El. kartáč ZELMER nekartáčuje.

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

El. kartáč ZELMER nekartáčuje.

#1 Příspěvek od PetrSinger »

Zdravím místní odborníky.
Před pár léty jste mi tady pomohli úspěšně vyřešit špatně startující vysavač zelmer, který dodnes šlape výborně.
Bohužel to se nedá říct o elektrickém kartáči, který u něj byl.
Přestože jej používáme sporadicky (max. 4x do roka) dnes si řekl, že už stačilo a začal stávkovat :roll: .
O co jde?
Po zapnutí se motor lehce roztočí asi na půl sekundy a pak se hned zastaví jako kdyby byl "přetížen". A to i když je naprosto navolno.
Při tomto "přetížení" s sebou mírně cuká a z el. desky se ozývá bzučení a něco se na ní silně přehřívá.
Když to vypnu a po cca 15 sek. to zase zapnu, tak je výsledek stejný.
Pokud to vypnu a hned zapnu, tak se neroztočí, ale pokračuje cukatura (asi je "něco" ještě nabité).
Co s tím vysavačem (kartáčem) zase do prkýnka může být? Okamžitě jsem si vzpomněl na (u severních sousedů) oblíbené "DOBRE, BO POLSKIE" a hořce jsem se pousmál.

Když vidím, jak málo má ten vysavač el. součástek a přesto se to dokáže už podruhé pokazit, tak je to až fascinující 8O :roll: .
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#2 Příspěvek od ohryzek36 »

Zkus ten kartáč vypnout a sáhni na ten velký modrý PTC termistor na desce - jestli bude horký, tak je motor v háji. Náhradní se sehnat sice dá, ale nevím, jestli se to cenově vyplatí :? .

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od GeorgeB »

Tenhle jsem nedávno opravoval. Byly uhlíky v motorku v háji. Frézoval jsem je z většího uhlíku. Trochu byly slyšet,ale snad si to časem sedne/sedlo.
Přílohy
uhliky_s.JPG
Frézování uhlíků
(33.5 KiB) Staženo 64 x

Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

#4 Příspěvek od PetrSinger »

Tak jsem to otestoval a vařící je to velké světle modré kolečko (sorry, ale fakt to není moje hobby :lol: ).
Sranda je v tom, že motor má snahu se točit, ale po chviličce se zastaví.
Rozběhy jsou ale lehoučké a navíc má motorek strašně málo najeto - tipuju tak max. 2 hodiny. Opravdu to skoro nepoužíváme, takže mi přijde divné, že by zrovna v něm byla chyba. A navíc, když se tak krásně a lehce rozbíhá?
Tady je video závady.

Když mu dám před dalším pokusem delší pauzu, tak se vždy rozběhne jako na počátku videa.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#5 Příspěvek od ohryzek36 »

Můžeš zkusit ten termistor překlenovat (zkratovat), ale nedoporučuju to - je to nadproudová ochrana, kterí chrání motor před přetížením a odpojuje ho při poruše. Možná pak uvidíš, že v motoru jiskří, případně se může začít pálit i něco jiného na desce nebo chvíli pobudeš po tmě, protože vyhodíš jističe, tak pozor na to (jednoduše - není to dobrý nápad).

Zatím to (podle mého) vypadá na vadný motor.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Ten motorek je v té konstrukci hodně zatížený a skutečně mu hoří uhlíky. Schválně mu změř odpor a ručně otáčej pastorkem. Nejspíš zjistíš, že má polohu, ve které nevede, a nejspíš i polohu, v níž naměříš odpor pod 1Ω.
Prodává se jako náhradní díl, i když za cenu nepříliš lidovou, za necelý dvojnásobek koupíš celý kartáč.
Nakonec i o opravu se můžeš pokusit: když na motorku naměříš velké rozdíly v odporu v závislosti na poloze rotoru, nemáš co zkazit.

Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

#7 Příspěvek od PetrSinger »

S tím odporem to zítra vyzkouším.
Vážně jsem ale zděšen, že by po tak malém náběhu odešel.
Kdybych přepočítal jeho cenu na provoz, tak mi vychází cca 500,- Kč na hodinu + cena spotřebované energie (pár haléřů). To je masakr!!! :!: 8O .

Pokud by tedy byl vadný, tak to nejspíš znamená opotřebované uhlíky?

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#8 Příspěvek od Rostav »

Často jsem měl vadný ten PTC. Kontrola motoru musí před jeho výměnou předcházet.

Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

#9 Příspěvek od PetrSinger »

Tak jsem proměřoval motor a po celé otáčce se odpor držel mezi 120 - 130 Ω. Krajní hodnoty byly 117 a 137 Ω.
Předpokládám, že by tedy motor měl být v pořádku?
Dá se nějak jednoduše (multimetrem) proměřit PTC termistor a zjistit tak jestli je vadný?

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#10 Příspěvek od Rostav »

Nic jiného než ten PTC by to být nemělo. Pokud by byl vadný usměrňovací můstek, spálilo by to pojistku.
Naposledy upravil(a) Rostav dne 09 pro 2014, 19:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

#11 Příspěvek od PetrSinger »

Nějak asi neumím hledat, ale nikde takový typ nevidím na prodej 8O .
Lze to někde sehnat nebo něčím nahradit?

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#12 Příspěvek od ohryzek36 »

Je to Epcos B59851-C135-A70 - nominální proud 215mA, vypínací 445mA, odpor za studena 10Ω, za tepla nad 1MΩ

Katalogový list zde

Prakticky by mělo stačit změřit proud do motoru - jestli je víc, než 215mA, tak termistor funguje dobře.

Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

#13 Příspěvek od PetrSinger »

Naměřený proud do motoru:
- při rozběhu 135 mA
- při dalším rozběhu (zahřátý termistor nechtěl pouštět) kolem 40 mA

Takže asi termistor v háji.
Nikde ho však nemůžu najít na prodej.
Poradíte někdo, kde jej sehnat, případně čím nahradit, když ho nechci vyzkratovat?

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#14 Příspěvek od frantajetel11 »


Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

#15 Příspěvek od PetrSinger »

Tak jsem zkoušel termistor překlenout, tedy vyzkratovat (jak se o tom zmiňoval ohryzek36), abych se už jen ujistil, jestli je chyba v něm.
Obrázek

Po zapnutí spínače se jen ozvala rána a z cívek vylétly jiskry.
Hmm. Tak co teď? Dají se někde takové cívky sehnat?

Obrázek

Jediná "vzpomínka" na ještě funkční cívky:
Obrázek

Případně - je možné, že chyba byla opravdu v termistoru a při každím zapnutí vlastně vyrovnával rozběhový proud? A proto po jeho vyřazení to odnesly cívky?

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“