Zapojení dvou a více spínaných zdrojů

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Skay »

PavelFF píše:Zajímavá , originální myšlenka. Já bych prostě tupě spojil 3 zdroje z NB přes 3diody a až za spojené katody bych dal jeden elyt a jednoduchou tlumivku...
V tom já právě vidím nefunkční problém. Pokud je spojíš přes katody diod jak chceš zajistit rovnoměrné rozložení proudů mezi zdroje?
Pokud bude mít jeden zdroj o několik desetinV vyšší napětí než ty zbylé bude dodávat 100% výkonu než začne nějakym šílenym způsobem limitovat výstupní proud a až tehdy se zapojí ty ostatní zdroje.
jak už problematiku nastínil vava...
Zatímco v mé úvaze dojde po sepnutí tranzistoru k lineárnímu růstu proudu všemi vinutími bez ohledu na malé rozdíly napětí zdrojů. Tudíš i výkon by měl být rozložen rovnoměrně. Takže musí být 3xdioda, 3xelyt...

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Bernard »

Taky se mi to zdá jako výborný obvod, zasluhující si další meditaci. :wink:
Pokud jsou všechna tři vinutí s těsnou vazbou a stejným počtem závitů, musí být na nich stejná napětí. A se mi zdá, že výstup s nejvyšším napětím vnutí jeho velikost i těm ostatním vinutím, takže proti jejich výstupům bude směřovat větší protinapětí, než je jejich výstup, a proud z nich hned nepoteče. Až tomu nejsilněšímu výstupu vznikne úbytek z dodávaného proudu, potom pomůžou i ty další. Možná, že to nakonec vyjde nastejno, jako by to spojil dohromady PavelFF.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od PavelFF »

Podobně navinutá tlumivka je v každém zdroji pro PC.

Tak chytře jako Bernard jsem na to nepomyslel. Ale na druhou stranu žádná vazba není ideálně těsná, takže tlumivka možná nějaké rozdíly mezi napětími připustí. Jestli to bude významné nebo ne....kdoví.

Ale zároveň si myslím, že paralelní spojení tří zdrojů PŘES DIODY není vůbec nic netechnického nebo nebezpečného.

Nevím, jak se přesně chová zdroj pro NB, ale snad při omezení nedělá to, že "začne nějakym šílenym způsobem limitovat výstupní proud " ale prostě začne snižovat napětí a tím zabere další zdroj. Je klidně možné, že při malém odběru jede jediný zdroj třeba na 75% a ostatní jsou nezatížené. To podle mě nevadí, zdroj to musí vydržet(měl by).

A pak, i ty tři diody pomohou vyrovnat rozdíly v řádu 100mV .

Samozřejmě musejí mít všechny 3 zdroje napětí shodné v rozumné toleranci.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#19 Příspěvek od mtajovsky »

Neregulovatelné zdroje často využívají kladnou zp. vazbu a při přetížení mžikově sníží limitní proud na zlomek maximálního povoleného (foldback current limit). Příklad viz obrázek. To pak paralelní spojení nebude fungovat. Je potřeba vyzkoušet konkrétní zdroje.
Přílohy
fb_d.gif
(2.1 KiB) Staženo 166 x
FB_limit.JPG
(39.9 KiB) Staženo 161 x

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od PavelFF »

Předpokládám, že uvedený příklad je na tvar chrakteristiky , nikoli na typ zdroje.
Skay píše:... Rád bych na to použil zdroje pro nootebooky s parametry typicky 18V/4A. ...
Díval jsem se namátkou na zdroje pro NB a podle výrobců NB jsou nejčastěji na napětí asi 18V až 20V. I větší odchylky existují.

Takže by nebylo dobré vybrat namátkou 3 různé typy. Ale 3 shodné typy by nemusely dělat problémy.

Bohužel nemám doma ani 2 shodné zdroje pro NB a navíc nejsou ani určené k potenciálnímu zničení, takže to nevyzkouším.

I když, zatěžovací charakteristiku bych mohl zkusit sejmout.

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Skay »

Já jsem namátkou jeden vyzkoušel ovšem nejsem si moc jistý tím zdali nějaké proudové omezení mají.
Zdroj s hodnoutou 4A dodával až do 5,5A. Dál už jsem se zátěší nešel. Napětí držel stále.
Jako další možnost mě tedy napadá dodělat proudové omezovače externě v podobě OZ, bočník a výkonový NPN. Pokud by zdroje měli katalogově shodná napětí tak by tyto omezovače jen vyrovávali jejich rozptyl a ztráta na nich by byla pár W

Uživatelský avatar
vava
Příspěvky: 56
Registrován: 20 led 2012, 01:00

#22 Příspěvek od vava »

termit256 píše:
vava píše:
termit256 píše:Pokud to ma spolehlive fungovat, musi byt zdroje na takovy provoz stavene. Pouzivame roky nekolik takovych http://www.vicorpower.com/documents/app ... 200J00.pdf zdroju paralelne bez sebemensiho problemu.
A to platí jen pro paralelní řazení těch Vicorpower švábů, nebo lze paralelně zapojit i +/- výstupní svorky zdrojů, které tyhle šváby obsahují ? :wink:

Jo, muzes jich spojit paralelne vic i na vystupu. Je to popsano v tom pdfku co jsem nalinkoval. mam tak udelany 750W zdroj 24V
Já tam pořád nikde nevidím jiné zapojení, než paralelní řazení těch švábů v rámci jediného zdroje. Ale propojení dvou nezávislých zdrojů pouze na svorkách + a - nemůžu najít. To je to, nač jsem se původně ptal - mluvíme o paralelním řazení zdrojů (dva dráty na vstupu, dva na výstupu) nebo o paralelním řazení výkonových součástek Vicorpower v jediném zdroji ? Ve druhém případě se mezi nimi vede ještě GATE IN/GATE OUT, resp SENSE + / SENSE -.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od PavelFF »

V tom PDF od firmy Vicor přece není nikde nakreslený žádný "Vicorpower šváb". Všechno jsou to hotové výkonové moduly s příslušnými svorkami - jen připojit napájení a zátěž a jede to. Taky se samozřejmě moduly dají spojovat paralelně , ale musí se jeden nechat jako řídicí a zbylé jako podřízené, což zajišťují vývody GATE OUT => GATE IN. Aspoň tak to chápu.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#24 Příspěvek od termit256 »

Jj, je to tak. Nenapadlo mne ze by nekdo chtel pouzivat vic zdroju napeti i na "primarni" strane. Obvykle se tam da u sitovych zdroju patricne dimenzovany usmernovac a filtr, davat jich tam vic mi prijde z hlediska ekonomickeho i spolehlivosti blbost. Ale myslim ze pokud je muzes spojit na GND nemel by to byt snad problem.
Chtelo by ale overit co vlastne ridi ten pin gate, ja to moc nekoumal, proste jsen je zapojil a jelo to. Na webu k tomu maji dalsi hromadu dokumentace, nechtelo se mi tim vsim prokousavat.

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#25 Příspěvek od voitano »

Dle mě:
paralelní spojení -
by mělo být bezproblémové, pokud nemají zdroje příliš rozdílné výstupní napětí, které by mohlo ohrozit málo napětově nadimenzované výstupní kapacity ve zdroji. Maximálně se ten jeden zdroj může flákat, tedy že bude odlehčený

Sériové spojení - ač to vypadá bezpečně, je tu zrádnost v přechodovém stavu při startu, nebo vypínání , kdy je zátěž trvale připojena, tak může dojít k přepólování výstupu zdroje, který naběhne o něco později. V případě spojení slabšího a silnějšího zdroje k tomu může dojít také.
Proto je vhodné ošetřit zdroje na výstupu nulovou diodou.
Naposledy upravil(a) voitano dne 29 kvě 2021, 19:42, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše: Jo, muzes jich spojit paralelne vic i na vystupu. Je to popsano v tom pdfku co jsem nalinkoval. mam tak udelany 750W zdroj 24V
Termite, používáš ty nejvýkonější Vipery 300/24V? Co za to teď chtějí? Já s tím dělal už v roce 1992 cajky pro magnetoterapii a tenkrát za to WiennaTrading chtěla šílenej balík i při odběrech řádově stovek kusů.
Ale na tehdejší dobu když mi to poprvé přistálo na stole jsem nechápal, jak se to do tý placky dalo vůbec nacpat. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#27 Příspěvek od termit256 »

V tom ti moc nepomuzu, ja kdysi koupil 250W verze v takovem tom armyshopu kde prodavaji vsechnu moznou vetes, puvodne jsem tam jel kupovat ostnaty drat :-)
Meli jich tam celou krabici, chlap netusil co to je, tvrdil ze jeho elektrikar to zapojil do zasuvky a nefungovalo to a ze prachy mi nevrati kdyz s tim prijdu zpet :-) Mel to mezi vicemene elektroodpadem a prodal to za prvni cenu co jsem placnul. Byl viditelne rad ze se toho zbavil za penize. Vyslo to kolem dvacky za kus nebo tak nejak. Nove stoji ranec porad.

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#28 Příspěvek od barnodaj »

Nejvýkonnější jsou primár 425V/ 28V, 600W za ty jsme platili asi 9 a půl litru za kus bez daně při kusovém množství. 500W - 48V na 24V před rokem a půl 6,9 litru kus bez daně, při deseti kusech.

Pro upřesnění o jakou rodinu se jedná, vybral jsem první náhodný, co mi padl pod myš:
http://www.vicorpower.com/products?prod ... 5A36C600BL

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

Jo to je přesně on. Nadčasová věc, když to už skoro 30 let vypadá furt stejně.
Díky za ceny. Tenkrát stály přes 400 USD a to byl doláč kolem 35.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#30 Příspěvek od voitano »

K čemu se to hodí v takovém provedení?

Odpovědět

Zpět na „Teorie“