna.png
takto vypadá sestava
(221.41 KiB) Staženo 76 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Spíš má velkou kapacitu pouzdra vůči trubce - zkus na ni dát smršťovací bužírku.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Venari
Příspěvky: 15
Registrován: 21 zář 2014, 02:00

#3 Příspěvek od Venari »

Možná bych zkusil dát mei plᚍ baterky a trubku, do které vkládám, 100nF kondenzátor? Má to smysl?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Musíš začít schematem...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Juranek
Příspěvky: 1
Registrován: 02 pro 2014, 01:00

#5 Příspěvek od Juranek »

Zdravím, zasílám schéma k projektu.

Otázkou je, jak moc pomůže, pokud odizoluji baterku ještě víc než je (v základu je dána do plastové bužírky). Tím akorát změním dielektrikum mezi jednotlivými deskami kondenzátoru (jedna "deska" je trubka, druhá "deska" je plášť baterie). Tím sice určitým způsobem upravím vlastnosti, ale té kapacity se dle mého pořádně nezbavím a vlastně ani nemohu, ta baterie tam fyzicky stále je.

UPDATE: K baterii je paralelně dán kondenzátor 10uF, který zvyšuje kapacitu pláště (je paralelně k baterii) - nicméně Venari - na první verzi co máš, ten kondenzátor u baterie není a dělá to stejně, ne?

Děkuji za Vaše názory!

Honza Juránek
Přílohy
(Printing Tisknout schéma).pdf
Soubor schématu
(19.48 KiB) Staženo 71 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já v prvním příspěvku čtu tenké plastové pouzdro - navlečením smršťovačky se kapacita výrazně sníží. Další možnost je experimentovat s tím detektorem-senzorem, určitě má katalogovej list a tam toho bude popsáno víc.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“