Elekronický pøedøadník pro DZ záøivky se startérem

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Jaromír11

Elekronický pøedøadník pro DZ záøivky se startérem

#1 Příspěvek od Jaromír11 »

Dìlám osvìtlení se 4 záøivkami 9 watt, uvažoval jsem použití elektronického pøedøadníku podle http://danyk.cz/zarivk_p.html , ke kterému by byly tyto 4 záøivky pøipojeny paralelnì. Bohužel jsem si všiml pozdì, že jsem zakoupil DZ záøivky se dvìma vývody se zabudovaným startérem. Tlumivky se mnì tam dávat nechce, vyšlo by to strašnì tìžké.
Chtìl jsem se zeptat na zkušenosti s pøipojením tìchto záøivek se startérem na takovýhle elektronický pøedøadník.
Teoreticky by to fungovat mìlo, proud z tlumivky pøedøadníku by mìl ohøát elektrody v záøivce a odpojit bimetal a následnì nakmitaným napìtím by se mìla záøivka zapálit stejnì jako ètyøvývodová, ale prakticky bývá problém v detailech.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Zářivka s mechickým startérem nemá na elektronickém předřadníku šanci nastartovat, měnič (alespoň ten typ, co je v úsporkách) je samokmitající pracující do rezonančního obvodu, mezi vlákny trubice je malý kondenzátor, v sérii s trubicí je větší kondenzátor a indukčnost. Start probíhá tak, že rezonanční kmitočet je dán indukčností a kapacitou malého C mezi vlákny, větší C se neuplatní, rezonanční kmitočet je vysoký, výkon měniče taky. Na kondenzátoru a tím i na koncích trubice se nakmitá vysoké napětí a trubice zapálí. Tím výboj v trubici zkratuje malý C mezi vlákny a rezonanční kmitočet a tím i výkon měniče klesne na kmitočet daný kapacitou většího C a indukčnosti. Resumé je, že to se startérem mezi vlákny pracovat nemůže. Řešením je patici rozlousknout a vyvést i druhé konce vláken, pak je připojení na měnič z úsporky bez problémů možné. Nejlepší bude trubice vrátit v obchodě a zakoupit jiné vhodné. nebo rovnou ty úsporky.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“