nefunkční led

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
t100
Příspěvky: 55
Registrován: 15 črc 2010, 02:00
Bydliště: Plzeň - jih

nefunkční led

#1 Příspěvek od t100 »

Zdravím místní guru. Mám doma led žárovky, které začínají mít stejne problémy. Zprvu začne žárovka blikat a později začne trvale svítit cca 10% běžného výkonu. Může to být tím největším kondikem? Nesetkali jste se s tím? Děkuji za rady.
Petr
Přílohy
IMG_20150106_214049.jpg
(83.31 KiB) Staženo 153 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

může, tím červenohnědým . . .

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Mám doma žárovky, které sice vypadají jinak, ale zapojením jsou stejné. Zatím mě odešly dve (ze sedmi), používám je už asi 5 let. U obou odešla jedna LEDka, jiný problém jsem nepotkal. Ale neber to jako univerzální radu, i ten srážecí kondenzátor na vstupu umí odejít (a v různých zařízeních taky často odchází).
Pro testování LEDek v tomto zapojení je nejlepší regulovatelný zdroj, napětí nechat na max. a proud omezit na 10mA. A testovat několik LED v sérii za sebou.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#4 Příspěvek od Milan_F »

Michal22 píše:......Pro testování LEDek v tomto zapojení je nejlepší regulovatelný zdroj, napětí nechat na max. a proud omezit na 10mA....
Tímto postupem se mi podařilo už pár ledek odpravit. Díky ellytu 10µ na výstupu zdroje. V okamžiku připojení ledky je kond nabitej na max. výstupní napětí a některý ledky tu šlupku nerozdejchaj.
Dělám to tak, že napětí stáhnu na nulu, proudový omezení na minimum, připojim ledku a zvýšim napětí.
Naposledy upravil(a) Milan_F dne 06 led 2015, 22:51, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
t100
Příspěvky: 55
Registrován: 15 črc 2010, 02:00
Bydliště: Plzeň - jih

#5 Příspěvek od t100 »

Ledkami bych řekl ze to nebude když svítí všechny, ale malo. Jak nejjednodušším způsobem zjistit ze je kondiku vadný? Asi výměnou co :-)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Milane, tohle mě nenapadalo, zatím jsem neměl problém. A to ve svém samodomo zdroji nějaký elyt na výstupu mám. Asi jsem měl štěstí.
t100- ano, slabé svícení bude asi tím kondíkem, ale to blikání nemusí. Mě takhle právě obě žárovky odešly- začaly blikat a pak jedna část přestala svítit (u těch mých jsou dvě paralelní větve o 24 LED).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
t100
Příspěvky: 55
Registrován: 15 črc 2010, 02:00
Bydliště: Plzeň - jih

#7 Příspěvek od t100 »

Abyh to uvedl na pravou míru. Nejprve to začalo celé blikat 100%-10% výkon a posléze to začalo svítit malou intenzitou trvale. Nějaké schéma abych pochopil funkci asi nebude co?

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#8 Příspěvek od Milan_F »

Takhle jsem si odpravil mojí první modrou ledku. Tehdy v GM stála 50,-Kč. :D

Dyť si to rozkresli, je tam pět součástek. Jinak nějaký povídání je zde a o kousek vedle.
Naposledy upravil(a) Milan_F dne 15 led 2015, 20:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
t100
Příspěvky: 55
Registrován: 15 črc 2010, 02:00
Bydliště: Plzeň - jih

#9 Příspěvek od t100 »

Ještě takový trapny dotaz. Na kondiku je L105J 400V - to označuje keramický kondenzátor 1mikroF na napětí 400V? Koukal jsem totiž do gme.cz a žádné jsem neviděl...

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#10 Příspěvek od Milan_F »

Je to fóliový kond. Ale je to nějaký ojebaný - 400V je dost na hraně. 630V by bylo lepší. V GM tento. Ale jestli se tam vleze.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Michal22 »

Ano, je to 1µF. Ale raději tam dej nějaký na 275V st.
Třeba tady: http://www.gme.cz/foliovy-kondenzator-cfac1m-p121-267
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
t100
Příspěvky: 55
Registrován: 15 črc 2010, 02:00
Bydliště: Plzeň - jih

#12 Příspěvek od t100 »

Trochu se obavám ze tohle tam nenarvu :-( 30x20x10 je dost velké...

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#13 Příspěvek od tomasjedno »

t100 píše:Ledkami bych řekl ze to nebude když svítí všechny, ale malo.
Aby ses nedivil.
Mám hrst 1W LEDek, které jsou po smrti, a to tak, že namísto 3 V potřebují cca 15 V, a pak trošku svítí (5-10% původního svitu). Uhřály se díky špatnému chlazení (Číňan šetřil).
Když jsou v sérii s dobrými, tak svítí všechny stejně (málo). To znamená, že čip jako takový funguje, ale kontakty jsou v háji.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od PavelFF »

Nedávno jsem nakoukl do nádobky v BAUBAU, kam se odkládají vysloužilé úsporky, žárovky apod.
Už se tam objevily technologické novinky - vyhozené LED žárovky typ"kukuřice". Ze zvědavosti jsem vzal 3 kusy No Name 4,5W/90 LED. Dvě byly vadné a jedna svítila(resp. svítilo všech 90 diod) - ale i tak se nedivím, že ji někdo přesto vyhodil, protože to svítí jak bludička.

Ty vadné "žárovky" měly odešlé jednotlivé diody(často byla v luminoforu hnědá skvrna jako od přepálení). Některé diody vedly, i když nesvítily a jiné byly přerušené. Nechtěl bych za to ještě platit ty hříšné peníze.

Kondenzátory tam jsou M82/400V=. Ve srovnání s jinými kondíky z průmyslové a solidní elektroniky jsou prostě menší. Kapacitu ale měly docela velkou, asi 0,68uF (nové měly mít 0,82uF). Solidní kondík se tam prostě nevejde.

Ale jinak při najíždění z autotrafa šel svit plynule nahoru a žádné blikání se nekonalo. Takže při poklesu kapacity by blikání nastat nemělo.

Ale mám stejné praktické zkušenosti s LED, které měly úbytek 10-15V(což jaksi odporuje teorii). Takže blikání přisuzuji odcházejícím ledkám.

Uživatelský avatar
t100
Příspěvky: 55
Registrován: 15 črc 2010, 02:00
Bydliště: Plzeň - jih

#15 Příspěvek od t100 »

Asi tomu bude jak říkáte. Změřil jsem kapacitu merakem - 1uF což je OK. Dale jsem měřil diody diodovym testem. Některé svitili cele, některé 2/3 a některé pouze 1/3. Jedna nesvitila dokonce vůbec. Pokud jsou skutečně v sérii mohla by to byt příčina. Tuším ze vyměnit třeba 20 led bude nemožné...

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“