Ultrazvuková čistička *vyřešeno*

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

Ultrazvuková čistička *vyřešeno*

#1 Příspěvek od hafca »

Dnes jsem chtěl něco vyčistit a čistička nečistila. Ohřev funguje, odpočet času taky, na přívodech měniče jsem osciloskopem nějakou směsku taky naměřil. Na štítku je psáno 40kHz, ale signál není čistá sinusovka. Vypadá to, že je ještě modulovaná dalším kmitočtem. To ale na mém kukátku C1-94 už do synchronizace nedostanu. Obyčejný voltmetr ukázal 85V, na měnič připojená doutnavka se rozsvítí.
Všechno mi tedy ukazuje na ten měnič.
Dá se nějak proměřit nebo otestovat jinak než v té čističce?
Naposledy upravil(a) hafca dne 01 lis 2014, 18:18, celkem upraveno 1 x.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

V mé čističce také nemám čistou sinusovku, amplitudově modulovanou jinak s plnou nádobkou a jinak s prázdnou. Nezkoumám proč, dokud to funguje. Ale tipuji na zázněj se stojatým vlněním v materiálu vaničky resp. v kapalině v ní, které na piezu může vyvolávat napětí klidně i v jednotkách voltu. Jde přece o reciproký měnič.
Ale je to jen teorie, možná někdo prokáže jiné příčiny.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Měli jsme v práci ultrazvukovou pračku Velleman z GMe, po nějakých 6ti letech umřela, utrhl se přívod z piezoelementu i s kouskem nakovené elektrody, v tom místě byla zesílená a pokusy o připájení kamkoli jinam vedly k utržení znovu po pár minutách chodu, tak nezbylo, než koupit jinou.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#4 Příspěvek od Mira_A »

Měničem to nebude pokud je tam napětí. Připoj na měnič pár repráků do série a hned uslyšíš jestli s nich jde hvízdání.

Jinak pokud je tam piezomodul, tak buď nový nebo jsem někde viděl, že používají takové piezo pískače jako jsou v PC. Dáš jich tam třeba 50ks.
Zapojují to seriopararelně.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od hafca »

Mám takový neblahý pocit, že se to spravilo samo. :roll: Z měniče napětí jde, rozsvítil 230V/15W žárovku. Ne naplno, ale vlákno bylo do čevena. Na odporu 1Ω v sérii s piezo jsem na osciloskopu odečetl 6V, takže tam proud taky teče. Průběh byl stejný, ať byla vanička prázdná nebo jsem měl na dně ruku.
A ve finále když dám prst do vaničky, cítím chvění a to přetím nebylo. Začínám věřit na věci mezi nebem a zemí. :D
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
martinq
Příspěvky: 41
Registrován: 07 pro 2005, 01:00
Bydliště: u Pøíbrami

#6 Příspěvek od martinq »

Šlo by doma zbastlit ultrazvukovou čističku ?

Popřípadě je někdo z Prahy a mohl bych jej požádat o očištění okulárů k mikroskopu ?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud by jsi sehnal piezoelement, tak šlo. Kdyby jsi byl mechanicky zručný, zvládl by jsi možná i magnetostrikční technologii.. Ale ruku na srdce:
Nejlevnější čistička stojí kolem 700KČ*.. Uděláš to za ty prachy doma Ty - s tím, že Ti to v nejbližší době nenaliská a aby to vypadalo tak nějak normálně.. ?
Protože jen ten piezoelement Tě bude stát nějaký ty 400KČ..
A hodinkový pieza (repráčky) použít asi nejdou..

*
http://www.tipa.eu/cz/cisticka-ultrazvu ... oCAVTw_wcB

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#8 Příspěvek od ohryzek36 »

Popřípadě (bez bastlení) by možná stálo za to se poptat v nějaké blízké optice - často to ultrazvukové čištění mají v nabídce.

Uživatelský avatar
martinq
Příspěvky: 41
Registrován: 07 pro 2005, 01:00
Bydliště: u Pøíbrami

#9 Příspěvek od martinq »

Piezo z mikrovlnky nejde použít ? Moje představa byla rezonátor na 40 KHz připojený k materiálu, který zvládne takto vibrovat (pravděpodobně starý kousek křemíkové desky z fotopanelu) a komora stíněná na ultrazvuk.

Zajímá mne zda se tím již někdo zabýval. Pěkná piezo jsou také v repráčku na ISA a PCI modemech z dob vytáčeného internetu.

V optice jsem se neptal. Poptam se.

Kvůli 3 párům okulárů a 6ti pistolových čočkách nebudu kupovat ultrasonic čističku.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Víš jak vypadá piezo z 1l pračky co kdysi dělala Tesla Vráble? Je to koláč 40mm průměr a 8 mm tloušťka. A jsou tam dva, jeden přilepenej na vanu, pak je plechovej vývod, pak další koláč a na tom přilepený protizávaží. Takže zapomeň, že to půjde z nějakýho pískače. Jinak kdyby někdo chtěl, mám tu ultrazvukovej Rack od Teslů, co byl v sadě 2 ks na asi 50l vaně, má kolem 1KW výkon. :) Ale nevím, zda je funkční..
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“