Osvětlení zahrady - jedno tlačítko dvě relé

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#31 Příspěvek od PavelFF »

Onlyeasy píše:...Vím o tom, jaké jsou kondenzátory akcelerátory napětí. ......, jenže stejnosměrný proud je "výživnější" než střídavý,...
Ty jsi skoro elektrotechnik-básník. :)

Ale zase máš vlastní zkušenost.
Správně bys měl zajistit stejně velký stejnosměrný proud cívkou relé, jako byl střídavý, aby bylo vinutí namáháno stejně a síla přítahu byla taky stejná. Už jsi experimentálně zjistil, že k tomu vede menší ss napětí než střídavé.
Obecně je lepší používat na stejnosměrný proud stejnosměrné relé a na střídavý proud střídavé. Mívají jinou konstrukci magnetického obvodu i mechaniku.

S tou žárovkou je to chytré, ale neměl jsi měnit 40W za 100W. Tím to zhoršuješ- stovka má menší odpor. Spíš bys potřebovat pětadvacítku.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od PotPalo »

Tušil som že s tými relátkami bude problém. A zohnať relé na 250V až 300V jednosmerných bude problém.

Mám tu ďalšiu variantu: dve trafá (napríklad spínané zdroje 12V), relé, a nejaká logika, ktorá bude robiť toto: po privedení napájania zapne relé a bude čakať až sa stratí signál (až sa pustí tlačítko). Potom bude čakať na signál (na stlačenie tlačítka), na čo vypne relé. Po pustení tlačítka sa odpojí napájanie logiky, takže po ďalšom stlačení sa proces opakuje. Pri vypnutom stave je nulová spotreba.
Přílohy
svetlo 3.PNG
(6.96 KiB) Staženo 8 x
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#33 Příspěvek od PavelFF »

Sice to schéma nechápu, ale to je moje chyba.
Problém je v porušení postulátu o nulovém odběru. To horní trafo(či spín. zdroj) je přece připojeno trvale k napájení.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#34 Příspěvek od PeteBurns »

Neviem, ja osobne mam taky pocit, ze tie experimenty onicom, ktore nevedu absolutne nikam, uz zozrali tolko energie, nielen elektrickej, ze porusili vsetky postulaty, nielen ten o nulovom odbere :D

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#35 Příspěvek od p32 »

Plně s tebou souhlasím. Sice neví co chce, ale nepřestane dokud toho nedosáhne. :cry:

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od PotPalo »

Horné trafo je napájané len keď sa drží tlačítko pre zap/vyp svetla, čo je v podstate sotva sekundu (teda keď niekto nebude držať to tlačidlo pol hodinu :lol: ). Spodné trafo je napájané len keď svieti svetlo, pri pustenom tlačidle sa totiž horné odpojí a niečo musí napájať tú logiku a relé. Ešte ostáva navrhnúť tú logiku. Kto sa hlási dobrovoľne? (zrejme klopný obvod 40xx...)

To naľavo je tlačítko, nie spínač. Môže ich byť koľko treba.


Táto téma aspoň poukazuje, koľko rôznych a aj bláznivých riešení má jedna úloha. :idea:
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Onlyeasy
Příspěvky: 35
Registrován: 19 lis 2013, 01:00

#37 Příspěvek od Onlyeasy »

Pište si, vynalezl jsem dynamit ... !!! Děkuji moc za další a další příspěvky do košaté diskuse na téma, jak nahradit bistabilní relé něčím lepším a levnějším.

Včera večer se mi v hlavě zrodil plánek, který využívá fíglu, že všude, kde má být tlačítko (tlačítka), pro zapínání a vypínání světel, tam je k dispozici fáze i nulák. Byl jsem z toho tak nadšený, že jsem to dnes odpoledne i prakticky smontoval. Plánek i praktické "provedení" máte dole na obrázku a na fotce. Myslím, že opravdu jednodušeji už to udělat nejde. Stačí jedno relé se dvěma přepínacími kontakty, několik odporů a páry tlačítek pro každé ovládací místo.

Obvod splňuje (skoro) všechny požadavky. Je v klidu galvanicky rozpojený - to je to nejdůležitější. Funguje to tak, že když stisknete zapínací tlačítko (kterékoliv ze zapínacích tlačítek), tak pustíte přes odpor 9 kΩ do společného drátu fázi. Tím přitáhne relé a přes "svůj" odpor 9k a samopřídržný kontakt se drží relé sepnuté, i když už pustíme zapínací tlačítko. Když chceme světla vypnout, stiskneme kterékoliv vypínací tlačítko, čímž pustíme do společného drátu impuls nuláku. Ten je "tvrdý" (bez odporu), proto se na cívce relé z obou stran objeví nulové napětí. Přepínací kontatky odpadnou a světla zhasnou. Vše je rozpojené a čeká na dalšího "zákazníka".

Každý odpor 9 kΩ je vlastně tvořen dvěma výkonovými odpory 18 kΩ, spojenými paralelně, aby se uvolňované teplo rovnoměrně rozkládalo na dvě součástky. Je to dobré řešení, po půl hodině svícení měli odpory odhadem něco přes 40 °C - o něco teplejší, než teplota těla. Ale žádné rozpálené odpory, od kterých by hrozil požár.

ANi se nikdo nemusí bát stisknout najednou obě tlačítka, nebo se obávat, že někdo stiskne zapínání a zároveň někdo jiný stiskne jinde vypínání. Odpory zabrání zkratům. Na cívce relé jsem naměřil 172 V AC, což relátku v pohodě stačí k sepnutí bez vrčení. (trošku sice vrní, ale stejným způsobem, jako přímo na 230 V).

Takže jsem to smontoval, vyzkoušel tlačítka (přes kuchyňskou chňapku - jsou jen do 24 V). Pak jsem si s tím chvíli blikal a POTOM jsem při zapnutých světlech vytáhnul šňůru ze zásuvky, znovu ji zapnul a prožil elektrikářskou nirvánu z toho, že to zůstalo zhasnuté, což se žádnému výrobci impulsních relé nepodařilo.

Je potřeba se samozřejmě postarat o to, aby fáze použitá všude byla stejná a raději i na stejné pojistce (jističi), aby se někdy někdo v budoucnu nedivil, že má vypnutou elektřinu a přesto ho to na určitém místě pokopalo.

Přátelé i když to vypadá vyřešeně, přesto dál uvítám návrty na ovládání JEDNÍM tlačítkem, ale i něco jiného. Máme na to čas do jara, než se na to vrhnu. Možná, že existuje podobný fígl, jen na to ještě nikdo nepřišel. K Vašim dosavadním příspěvkům se vrátím zítra. Mnohé z toho stojí za probrání.
Přílohy
Foto 2 tlačítka 1 relé.JPG
(23.83 KiB) Staženo 23 x
Dvě tlačítka jedno relé.JPG
(12.44 KiB) Staženo 21 x

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od PotPalo »

Gratulujem, jednoduchšie to už asi nepôjde vymyslieť. Tiež ma podobné riešenie napadlo, ale od tejto myšlienky ma odradila kombinácia relé+odpor.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#39 Příspěvek od PeteBurns »

Ale pojde, bezdrotovo ;)

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od PotPalo »

Bezdrôtovo s nulovou spotrebou pri vypnutí? To by chcelo solar+akumulátor, bezpríkonový príjmač ešte nevymysleli :D
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od Thales »

Bál bych se toho aby takto podvyživené relé mělo dostatečný přítlak kontaktů a ty pak díky tomu nepodléhaly rychlému opotřebení. Přeci jen jimi poteče nezanedbatelný proud, o zapínacím proudu žárovek nemluvě. Bylo by tedy vhodné toto relé použít pouze jako řídící ke spínání jiného relé které by pak ovládalo výkonový obvod.

Dále se mi moc nelíbí že ty tlačítka jsou pdo síťovým napětím. Bude třeba zvolit nějaké festovní outdorové aby jim nevadila vlhkost atd, což bude asi trošku problém skloubit s dostupností, požadavkem na nízkou cenu a aby to i nějak vypadalo. Také to klade nároky na izolaci toho vodiče. Buď by tam musel být vodič s patřičnou izolací, ale to pak zase bude silný (nějak mě nenapadá tenký vodič s izolací odpovídající izolace) a zase je to tedy otázka financí. To už bych si tam dal raději to zvonkové trafo a jím to celé ovládal. Je levné, nehřeje se (nízké sycení), spolehlivé, má patřičnou izolaci a je zlratuvzdorné. Jím dodaný proud i napětí jsou dostatečné na potřeby takového zařízení a nějaké už v domě obvykle je. To znamená žádná spotřeba navíc a celkově se na instalaci značně ušetří při zachování bezpečnosti.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#42 Příspěvek od PeteBurns »

PotPalo, kludova spotreba je oproti spotrebe tych ziaroviek naozaj nulova ;) A ked niekto tvrdi, ze ta jeho spotreba je nulova, tak jeho vodice maju voci sebe vzajomnu realnu kapacitu, takze aj v klude tam tecie pri striedavom napati prud, takze v skutocnosti nulova spotreba nebude nikdy, no on vyzaduje skutocne nulovu spotrebu :lol:

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#43 Příspěvek od PavelFF »

Kapacitní proud se neúčtuje. Trochu toho ztrátového tepla na vodičích vlivem jejich činného odporu a kapacitního proudu vynálezce určitě připustí. Však ten odpor 9k při svitu žere mnohem víc.

Je to chytře vymyšlené, vlastní hlavou a to musí autora těšit. Je trochu škoda, že od zamýšlených táhel, kladek a vypínačů typu propiska skončil u téměř banální elektro instalace, která navíc není tak úplně bezeztrátová.
Ale jaro je ještě daleko.

Uživatelský avatar
Onlyeasy
Příspěvky: 35
Registrován: 19 lis 2013, 01:00

#44 Příspěvek od Onlyeasy »

Zdravím přátelé, pokusím se trošku reagovat na dosavadní komentáře.

PeteBurns: Pokial používaš svetlá v zime, malo by to opodstatnenie, dať tam trafo na trvalý odber. No keď sa blíži leto, používanie neustále klesá. Hádam v lete bude potreba zapínať svetlá tak 4x do mesiaca. A to sa naozaj neoplatí, aby to neustále žralo prúd.

Thales: Podvýživy se bát nemusím. Díval jsem se do datasheetu. Trošku mě ty údaje zmátly, protože cívka relé na 230 VAC má mít odpor 7080 ∩, ale ve skutečnosti má jen 6920 Ω. To je méně, než má mít cívka na 220 VAC (6980 Ω). Nevím, buď jsem cívce někdy někde při pokusech propálil lak, nebo výrobci šetří měděné dráty. Cívka na 230 V má mít minimální voltáž 184, cívka na 220 V má minimum 176 V. Tudíž si myslím, že těch přes odpory sražených 172 V na napájení relé stačí. Kdyby to někomu nestačilo, ať spojí do série dva odpory 15 kΩ, s výsledkem 7K5 místo současných 9K. Tím to vytáhne minimálně na 190 V na cívce, ovšem za cenu toho, že odpory budou víc "topit".

Tlačítka jsou sice pod síťovým napětím, ale nulák tě nepokope a když se bojíš fáze, můžeš dát odpory nahoru do rozvodné krabice a dolů stáhnout už jen "měkkou fázi". Ta sice dokáže ve vlhkém prostředí dát menší kopaneček, ale nikoho to nezabije. Navíc kousek od měkké fáze bude tvrdý nulák, který by se v případě nějakého problému postaral o uzemnění vlhkem vybuzeného náboje. Ostatně u současných světel na dvoře taky zapínáme přímo fázi, a ještě si nikdo nestěžoval, že by se mu někdy něco stalo, byť byly vypínače někdy vlhké.

Napadlo mě, že by se ta dvě tlačítka dala zabudovat do normálního vypínače na světla, který máte doma na zdi v každé místnosti. Vyhodit odsud původní vložku a dát tam ta dvě tlačítka. Když stisknete horní část vypínače, bude to impuls pro zapnutí, když stisknete dolní část vypínače, hodí to impuls pro vypnutí. V klidu bude kolébka vypínače uprostřed.

V této souvislosti jsem se chtěl zeptat, kdo má zkušenosti s mikrospínači, např. tento: http://www.ges.cz/cz/sm-05s05b-GES06503955.html . Prosím Vás, funguje to jako tlačítko nebo jako spínač ??? Spínač je u mne něco, co stisknu a po puštění to zůstane stisknuté, tlačítko po puštění odpadne. Tak co je to ten mikrospínač ??? Nikdy jsem to v rukách neměl.

Bezdrátový systém si raději schovám na další projekt, kdy se bude jednat o otevírání vrat na garáži a brány před garáží jedním elektromotorem současně (stará akuvrtačka na 12 V), za pomoci dvoumetrové závitové tyče (po níž bude jezdit matice) a železných kulatin. Vše ovládané DO.

PotPalo: Ty jsi tady nejaktivnější pomocník, za což ti patří mé velké DÍKY. Tvůj plánek na 2 trafa + 1 relé by byl zřejmě životaschopný. Někdy před třemi týdny jsem vymyslel plánek 1 trafo + 2 relé. Byla v tom zpožďovací logika, jedno relé by muselo být na 230 VAC, druhé na 12 V s přepínacím kontaktem.

Myslím, že ve Tvém případě se 2 trafy + 1 relé by ta logika byla hodně podobná. I když u návrhu 2 trafa + relé se skrývá jedna zákeřnost - při vypínání. Při vyslání vypínacího impulzu, by relé vypnulo a okamžitě by tentýž impuls vzalo jako zapínací a znovu rozsvítilo světla. Vypínání by ve Tvém případě muselo fungovat tak, že bys stisknul tlačítko, pustil ho a teprve pak by odpadlo relé.

Ale to se dá všechno vyřešit. Otázkou je, která varianta je dražší - 2 trafa + 1 relé nebo 1 trafo + 2 relé ???

PavelFF:
Ty jsi skoro elektrotechnik-básník.

Ó děkuji ti vážený fanoušku. Až vydám svou první sbírku Elektrických veršů, pošlu ti jeden výtisk s padesáti procentní slevou ...

Musím přiznat, že tvůj návrh relátka pádlujícího v oleji mě uzemnil lépe, než žlutozelený vodič. Sice mě teď nic nenapadá, ale pokusím se to přebít nějakým trumfem ...
S tou žárovkou je to chytré, ale neměl jsi měnit 40W za 100W. Tím to zhoršuješ- stovka má menší odpor. Spíš bys potřebovat pětadvacítku.
Čtyřicítka nejen chrání před zkratem, ale zároveň i sráží napětí. Dal jsem tam stovku, abych snížil odpor sériové žárovky, aby se obvod choval "jako kdyby tam žádná odporová ochrana nebyla a přitom tam byla". Na 100 W žárovce vzniká úbytek napětí necelé dva volty, což se dá v praxi zanedbat. Potřeboval jsem si ověřit, zda použité rezistory mají správnou hodnotu. Sériová pojistná žárovka pak pochopitelně půjde pryč.
Je to chytře vymyšlené, vlastní hlavou a to musí autora těšit. Je trochu škoda, že od zamýšlených táhel, kladek a vypínačů typu propiska skončil u téměř banální elektro instalace, která navíc není tak úplně bezeztrátová.


Nevím, co myslíš tou omezenou bezeztrátovostí. Jestli ohřev odporů při svícení světel, tak s tím si hlavu vůbec nelámej. Světla budou většinou svítit 2 minuty, než se přeběhne od domu do garáže , či zpátky a pak se zhasne. VĚTŠINOU. Může se stát, že člověk bude něco kutit na zahradě potmě a pak si bude samozřejmě potřebovat svítit déle. Mně nejde o spotřebu při svícení, i kdyby celá řídící jednotka žrala 100 W, je mi to jedno. Hlavně, aby řídící elektronika nic nebrala, když jsou světla zhasnutá.

Viděl jsem někde příspěvek, že chlápek si koupil Wattmetr. Všechno v baráku vypnul, kromě STANDBY přístrojů, displejů na mikrovlnce a podobných kravinek. A začal měřit. Ukázalo mu to stálou spotřebu 180 W. Ono se to nezdá, ale trafo od trafa to naskáče. Snad to ti výrobci elektroniky dělají schválně. My máme doma u všech televizí (LCD- jak jinak dnes) na přívodních prodlužovačkách namontovaný závěsný vypínač. Ono není zase tak těžké po koukání zvednout ten líný zadek a jít k TV cvaknout vypínačem. Když to potom druhý den zase tím stejným vypínačem zapnete, okamžitě naskočí ta samá stanice, na kterou jste se dívali, když jste to závěsným vypínačem vypínali. Ještě se nám kvůli tomu žádná TV nepokazila.

Takže vážení přátelé, můžeme vesele dál bádat, přemýšlet a zkoušet. Do jara ještě skutečně nějaký ten pátek uběhne.
Naposledy upravil(a) Onlyeasy dne 13 led 2015, 22:45, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od PotPalo »

Onlyeasy píše: . . . Při vyslání vypínacího impulzu, by relé vypnulo a okamžitě by tentýž impuls vzalo jako zapínací a znovu rozsvítilo světla. . .
Práve že nie. Relé by vyplo, logiku by ale napájalo ešte trafo cez tlačítko a čakala by na ukončenie impulzu. S ním by sa ukončilo aj napájanie logiky.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“