Princip této části zdroje

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

Princip této části zdroje

#1 Příspěvek od Cowley »

Zdravím zde přítomné.
Dostal se mi do ruky poškozený zdroj pro elektronické zařízení, který měl vstupní svorky na 24Vss a pro své vzdáleně napájené periferie měl na výstupu samostatné svorky 24Vss.
Byl zde vadný tranzistor BD442 a rezistor SMD 47 ohmů.
Hledal jsem na internetu podobné zapojení, ale právě v tom rezistoru se hodně schemat lišilo.
Můj dotaz zní, zda někdo nevíte, jaký princip je právě této části zdrojové části. Nějaký proudový omezovač, či elektronická pojistka?

Díky za jakýkoliv názor a příspěvek.

Prima den.
Přílohy
schema_zdroje.JPG
Schema zdrojové části
(15.7 KiB) Staženo 56 x
Naposledy upravil(a) Cowley dne 12 pro 2014, 16:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od kulikus »

Filtr?
Naposledy upravil(a) kulikus dne 12 pro 2014, 17:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hrnous
Příspěvky: 470
Registrován: 25 pro 2005, 01:00
Bydliště: Valašské Klobouky

#3 Příspěvek od Hrnous »

To bude nějaká bejkárna, nemělo být na výstupu něco kolem odhadem 5V daných těma dvěma rezistorama a diodou v bázi a né totožné napětí, jako na vstupu ?

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od mtajovsky »

Nemělo. Podle mýho odhadu by to mohl být pozvolný nebo spíš zpožděný náběh napětí. Dokud se kondenzátor 470 uF nenabije na Ube, tranzistor je uzavřen a jde to jen přes 47 Ω.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#5 Příspěvek od Cowley »

Když byl ten tranzistor a rezistor vadný, bylo přesto na výstupních svorkách cca 4-5V. Možná někdo udělal na výstupu zkrat a šli právě T a R "kukat".


Právě ten rezistor 47R v tom zapojení mě dost mate. Já si nejprve jako Hrnous myslel, že bude napětí na výstupu cca o 4-5V menší než na vstupu (podle toho děliče v bázi), ale na výstupu je po opravě jen asi o 0,1V méně než na vstupu.
To co píše mtajovsky vypadá nadějně...

Zatím díky...

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#6 Příspěvek od denis15 »

Viděl bych to na nějaký filtr, co sežere špice, které na tom delším vedení mohou vznikat. Zajímalo by mě, co visí na konci za periferie.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od PavelFF »

Je to jak píše mtajovsky.
Ten dělič odporů nemůže fungovat jako dělič, protože horní odpor je "zkratovaný" přechodem B-E. Tudíž na něm může být tak asi 0,7V. Tranzistor je pak plně otevřený(záleží samozřejmě na proudu kolektorem vůči proudu báze) a podle datašítu je saturační napětí velmi nízké - klidně i 50-100mV. Takže když všechno funguje jak má, tranzistor se v ustáleném stavu skoro neprojevuje - je tam jen kvůli tomu "softstartu".

Když se něco pokazí(zkrat, přetížení, porucha součástky) , tak dojde k tragédii pro odpor 47R a/nebo tranzistor.

Jako filtr to samozřejmě funguje taky, i když je tranzistor proražený.
Je to vlastně takový filtr s mnohem větší náchylností k poruchám. Proti zkratu to nefunguje. Čertvíproč to tam přidali.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Něco tam ufiltrují tlumivky, něco vf ty blokovací kondenzátory před a za tranzistorem. Jinak se to jako filtr nebude chovat, to by to muselo být v zapojení násobiče kapacity, což skutečně není.
Jako obvod se zpomaleným náběhem napětí se to ale chovat bude, ale vyžaduje to připojenou zátěž: při startu omezí odpor odebíraný proud (patrně kvůli ochraně předřazeného zdroje, když má nabíjet nadměrně velkou kapacitu). Teprve o něco později, když na připojené kapacitě už lze předpokládat nějaká napětí a tedy i nižší nabíjecí proud, otevře tranzistor a zkratuje ten odpor. Nic víc, nic méně.
Přesně, jak to napsal mtajovsky.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

Hill píše:...Něco tam ufiltrují tlumivky, něco vf ty blokovací kondenzátory před a za tranzistorem. Jinak se to jako filtr nebude chovat, to by to muselo být v zapojení násobiče kapacity, což skutečně není....
To závisí na tom co si kdo představuje pod slovem filtr. Třeba na odrušení komutátorového motorku se taky používá filtr a přitom neobsahuje násobič kapacity.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Ale no tak: o odrušení komutátorového motorku tu přece nebyla řeč. Nebo mi něco uniklo?
Pár tlumivek a kondíků, které lze pokládat za filtr, v tom zapojení je. Nic víc, než špičky a nějaké to vf rušení, ale nezachytí. Dobrá, třeba by to umělo i snížit rušení komutátorovým motorkem.
Co dělá tranzistor, se tu už několikrát opakuje. Zpožděný spínač, nic než zpožděný spínač.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od breta1 »

Myslím, že vhodnější by bylo použít P FET a upravit RC.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

Já do toho přece vůbec nemotám funkci tranzistoru. Když tranzistor překlenu drátem, pořád to bude mít funkci filtru (odrušovacího). Nebo ne?
Není snad odrušovací filtr filtr?

V zapojení jsou dvě nezávislé funkce, jedna z nich je i filtr. Na funkci tranzistoru jsme se shodli.

Kdyby to mělo jenom zpožďovat, necpal by tam výrobce pro něj výrobu prodražující součástky jen tak pro potěchu.


Mám takový pocit, že někdo tady začal (chybně) spekulovat o kapacitním násobiči a už se to veze.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Koukám, že první zmínka o něm je zřejmě smazaná. No nic.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#14 Příspěvek od Cowley »

Díky všem, co se této diskuze zúčastnili. Pro mě skutečně nečekaný závěr...
Prima zbytek dne.

Uživatelský avatar
bohumilfulin
Příspěvky: 109
Registrován: 12 led 2010, 01:00

#15 Příspěvek od bohumilfulin »

Funkci toho celeho zapojeni vidim jako pomaly nabeh zdroje. Uplne na zacatku je T zavreny a veskere napajeni jde do zateze pres 47R. Postupne jak prestava tect proud pres elyt se pocne otvirat tranzistor a prebira krmeni zateze on.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“