LEDmulti svítidlo z Lídla - oprava nabíječe

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

LEDmulti svítidlo z Lídla - oprava nabíječe

#1 Příspěvek od Honza_dy »

Nazdar mám tuhle baterku. Bohužel mi přestala nabíjet. Po rozebrání základny jsem zjistil, že přehořel odpor v emitoru MJE13001. Byl by někdo kdo vlastní stejný kousek ochoten udělat rozborku a opsat mi hodnotu toho odporu? Schema zkusím překreslit večer, vypadá to jednoduše.

Obrázek

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#2 Příspěvek od Milan_F »

Zkus opucovat odpor od popela a podívat se jak moc shořel. Občas se dá najít místo přerušení a pak stačí změřit obě poloviny odporové dráhy a hodnoty sečíst...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Ahoj, měl jsem podobnou. Indukční "emitor" je tu:
Přílohy
Bezdratovy_nabijec_LIDL.png
(5.02 KiB) Staženo 289 x

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

Když shoří odpor v emitoru, běžně to odnese i "báze" a zpravidla tam bývá nějaký "důvod".
Držím palce...

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#5 Příspěvek od Honza_dy »

Ještě jsem se na to nedostal :( moc práce. To, že odešlo i něco jiného je mi jasné, nicméně si myslím, že závada byla způsobená tepelným přetížením tranzistoru. Zkusím ho nahradit nečím výkonějším.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#6 Příspěvek od Honza_dy »

Tak jsem si na to ke kafi sedl a překreslil schema. Kondenzátor 5n6 mezi E-C tranzistoru má ztrátu kapacity na 100pF. Možná jedna z příčin selhání. V těhle "měničích" se moc nevyznám, dala by se podle schematu odhadnout hodnota odporu? Z toho spáleného se nedá nic určitého vyměřit.
Přílohy
lidl_lampa.png
(241.99 KiB) Staženo 204 x

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#7 Příspěvek od Pikofarad »

Pojistka na vstupu a tranzistor jsou ok?Podle toho,jak se ten odpor "zahořel" bych tipoval,že z přechodu C-E bude už jen celovodič

Dokumentace asi nebude k mání,Lidl to řeší v záruce vrácením peněz,po záruce si poraď jak umíš.Zkusil bych trimr tak 5K a pomalu snižovat R a měřit odběr.Tranzistor snese 200mA,tak 100 by mělo být v poho.Zároveň zkusit jestli to stačí nabíjet.Na trand bych nalepil kousek chlazení co prostor dovolí,lepidlem na LED diody.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#8 Příspěvek od Honza_dy »

Sorry za prodlevu, fakt jsem na tom s časem bídně. Pojistka je OK a tranzistor se na diodovém testu tváří taky jako dobrý.
Vyměním ten vadný kond a zkusím.

Uživatelský avatar
SGWRS
Příspěvky: 1
Registrován: 23 pro 2014, 01:00

#9 Příspěvek od SGWRS »

Mám tenhle http://www.penta.cz/cz/nouzove-a-orient ... i-nabijeni výrobek a dopadl stejně.Zapojení je také stejné.Pokud by byl někdo ochoten rozšroubovat a změřit hodnotu odporu budeme vděční :roll:

Uživatelský avatar
vav
Příspěvky: 107
Registrován: 14 kvě 2006, 02:00
Bydliště: SK/MA/

#10 Příspěvek od vav »

Tiež mi tento zázrak odišiel asi pred pol rokom. Závadu spôsobil vadný kond medzi CE. Rezistor má hodnotu 2K2.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#11 Příspěvek od Honza_dy »

vav: Díky!

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#12 Příspěvek od Honza_dy »

Snad opraveno. Kondenzátor 5n6/1250V jsem nemohl sehnat, takže jsem ho nahradil dvěma 3n3/3kV. Mají nižší kapacitu než je udáno, 2ks paralelně dávají 5n8 což myslím vyhoví. Teď momentálně mám světlo už hodinu v provozu a zatím OK.
Díky všem za odpovědi.
Honza

Odpovědět

Zpět na „Poradna“