Napájení autorádia z PC zdroje

Poruchy, opravy, rady, návody (kromě návodů na UNLOCK !)

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od workhard »

Na zkoušení autorádií používám nějaký starší PC zdroj DELL s podivně zapojeným 20ti pinovým ATX konektorem a funguje to bez problémů.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
cechpk
Příspěvky: 364
Registrován: 13 črc 2014, 02:00
Bydliště: Petřvald U NJ

#17 Příspěvek od cechpk »

No já mnám zkušenosti takové doma máme mraky krabiček od routerů a Ap vše spínané, a na RDST pro 2m mám cca co 200Khz nosnou po vypnutí všeho je na pásmu klid......

Uživatelský avatar
bvibrec
Příspěvky: 5
Registrován: 23 pro 2014, 01:00

#18 Příspěvek od bvibrec »

Autorádio jsem připojil k autobaterii a fungovalo bez problémů, PC zdroj jsem také ověřil a je funkční. Zkusím zatížit větev +5V, jestli se něco změní. Čím ještě můžu zatížit tu větev +5V místo autožárovky?

Uživatelský avatar
bvibrec
Příspěvky: 5
Registrován: 23 pro 2014, 01:00

#19 Příspěvek od bvibrec »

Takže autožárovku bohužel nemám k dispozici, mohu tu větev +5V zatížit i něčím jiným než autožárovkou?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od workhard »

Starým HDD například, nebo CD-Romkou.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
mkat
Příspěvky: 615
Registrován: 22 čer 2009, 02:00
Bydliště: tisovec

#21 Příspěvek od mkat »

Skús zaťažiť 5 V (červený drôt) odporom 2-4 Ohm na10W .Ak je zdroj dobrý mal o by ti nabehnúť 12 V bez problémov.Aký zdroj máš?Pri ATX stačí spojiť čierny zo zeleným.
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#22 Příspěvek od ok1hga »

tohle jsou řešení na prd,
na krátkodobé odzkoušení jo,
ale pokud to chce provozovat déle, je lepší ten zdroj trochu upravit.
Přehodit zpětnou napěťovou vazbu jen na 12V větev a nastavit.
Vyštípat všechny přebytečné dráty a vytáhnout jen ty na 12V s konektorem, nebo tam dát šroubovací zdířky . . .

tato problematika se tady řešila v jiném vlákně . . .

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#23 Příspěvek od milous2 »

A já trdlo si myslel,že se to vlákno přestěhovalo sem. :lol:
Chaos ? Né,tolerance :lol:

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#24 Příspěvek od ok1hga »

třeba jedno ze starších vláken . . .
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=13088

Uživatelský avatar
bvibrec
Příspěvky: 5
Registrován: 23 pro 2014, 01:00

#25 Příspěvek od bvibrec »

Zkusil jsem tu větev +5V u PC zdroje zatížit autožárovkou 55W, ale nepomohlo to. Příznaky jsou pořád stejné jako na videu v prvním příspěvku. Který napájecí zdroj mohu ještě použít pro napájení toho autorádia místo PC zdroje? Napište mi typ toho napájecího zdroje, příp. sem můžete vložit odkaz, kde ten zdroj prodávají. Děkuji

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#26 Příspěvek od ok1hga »

bvibrec píše:Který napájecí zdroj mohu ještě použít pro napájení toho autorádia místo PC zdroje? Napište mi typ toho napájecího zdroje, příp. sem můžete vložit odkaz, kde ten zdroj prodávají
tenhle ?
http://www.ges.cz/cz/linearni-sitovy-zd ... 07271.html

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#27 Příspěvek od Artaban001 »

Nevím co máš za autorádio, ale já, co jsem tu měl, tak jsem je běžně napájel klasickým univerzálním napaječem, co jde koupit v každém elektru. Stačila 1.5A transformátorová stabilizovaná varianta. Stejnak v něm jalo stále rádio. (CD nemám a kazety taky ne) A hlasitost mi stačila normální..
Jinak by šel použít spínaný zdroj z routeru, či autolednice, ale na výstup musíš dát minimálně jeden odrušovací filtr (třeba z vrtačky, nebo vysavače), nebo aspoň dvojitou tlumívku a před a za po jednom keramickým kondenzátoru, ať si do rádia nezatáhneš bordel ze zdroje a zbytečně Ti tak nešumí.. Lineár je ale lineár..

Uživatelský avatar
bvibrec
Příspěvky: 5
Registrován: 23 pro 2014, 01:00

#28 Příspěvek od bvibrec »

Přemýšlím, jestli mám koupit ten zdroj pevného napětí v odkazu výše nebo jestli bude stačit klasický univerzální napaječ

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#29 Příspěvek od Artaban001 »

Jinak autorádio nepotřebuje žádný ultrastabilní zdroj. Stačí, když bude napětí bezpečně mezi 10 až 15 volty, aby zdroj stačil pokrýt odběr rádia při maximální hlasitosti a puštěnému CD přehrávači.
Pokud si chceš vyrobit zdroj, tak Ti postačí nějaký trafo, třeba na 17V, gretzův můstek, nějaký ten el. kondenzátor dimenzovaný na napětí kolem 30V, a omezovač napětí (tranzistor odpor a zenerka). Na výstup dáš pojistku a rádio Ti bude fungovat. Otcovy tu v dílně hraje nějaký stary Gelhard který má vykuchanou mechaniku na kazety a místo ní je zvonkový trafo s gretzem a kondenzátor 4700uF. Žádný stábl. Už to tak používá přes 10 let a závady, které to rádio mělo, nesouvisely s napájením - potenciometry a vypínač. Počítačový zdroje nechte pro žravější spotřebiče. přínos PC zdroje pro bastlení vidím "pouze" v tom, že je to levně sehnatelný výkonný zdroj a podle toho by se k němu mělo přistupovat. Pro kvalitnější napájení se bez přestavby pajšlu nedá obejít - už jen to, že musím zbytečně protopit nějaký ten wattík, aby se udržela stabilita zdroje při nízkém odběru, snižuje účinnost tohoto zdroje..
A ohledně toho zdroje z odkazu - klidně jej kup. Nikdy nevíš, kdy se Ti časem bude hodit i jinak..

Uživatelský avatar
mkat
Příspěvky: 615
Registrován: 22 čer 2009, 02:00
Bydliště: tisovec

#30 Příspěvek od mkat »

No ,staré autorádia nemali taký odber prúdu ako tie nové.Na tych kde sa pripájal len jeden + ,stačil zdroj do 1 A.No autorádia ktoré sa už pripájaju 2.plusmi potrebujú kus viac A.
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!

Odpovědět

Zpět na „Autorádia“