NB Acer aspire 5742G po roztočení ventilátoru spadne

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

NB Acer aspire 5742G po roztočení ventilátoru spadne

#1 Příspěvek od cputakt »

Zdravím,mám tady na opravu uvedený notebook,notebook se zapne naskočí obraz ale potom se spustí FAN na plné otáčky a hned vypne.Takto se chová i když najedu do biosu a není zatížený procesor.NB jsem měl rozebraný vyčistil jsem žebra chladiče,znovu přepastoval a složil ale chová se pořád stejně.Nemůže být chyba v tom ventilátoru že nejde informace o tom že se točí a proto se celý NB vypne aby nedošlo k přehřátí nebo může mít FAN takový odběr že položí celý notebook?
Nebo v čem může být chyba?

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od cputakt »

Tak jsem zkusil dát NB na balkón a NB jede v pohodě takže se přehřívá procesor.Je pravda že při sundání chladiče bylo na procesoru spousty pasty okolo hlavního čipu tu jsem tam nechal a očistil jen hlavní čip a na něho jsem dal novou pastu a to je asi ten problém že je celý procesor zapatlaný tou původní žvýkačkou.
Očistím celý procesor a dám novou pastu jen na čip.

Uživatelský avatar
bootwin
Příspěvky: 301
Registrován: 13 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zdar nad Sazavou

#3 Příspěvek od bootwin »

Nebo je tam nekde zkrat,uvidis vyzkousej pastu dat novou a pak dej vedet

Uživatelský avatar
flexubrus
Příspěvky: 15
Registrován: 19 říj 2008, 02:00

#4 Příspěvek od flexubrus »

Dobrý den, vypínání pc může být skutečně způsobeno nefunkčním ventilátorem. Ventilátory zpravidla mohou spustit na maximum a po startu (když startuje BIOS) se otáčky sníží. Je možné, nejde regulace otáček, proto se ventilátor roztočí na maximum a BIOS může mít informaci, že ventilátor stále stojí a dojde k vypnutí. Pokud se dostanete do BIOSu podívejte se, jestli je vidět počet otáček ventilátoru za min.

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od cputakt »

Ono je to jak kdy pokud je NB v chladné místnosti tak hned po zapnutí se FAN roztočí asi na poloviční otáčky a NB normálně najede za chvíli se ale fan roztočí naplno a NB se vypne a je cítit přes mřížku teplý vzduch ale ne zase moc (tak v normě).V biosu jsem byl ale informace o teplotě nebo otáčkách FAN tam nejsou tohle bývá většinou u stolních PC.
Když byl NB na balkóně tak jel naprosto bez problému,jednou mi šlapal i tři hodiny normálně doma kdy jsem byl na youtube a čučel na film a bez problému.

Uživatelský avatar
bootwin
Příspěvky: 301
Registrován: 13 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zdar nad Sazavou

#6 Příspěvek od bootwin »

Taky muze byt spatne heattype z chladice. Pak spatne odvadi teplo

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od cputakt »

No bude tam více problémů teď když najede tak nemůže najít spouštěcí soubor pro windows.
Zítra ho znovu rozeberu (protože dostat se na chladič a procesor tak se musí vytáhnout celá deska ven ze šasi) očistím ten procesor a potom budu chytřejší,je možné že ta pasta co je na celém procesoru a i na součástkách které jsou okolo čipu přenáší teplo na nějaký termo odpor který hlídá teplotu a protože je pasta z hlavního čipu i na těch součástkách tak to přenáší vyšší teplotu tam kde by neměla být.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#8 Příspěvek od ferdislav »

můžeš se na win. vykašlat, to se může řešit extra...
nabootuj nějaké live cd Linux nebo Hiren's a podobně, pokud najede a bude vše v poho máš o problém méně
tam můžeš sledovat co HW provádí
pak můžeš řešit chlazení případně nový bios

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od cputakt »

Tak jsem NB opět rozebral a vyčistil vše od staré pasty a nanesl novou,bohužel NB se chová pořád stejně.
Po zapnutí se roztočí ventilátor na provozní otáčky (ne naplno) potom jsem spustil opravu windows ale v tom se ventilátor roztočil na vyšší otáčky a NB se zase vypnul,tak nevím v čem je problém.

Uživatelský avatar
bootwin
Příspěvky: 301
Registrován: 13 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zdar nad Sazavou

#10 Příspěvek od bootwin »

Co je to za platformu? AMD nebo INTEL?

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od cputakt »

Je to intel,teď jsem ho měl na balkóně (1c) a NB jel asi 10 minut potom zase vypnul.Osobně si nemyslím že to je přehřátím ale chyba někde jinde,je zajímavé že vypne jen když se zvýší otáčky ventilátoru.Zkoušel jsem jak na zdroj s bateríí tak jen na baterii i jen na zdroj bez baterie.

Uživatelský avatar
bootwin
Příspěvky: 301
Registrován: 13 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zdar nad Sazavou

#12 Příspěvek od bootwin »

Mas moznost necim ohrat heatpipe? Sundej chladic a nahrivej tu medenou trubku,pokud bude vystupni konec horky je v poradku,pokud ne tak je praskla a potreba vymenit cely chladic.Foukej od chladice procesoru a na druhym konci musis citit ze je horka

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Tiez som sa s tymto stretol (a tiez to bol Acer). Procesor bol horuci az smrdel a druhy koniec chladica studeny. Po vymene chladica OK.

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od cputakt »

Foukal jsem fénem na konec trubky kde je chlazení pro grafiku až potom vede na CPU a držel jsem trubku na vstupu do žebrování a asi po 10 vteřinách bylo cítit teplo takže chlazení je v pořádku.

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od cputakt »

Teď nevydrží ani v biosu přes mřížky je cítit vlažný vzduch a hned se vypne,mám podezření na procesor nebo chybu na desce ale jak zjstit kde je problém?
Teď jsem do fanu stříkl trošku kontoxu abych měl jistotu že jdou informace o otáčkách na desku a mezi jádro procesoru a chladič jsem dal tenký měděný plíšek abych si byl jistý že má chladič opravdu dobrý kontakt z jádrem procesoru ale pořád stejný problém.Přece se nemůže procesor zahřát na kritickou teplotu za 5 vteřin hned jak najedu do biosu.Překvapuje mě že na chipsetu není žádný chladič ten se taky umí pěkně zahřát.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“