Co použít na spínání topných spirál

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zezr
Příspěvky: 125
Registrován: 24 bře 2014, 01:00

Co použít na spínání topných spirál

#1 Příspěvek od zezr »

Zdravím.
Zajímalo by mě co je dle vás nejlepší pro spínání topných spirál( v mém případě do podlahového topení) Budou tři a budou připojeny na L1,2,3
Mým favoritem jsou triaky. V podstatě každý den to několikrát sepne a rozepne, protože k tomu bude připojená AT-mega která bude pomocí oných spirál regulovat teplotu vody.

p.s. výkon spirál max 2,5KW na spirálu dohromady tedy max 7,5KW

EDTI: :Ptám se protože potřebuji vyřešit spínací prvek k dlouhodobé maturitní práci.
Naposledy upravil(a) zezr dne 18 led 2015, 09:57, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#2 Příspěvek od renda15 »

Zlatý správně dimenzovaný relátka

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od ross4435897 »

SSR

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Souhlas. Ještě rád se těch triaků zbavíš, až ti bude trvale kostičkovat televize, zpomalí ti wifina a začneš se pídit po ceně odrušovacího filtru: ty spirály jsou totiž docela plnotučná anténa a opravdu i při maximálním úhlu otevření triaku nebo tyristoru vyzařují dost nepříjemnou hladinu rušení.
A co teprve, když si vzpomeneš výkon spojitě řídit a dostanou se na polovinu...

Na ten výkon stačí obyčejný malý stykač 3x16 A

Uživatelský avatar
zezr
Příspěvky: 125
Registrován: 24 bře 2014, 01:00

#5 Příspěvek od zezr »

Budou pouze jako vyp zap a navíc spínané v nule. Tam to rušení zas takové není. Dokonce bych řekl i minimální.
Takže říkáte relé? doporučíte přímo nějaký typ? chtěl bych aby to nebylo vše najednou prostě co spirála to solo relé.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#6 Příspěvek od TAKJAN »

V některých aplikacích, regulátorech, strojích makají relata třeba pětsetkrát za den. Relé je na rozdíl od pověr velice spolehlivé, správně dimenzované tedy. U tebe budou navíc spínat ohmickou zátěž. Zvolil bych některé z řady tichých..

Uživatelský avatar
zezr
Příspěvky: 125
Registrován: 24 bře 2014, 01:00

#7 Příspěvek od zezr »

Pravda je že jsem, chtěl polovodiče kuli tichosti a spolehlivosti.
Není náhodou SSR relé s triakama? takhle já mám již hotovou desku s těmi triaky, normálně Optočleny spínající v nule spínají triaky. Jenže se bojím že jsou triaky poddimenzovány

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#8 Příspěvek od Milan_F »

V elektrokotlech jsou normální relata do plošnejch spojů.

Obrázek

Uživatelský avatar
zezr
Příspěvky: 125
Registrován: 24 bře 2014, 01:00

#9 Příspěvek od zezr »

Jak to tak čtu tak jsem se dopustil chyby. Výkon každé spirály max 2,5KW takře je možné že dohromady bude mít kotel 6KW nebo taky 3KW a nebo 7,5KW...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

zezr píše:... Jenže se bojím že jsou triaky poddimenzovány
Při 2,5kW každým triakem poteče cca 3,6A, tedy bude na něm ztráta cca 3,6W. Takže musíš použít chladiče. :wink:

p.s. ...pokud se ovšem jedná o 3f topná tělesa 2,5kW. Pokud jsou jednofázová, pak bude proud 3x větší a to hovoří pro použití stykače.

Uživatelský avatar
zezr
Příspěvky: 125
Registrován: 24 bře 2014, 01:00

#11 Příspěvek od zezr »

Jsem smířen s tím že to budu chladit vzduchem. Také mě napadlo vodou(přidělat triak přímo na kotel. Ale nikdy nevím co se stane. V každém případě opravdu bych asi upřednostnil i triaky. Má to totiž být i do mé maturitní práce takže se hnedkons přičte nějaký ten obvůdek a pár stránek na víc.
při tvé úvaze tedy co 10A protékajících triakem to 10W.. Takže 3*10=30W to by šlo uchladit asi bez větších problémů aktivním chlazením.(chladič z procesoru + větrák)

Uživatelský avatar
jogi24
Příspěvky: 427
Registrován: 12 bře 2009, 01:00

#12 Příspěvek od jogi24 »

Keby som kuril elektrikou tak jedina SSR rele zo spinanim v nule.
http://www.vakomo.cz/ssr Teplotu vyhrievacieho media by som riadil certifikovanym PIDT regulatorom teploty. NAjlepsie skusenosti mam s Elotech R1300.
Chladit? A preboha co? Ved ich budes musiet este zahrievat!!!
V pripade zaujmu,viem blizsieporadit a komponenty dodat za cca polovicnu cenu.
Tieto riesenia pouzivam v celej firme,mame wifi,ethernet,pc,jedine co nemame je TV. Vsetko bez komplikacii.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

zezr píše:...při tvé úvaze tedy co 10A protékajících triakem to 10W.. Takže 3*10=30W to by šlo uchladit asi bez větších problémů aktivním chlazením.(chladič z procesoru + větrák)
Přibližně to platí, stačí nahlédnout do datasheetu. Způsob chlazení nekomentuji. Teplota triaku vyšší než 75°C snižuje maximální použitelný proud, dá se říci že snižuje bezpečnost provozu. Také je třeba zajistit odpojení při přetopení v důsledku proraženého triaku a tedy se nakonec použití stykače nebo výkonových relé nezbavíš (pokud ovšem tuto ochranu nebudeš řešit jiným způsobem). :wink:

Uživatelský avatar
zezr
Příspěvky: 125
Registrován: 24 bře 2014, 01:00

#14 Příspěvek od zezr »

Ehm já ten celý projekt dělám k maturitě. A to že si koupím PID-čko a připojím k tomu SSR relé mi opravdu nepomůže.

Uživatelský avatar
jogi24
Příspěvky: 427
Registrován: 12 bře 2009, 01:00

#15 Příspěvek od jogi24 »

No chlapce bud som slepy,alebo neviem,ale to bolo treba napisat hned na zaciatku.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“