Desulfatácia PB Akku

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#616 Příspěvek od EKKAR »

Mira_A píše:...

EKKAR zase tvoje zapojení mrhá energií, kterou spaluje v žárovce. :cry:
A je nepřenosné. Omezení proudu taky není ve tvém zapojení řešeno.
Trafo musí shořet. Takže jedině tam přidat kond pro trafo TOS mi vyšlo nějakých 1m0/35V.

S tou 555 to můžu dát třeba i do auta přímo na baterku. Samozřejmě by se muselo nastavit, aby to vypínalo až při poklesu napětí na 12V. Protože alespoň u mě se to rozmezí na baterce pokud nejede altík pohybuje mezi 12,6 a 12V. Při nižším napětí už by to moc nestartovalo.
Co to blábolíš? Jaký "není řešený omezení proudu"? Od čeho myslíš, že tam je ta žárovka, kterou považuješ jen za "zbytečnej spalovač energie"? Kdyby šlo jen o "spálení energie", bylo by asi jednodušší nacpat tam odpor - jenomže je tam namalovaná žárovka - PROČPAK ASI?

A už vůbec nechápu, proč by mělo to trafo shořet - vysvětli a popiš důvody, proč si to myslíš. O přenosnosti zařízení není potřeba debatovat - ta záleží jen na tom, jak to namastíš do nějaký skříňky nebo přímo do nabíječe.

Jediný co se jednoduše nedá, je používat univerzálně na široký rozpětí hodnot kapacity baterie - protože tam je potřeba nastavovat dvě různý hodnoty proudu pro každou polaritu zvlášť, ale i to by se dalo v určitým rozmezí realizovat přepínačema a několikadílnou sadou odstupňovanejch zátěží - žárovek.

Ale to by ses s tím musel chtít živit - naopak konstrukce obsahující jednoúčelový zapojení je nejvhodnější právě pro případ, že potřebuješ TEĎ HNED NĚCO UČUNIT S TOU SVOJÍ ZASULFÁTOVANOU BATERKOU - všecko navrhneš právě pro tu jednu kterou máš na stole...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#617 Příspěvek od Mira_A »

Celeron píše:Zvonkáč bude mít asi na sekundáru málo voltíků. Já jsem použil rozptylový tráfko ze starých rozvaděčových žárovkových hlavic T6. Kostka 4x4 cm s packama na šroubky. 24V, snese i trvalej zkrat. Ale moje baterka měla jen 18Ah, na větší kapacitu to bude chtít větší proud.
Totok: https://encrypted-tbn3.gstatic.com/imag ... YsEXK40ISf
Jirka
Tomu tráfku se kdysi říkalo tos(ka), protože to vyráběl TOS a byly v každém rozvaděčí, mám i v červeném plastu celkem asi 6ks, jak jsem rušil nějaké rozváděče.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#618 Příspěvek od Mira_A »

EKKAR píše:
Mira_A píše:...
je tam namalovaná žárovka - PROČPAK ASI?
To ano ale pro vybíjení pro nabíjení není proud nijak omezen, asi tam samozřejmě něco dám pokud to budu dělat tím tráfkem.
Tak jsem to jen zkusil a trafo se začalo docela dost hřát.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#619 Příspěvek od Lukas-Peca »

sis2 píše:No jo, to je po nabíjení. Nech ji v autě pár dní a pak to zopakuj. A to ještě po ránu není - 10. To už asi bude jiný.
Jinak já mám v autě původní baterku od výrobce (VW, do provozu 2/2004). I po 360 tis. km startuje dobře. Ale jezdí denně...
Opravdu, po dvou týdnech stání to už při současných teplotách natočit nešlo :)

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#620 Příspěvek od kybrex »

Zběžně jsem pročetl téma, tak snad jsem to nikde nepřehlédl, ale postavil jsem desulfátor dle návodu na mypower, který s f=6kHz posílá asi 30A pulzy do baterie. Desulfátor funguje, ale potřebuju k němu udržovací zdroj a řeším problém s tlumivkou, která by měla zamězit pronikání pulzů do zdroje a tím ho zatěžovat.

Doporučená byla tlumivka 220uH (5A, já budu mít 3A, protože budu desulfataci provádět jen v plně nabitém stavu a ne při nabíjení, takže nepotřebuju tak velký proud (3A je ještě s rezervou)). Řeším ale problém s nějakým "zhasnutím" té tlumivky, protože jestli se nepletu, tak až odpojím zdroj a přeruším obvod, tak na té tlumivce se vyrobí špička možná i 100V a střelí to zpět do toho udržovacího zdroje resp. do DC/DC měniče, který používám pro snížení napětí z 19V na 14.7V (použil jsem nabíječku ze starého notebooku 19V 90W). Chtěl jsem zapojit paralelně k cívce diodu, která by byla v otevřeném směru po rozepnutí obvodu vzhledem k napětí na cívce a vybila by ji tak, jak se to dělá, jenže tím, že je na to paralelně zapojen desulfátor, který posílá ty pulzy do baterie, tak nevím, jestli si můžu dovolit tam tu diodu dát, abych ji v závěrném směru při provozu neprorazil pulzama z toho desulfátoru - údajně tam vnikají napěťové špičky přes 100V. Jakou diodu bych tam vzhledem k situaci mohl zapojit? Pokud jsem něco vymyslel špatně, budu rád za nějaký kopanec/radu, jak to udělat líp. :wink:

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#621 Příspěvek od Nakadah »

Ty udajne spicky 100V jsem tam nikdy osciloskopem nenameril. Pry jsou tak rychle ze je ani osciloskop nezaznamena. Asi to bude jako s virou v boha. Taky mam k tomu tlumivku co pises ty a nikdy nic neodpalila. Jestli to funguje nevim, krome toho ze mi to vic nez tyden pistelo v pokoji zapojene na baterce, to jiny efekt nemelo. Baterce to nepomohlo stejne sem ji vyradil. To verim ze spise funguje ekkaruv trafo desulfator.

Ale bud rad ze sis to postavil sam, videl sem presne tuhle konstrukci desulfatoru (jenom s profi U profilem chladice) prodavat za cenu 2390Kc. To sem sel malem do kolen. Nak

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#622 Příspěvek od kybrex »

Dobrej zlatej důl :D safra. Já to postavil asi za 4 stovky a to jsem kupoval skoro všechno. No četl jsem, že to prej pomáhá. Akorát já doteď desulfatoval jen se slabým zdrojem - dával max 300mA a při měření jsem naměřil 160mA a baterku to dostalo na 13.3V a po sepnutí desulfátoru to padlo na 12.8 a desulfátor sice píská, ale má studenej chladič a podle mě se "fláká", takže jsem hustotu elektrolytu zvýšil asi o 0.01 kg/m3 za týden desulfatace, protože to ani nejelo nepřetržitě. Psali, že ideální napětí je 13.6V nebo víc, aby desulfatace v nabitém stavu byla účinná, tak to chci zkusit. :) Dám vědět, jestli to frčí. EKKARovo trafíčko jsem bohužel našel později než tohle zařízení, ale EKKAR je bedna, takže jestli nebude fungovat tohle, zkusím jeho řešení :)

K tý konstrukci. Já na to mám menší chladič, ale má pěkných pár žeber a je celkem masivní ze starýho zdroje a celý i s DC/DC měničem a tlumivkou jsem to umístil do krabičky od toho starýho zdroje, kde je i větrák na aktivní chlazení toho chladiče, takže z toho udělám krabičku, na jedný straně krokosvorky na připojení k baterii a na druhý straně díra pro zdroj napájení pro udržování. Kondíky na desulfátoru se aspoň budou nabíjet po přípojení na zdroj přes omezující odpor a až připojím na baterii, nebude to házet jiskry. :)

Ad dioda - koukám, že závěrný napětí obyč diody 1N4937-TAP je 600V, takže jsem v klidu a dám tam asi tuhle.

Btw. co se stane, kdybych tam dal tlumivku, která nemá 220uH, abych ušetřil a nemusel jí za cca. 80Kč kupovat? Mám tu ze staršího zdroje, netuším, jakou má indukčnost, ale jsou na ní dvě vinutí, který bych sériově spojil (snad to není na závadu :roll: ) a dal bych jí tam. Pravděpodobně bude mít menší indukčnost než 220uH, co to udělá s účinností té filtrace? :?:

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#623 Příspěvek od Mira_A »

Nakadah píše: Ale bud rad ze sis to postavil sam, videl sem presne tuhle konstrukci desulfatoru (jenom s profi U profilem chladice) prodavat za cenu 2390Kc. To sem sel malem do kolen. Nak
Sám si to vyrobí skoro zadarmo. Jedinným nejvyšším nákladem je plošný spoj. Takže bych se vešel cca do 150Kč.

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#624 Příspěvek od kybrex »

Já něměl doma vhodný železoprachový toroidy, takže jsem 2 koupil nový z GESu, tak jsem to měl dražší, ale pak byly nejdražší ty kondy a byl by chladič, kdybych neměl doma kupu chladičů z různých vyřazených zařízení :)

A jak ta tlumivka? Co kdyby měla menší indukčnost? Jak to ovlivní tu filtraci oproti 220uH? Přemýšlím, jestli za ni dneska vyhodit 80Kč a nebo je ušetřit. :roll:

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#625 Příspěvek od Victronix »

No, tak na to, že to nefunguje je to docela drahý. :lol:

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#626 Příspěvek od kybrex »

No já to právě dostavěl, zadělal jsem to do krabičky, ale nemám tu teď AKU, abych to vyzkoušel, ale brzy to vyzkouším, tak pak dám vědět, jestli ten můj funguje a nebo to je taky k prdu :lol:

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#627 Příspěvek od Nakadah »

Řekl bych, že to dobře funguje jako plašič koček. Když to jede a piští, tak do toho pokoje moc nechodí a nelibě se ohlížejí co to tady tak otravně piští :D Nak

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#628 Příspěvek od kybrex »

Aspoň vím, jako co to prodám, když to nebude fungovat
"Účinný plašič koček" Původní cena 2900, pro vás exkluzivně za 1900Kč + provozní baterie plná sulfátu zdarma :D (A dost OT :D )

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#629 Příspěvek od Atlan »

Podarilo sa mi vybit aku 12V 8Ah, do mrtva spustil sa alarm cez silvestra, je sanca ze to rozchodi, napojil som to na.desulf, ale napatie sa drzi na 6V tak neviem, bateria bola nova cca 6m stara ;(

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#630 Příspěvek od helios »

Ak to bola "prémiová" značka SHIMASTU od chobota, tak je možné, že už to má za sebou. (bohužiaľ vlastná skúsenosť).
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Zamčeno

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“