Úprava PWM regulátoru

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Davepast
Příspěvky: 9
Registrován: 07 pro 2014, 01:00

Úprava PWM regulátoru

#1 Příspěvek od Davepast »

Zdravím, zakoupil jsem si na internetu (Tipa) 4 kusy stavebnice PWM regulátoru na 8-24V do 15A a mám malý problém. Regulátor do spotřebiče, v mém případě žárovky na 12V, pouští stálý + a reguluje (spíná) - pól.
Já bych potřeboval zajistit kladnou regulaci + pólu. Stačí na to připojit do schematu navíc cca 1 tranzistor a ochranný odpor nebo se jedná o složitější problém? Pokud by jste byl někdo schopen dodat schemátko nebo alespoň stručný popis co a jak budu vděčný :) Přikládám schema z internetu (Tipa)

Obrázek

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#2 Příspěvek od procesor »

Tej žiarovke to nie je jedno?

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od breta1 »

Křišťálová koule hádá, že to bude asi do auta, tam jsou žárovky na zem.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#4 Příspěvek od misocko »

prerobit by to slo, teoreticky staci prehodit T2 za nejaky P kanal mosfet, ZD1 prehodit hore (medzi plus a G), D1 nepotrebujes ak tam nebude indukcna zataz, T1 vyhodit (prides o funkciu STOP). Tym padom minus ostane dole (pod tranzistorom T2 (medzi minus a tranzistor das tu ziarovku), zhora napojis + priamo do T2 (bez diody), jedine co sa stane je ze regulacia pojde opacne (tj ked budes otacat potakom vpravo tak bude uberat).
neviem ci je dobre budit fet priamo operakom , ale to tu riesit asi nebudeme.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

breta1 píše:Křišťálová koule hádá, že to bude asi do auta, tam jsou žárovky na zem.
A nebude to na járofky. Čuchám čuchám zase dalšího adepta na HHO generátor...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#6 Příspěvek od misocko »

ak to je na HHO , tak je jedno ci to spina + alebo -

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

Pokud by se "otáčel" výstup, tak bych trochu jako problém viděl odpor R12, lepší by bylo ho nedávat do + větve, ale do -
Pak je samozřejmě třeba počítat s tím že "mínus není úplně mínus" :D

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Takto:
Přílohy
PT016.png
(95.83 KiB) Staženo 101 x

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#9 Příspěvek od procesor »

No ak ten ovládací vstup bude "nepoužívaný" potom by stačilo len ten koniec zameniť za P-MOS a tranzistor BCxxx vyhodiť.

Ale aj to bude podľa dotazu asi narážať na prirodzené "neviem ako"(not-know-how).

Uživatelský avatar
Davepast
Příspěvky: 9
Registrován: 07 pro 2014, 01:00

#10 Příspěvek od Davepast »

Díky za odpovědi :-) Vidím, že jako na každém fóru se projevilo prvotní zhodnocení nováčka aneb "ten bude uplně mimo, co to vymejšlí".
Sleduju Nuke už poměrně dlouho a bastlení se věnuju přes 10 let, jsem autoelektrikář a bohužel v oblasti navrhování úprav zapojení jsem ještě příliš nejistej abych se do něčeho pouštěl sám :)
Ale moc díky za konstruktivní rady a především Masarovi za schemátko.

Některé křišťálové koule měli pravdu, jiné ne.. Jedná se opravdu o použití v autě, ale ve světelné rampě na tereňáku a zapojení má sloužit k napájení vláken žárovek ve světelné rampě na střeše.
Při zapnutých potkávačkách chci žhavit vlákno 55w žárovky H3 na cca 15- 20% a tím dosáhnout podobného efektu jako když mají kamiony v přídavných světlech ještě malou 5w žárovku.
O odstranění funkce vypnutí (stop) a tedy tranzistoru T1 a odporů R10 a 11 jsem už uvažoval, protože je mi k ničemu... ale zatim řeším tenhle problém a jsem ve fázi prototipu :)

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#11 Příspěvek od procesor »

A prepínať sa to bude z 20% na 100 preklemovaním tranzistoru relátkom,...či?

Uživatelský avatar
Davepast
Příspěvky: 9
Registrován: 07 pro 2014, 01:00

#12 Příspěvek od Davepast »

Pokud bych chtěl vynechat funkci STOP tak by zapojení mělo fungovat takhle je to tak? :)
Přílohy
pwm upraveny 2.JPG
(33.79 KiB) Staženo 90 x

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#13 Příspěvek od procesor »

Tak. Bez tých tranzistorov,
Ak ku R9 pripojíš cez spínač (relé) iný odpor R9´ môže sa prepínať výkon 20%± a 100%.

Uživatelský avatar
Davepast
Příspěvky: 9
Registrován: 07 pro 2014, 01:00

#14 Příspěvek od Davepast »

Přepínat z 20% na 100 se to bude tak, že regulátor bude napájenej z vodiče potkávaček, pokud přepnu pod volantem páčku na dálkový (ve světlech jsou H4 dvouvláknovky) regulátor bude bez napájení a do žárovek půjde 12v (14,4v) normalně z relátka dálkovek. Oddělení výstupu regulátoru a výstupu relátku bude realizovaný usměrňovací diodou. Napětí sice poklesne o cca 0,7V ale to není problém.

Uživatelský avatar
Davepast
Příspěvky: 9
Registrován: 07 pro 2014, 01:00

#15 Příspěvek od Davepast »

procesor:
chápu jak to myslíš, ale přijde mi spolehlivější z původní funkce dálkových světel regulátor úplně vynechat.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“