Arduino nano v3

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Fanula
Příspěvky: 51
Registrován: 07 zář 2014, 02:00

Arduino nano v3

#1 Příspěvek od Fanula »

Zdravím všechny,
chtěl bych poradit ohledně výběru Arduina. Rozhodl jsem se, že to zkusím. Myslel jsem na model Arduino Nano v.3, ale nevím, zda je to dobrá volba na začátek a pak také nevím co znamená, že je to klon ? Na internetu se dá nalézt Arduino Nano v.3 za 199 Kč, ale také za 1030 Kč. Je v tom tedy nějaký rozdíl, třeba v kvalitě. Jsem z toho docela zmatený.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Klon znamená čínský pajc, ne předražený originál. Pokud je ten pajc 1:1, není problém.

Uživatelský avatar
alkom01
Příspěvky: 244
Registrován: 20 bře 2006, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od alkom01 »

Mám ho doma - taky nějaký klon, výhoda - je to levné a na nějaké základní pokusy to stačí, nevýhody - má míň vstupů / výstupů - pro rozsáhlejší projekty to nemusí stačit, není pro něj tolik shieldů, které se dají zapojit napřímo ale musí se propojovat káblíky se shieldy určenými pro větší verze - UNO, DUE, MEGA .....http://www.shieldlist.org/

Zkušenější určitě doplní ještě spoustu dalších informací, které jsem nenapsal.
Pivo v přírodě ničím nenahradíš!

Uživatelský avatar
Fanula
Příspěvky: 51
Registrován: 07 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od Fanula »

Aha, tak teď je mi to jasné. Ještě bych měl dotaz ohledně dvou desek a to: Arduino Uno rev. 3 a Arduino Leonardo. Jaké jsou v nich rozdíli, kdyby mi ještě někdo řekl.

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#5 Příspěvek od dreamer »

Na první pokusy bych doporučil spíše UNO - větší, snadnější napájení (6-16V) víc vstupů a výstupů a zdá se mi i mechanicky odolnější. Mám UNO i NANO oba klony více než rok a fungují naprosto bez problémů. Leonaro neznám ale porovnat jde jednoduše na www.arduino.cc

P.S.: NANO mi ze začátku nechodilo respektive chodilo ale muselo mít napájení přímo na kontaktní liště. Lupa prozradila že v napájení přes USB konektor chybí jedna součástka (asi oddělovací dioda proti přepólování) diodu potřebné velikosti jsem neměl tak muselo stačit pouhé proklemování plošek. Chodí do dnes bez problémů.
Dost mě překvapilo že byl číňan takový vizionář že předpokládal i možnost obrácení polarity napájení u USB konektoru :-D

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#6 Příspěvek od frpr666 »

Mám zkušenost s:
arduino mega2560, na ebay kolem 300-400kč
arduino pro mini, na ebay kolem 50kč
U koupených z ebay není problém, vždy všechno fungovalo. Klon znamená, že např. layout DPS je jiný, označení pinů, ale sedí. Pokud ti nevadí kupovat přes internet, výhodou je nižší cena.

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#7 Příspěvek od frpr666 »

Leonardo 'integruje' v jednom chipu usb/serial převodník a vlastní MCU (atmel).

Ard. Nano má 'oddělen' usb/serial převodník na jiném chipu než je MCU.

Z hlediska běžného uživatele, myslím si, je ten rozdíl nepodstatný.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#8 Příspěvek od monterjirka »

Arduino UNO s Atmel328 v DILovém pouzdře má tu výhodu, že se ten procesor dá po odladění aplikace vytáhnout z desky a vrazit do vyvíjení konstrukce...
Ale pak je problém, že do Arduina je třeba dát nový procesor s bootloaderem... Ten není problém sehnat - je v balíku SW na Arduino.cc

Uživatelský avatar
Aigor
Příspěvky: 23
Registrován: 10 led 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Aigor »

UNO kupováno na DX mi už dva zdechly. První možná vlastní vinou, druhý se dostal do nedefinovatelného stavu a funguje podle nálady.
Nicméně další dva funugjí, stejně jako Mega2560 i několik Nano v3.

Leonardo nemám, ale pamatuju, že u dost projektů a knihoven je zmiňováno ohledně výjimek a specifik s kompatibilitou, takže ten bych nebral, pokud je pro mě důležitější např. odladit kód na UNO a pak hodit jinam.

UNO doporučím pokud pracuješ na něčem s shieldama (takové ty destičky s dalšími fcemi k dokoupení), ale jinak docela opruz k tomu drátovat bastlpole.

Nano má pro mě největší výhodu v tom, že ho vrazím přímo do pole.

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#10 Příspěvek od rob_brno »

NAno se nechá na ebay koupit i za 80kč. Má oproti uno dokonce o dva vstupy navíc ač je menší. Někdo tvrdí, že mu arduino z ebaye víc hřálo nebo žralo, prostě že je to prodej součástek druhé kategorie. Tuto zkušenost nemám. Věci co mi z ebaye odešly, odešly mojí vinou - 90V na napájení 5V.

Ze mě je nesmysl to kupovat u nás, pokud tedy nejde o čas.

Uživatelský avatar
kelley
Příspěvky: 192
Registrován: 04 led 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od kelley »

Nesouhlasím úplně s tím, že s čínskými klony není problém. Pokud je to verze Arduina na které je USB/serial převodník FTDI FT232, nemusí to být originál FTDI, ale jeho kopie (nikoli klon, ale sprostá kopie i s tím logem FTDI), se kterou se nemusí podařit spojit s PC. Ve Windows XP myslím jedou i ty kopie, ale některé verze ovladačů v sedmičkách firma FTDI úmyslně zneschopnila, aby se s tím pajcem nedalo spojit.

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od ross4435897 »

pouzivam cinske X-duina jako zakladni platformu pro sve aplikace k plne spokojenosti, a nepostrehl jsem, ze by neco nefungovalo ... mam win7 a linux

Uživatelský avatar
Aigor
Příspěvky: 23
Registrován: 10 led 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Aigor »

Nemusí to být nutně problém výrobců China-duina, opajcnuté FTDI se používají všude možně a teprve tuším před necelým půl rokem začala FTDI distribuovat agresivní drivery, které chip definitivně umrtví.
Takže pokud mám podezření, že možná nemám originál, doporučuju použít původní ovladače.

Jinak i z tohoto důvodu je někdy lepší micro-duino bez převodníku. Tam (zatím) není dohromady co rozbít a samotný převodník připojím jenom když potřebuju.

Uživatelský avatar
kelley
Příspěvky: 192
Registrován: 04 led 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od kelley »

ross4435897 píše:pouzivam cinske X-duina jako zakladni platformu pro sve aplikace k plne spokojenosti, a nepostrehl jsem, ze by neco nefungovalo ... mam win7 a linux
OK, to je možné. On totiž největší problém je v tom že jen některé čínské klony mají ten pajc a některé ten originál... A na pohled není poznat který je který (na DXtreme se to někdy pozná podle poznámky, že je kompatibilní pouze s Windows XP a Linuxem). A někdy pomůže vnutit sedmičkám nějaký starší ovladač FTDI. Jen chci upozornit na potenciální problém. Mně se takové polofunkční Duemilanove totiž podařilo koupit... Samozřejmě pořád se dá použít ICSP programování a pak je to jedno.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

V Linuxe funguju bez problemov aj tie falosne FTDI. Aj po "zniceni" tym driverom sa daju jednoducho zase opravit.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“