Závada na osciloskope BM566A

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#16 Příspěvek od Sendyx »

Tenhle skop jsem nikdy neopravoval, obvody neznám. Ale jestli do té větve pošleš 5-10V s proud. omezením třeba na 0,5-1A, tak možná problém najdeš po hmatu :) .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

Alebo podla smradu :D Na hladanie skratovanej suciastky je lab. zdroj vyborna vec.

Uživatelský avatar
ygrik
Příspěvky: 62
Registrován: 15 úno 2010, 01:00
Bydliště: Nitra

#18 Příspěvek od ygrik »

to mkat : Mám schému 1AF 021 23 spúšťacích obvodov osciloskopu BM 566A s tunelovými diódami GE134 aj príslušný obrázok plošných spojov. Na obrázku je v hornej časti 10 prepínačov. V spodnej časti doštičky sú tunelové diódy s pozičnými číslami E15, E16 pre jeden kanál a s pozičnými číslami E113, E114 pre druhý kanál. Čitateľnosť pozičných čísiel niektorých súčiastok na obrázku je zhoršená, ale dá sa z toho vyjsť. Zajtra to môžem oskenovať, alebo nechať odfotiť / čo bude lepšie /. Napíš mi SZ, či potrebuješ aj schému, alebo len obrázok plošných spojov.

Dodatočne musím odvolať tvrdenie, že dvojice tunelových diód prislúchajú pre prvý a druhý kanál. Vývody od tunelových diód sú zo schémy spúšťacích obvodov 1AF021 23 privedené na schému rozmietacích obvodov 1AF021 24. V pôvodnom príspevku som ponúkol zaslanie obrázku plošných spojov spúšťacích obvodov, čo sa už realizovalo.
Naposledy upravil(a) ygrik dne 29 led 2015, 18:12, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mkat
Příspěvky: 615
Registrován: 22 čer 2009, 02:00
Bydliště: tisovec

#19 Příspěvek od mkat »

"ygrik"-stači mi obrázok plošného spoja.Zaujímavé že podla schémy je tam pre 48 V len jeden kond. c 112 -Na tuktorý ide na kostru.Tak nerozumiem ,tak nerozumiem kade to lezie na kostru ,ked tanzistory som meral testerom a sú dobré.Skúsim rozobrať -vybrať von plošák ,a potom skúsim s labor.zdrojom.
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!

Uživatelský avatar
ygrik
Příspěvky: 62
Registrován: 15 úno 2010, 01:00
Bydliště: Nitra

#20 Příspěvek od ygrik »

mkat, máš SZ

Uživatelský avatar
mkat
Příspěvky: 615
Registrován: 22 čer 2009, 02:00
Bydliště: tisovec

#21 Příspěvek od mkat »

Tak dnes som sa potrápil a rozoberal som ten osciloskop.Fuj--aby som sa dostal k plošáku -spúštanie -musel som ho skoro celý rozobrať.Po vybrati plošáku som ho poprezeral ,opravil mierne letovanie a zmeral ohmetrom +48V voči kostre.Nameral som asi 140 ohm,pred tým 12 ohm.Potešil sol sa .Ale ked som ho zapol na 48V zdroj -stále odber 110 mA.Opatrne so odletoval tunelové diody.Po zapnuti niečo ,niekde prsklo.Odber klesol na 16mA.Zapojil som diody .Najprv jednu stranu -odber 17.3mA.Zapojil som aj druhú stranu -odber 17.6mA.
Tak teraz ak sa mi ešte bude chciweť ,začnem skladať a potom skúsim.
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#22 Příspěvek od tornado6 »

Ako ti tu už písali može byt skratnutý keramikáč priamo v napájacej vetve ešte pred trandami ja som to mal tiež od spodu mal taku ciernu bodku ktorá vytvárala zvod po vybratí a výmene OK

PS: Treba pomerat pokial je ten rádoby skrat, podla schemy a zistíš to postupným odpájaním v danej vetve

Uživatelský avatar
mkat
Příspěvky: 615
Registrován: 22 čer 2009, 02:00
Bydliště: tisovec

#23 Příspěvek od mkat »

Myslím že keby bol v zdroji skratovaní keramický kondík,tak by napätie nebolo ani po odpojení 48 V vetvy.Mal som skrat niekde na doske spúšťacích obvodov.Teraz má odber z celého 48 V zdroja 54-56mA a napätie 47.7V.Už mi ukazuje nejaké bludy.Sínus mi ukazuje ako pila.pilu normálne a obdlžník ,skoro ako dve rozkmitané rovnobežky.Robí aj iné čudá - ked ho zapnem tak miesto stredovej čiary mi ubieha do strany bodka.Ked dám signál tak mi ho nejako -ako som už písal-ukazuje.Signál sa mi ako tak dá rozoznať len asi do 10-20 kHz.Vyššie len samá vlnovka. Ked stlačím X Y tak neukáže nič.Ak treba tak dám nejaké foto.
Dakujem .
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!

Uživatelský avatar
mkat
Příspěvky: 615
Registrován: 22 čer 2009, 02:00
Bydliště: tisovec

#24 Příspěvek od mkat »

Ešte musím dodať že B-čková zakladna mi nefunguje.Ked prepnem na B základnu obrazovka ostane tmavá.Ked ju prepnem na A zakladnu ,funguje aj A
aj B vstup.
Přílohy
canon power 1184.jpg
sinus
(104.2 KiB) Staženo 38 x
canon power 1183.jpg
trojuholník po prepnutí
(88.21 KiB) Staženo 42 x
canon power 1182.jpg
trojuholmík
(88.54 KiB) Staženo 34 x
canon power 1181.jpg
obdlžník-nalepšie viditelny
(90.89 KiB) Staženo 32 x
canon power 1178.jpg
odbieha bodka .-mala by čiara
(112.84 KiB) Staženo 42 x
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!

Uživatelský avatar
mkat
Příspěvky: 615
Registrován: 22 čer 2009, 02:00
Bydliště: tisovec

#25 Příspěvek od mkat »

dalšie
Přílohy
canon power 1191.jpg
(125.64 KiB) Staženo 36 x
canon power 1188.jpg
(125.32 KiB) Staženo 13 x
canon power 1185.jpg
sínus po prepnutí
(82.22 KiB) Staženo 16 x
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#26 Příspěvek od fredis »

To ani nevíš kde ten šlus byl? :cry: :lol:

Uživatelský avatar
mkat
Příspěvky: 615
Registrován: 22 čer 2009, 02:00
Bydliště: tisovec

#27 Příspěvek od mkat »

No neviem.Odletoval som tunelky a postupne letoval späť . tia isté. Pri tom som meral odber.Po naletevaní všetkých bol odber prúdu asi v norme.Takže bud vadné tunelky ,alebo ,neviem.Bojím sa ich niečim skúšať ,lebo som sa dočítal že sú veľmi chúlostivé.Alebo mi poradťe ako ich bezpečne skontrolovať.
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#28 Příspěvek od fredis »

Pokud máš kvalitní multimetr tak jim neublížíš. Ten mýtus se tady taky šířil :cry: . Mám Normu a nic se jim nestane. Ale také je tak neověříš! Možností je kontrola na měřiči charakteristik, nebo si postavit přípravek a proměřit na něm. Je to tady někde, ale nechce se mi to hledat.Nevěřím, že by tunelka byla ve zkratu a jejím odpájením a zpětně připájením se opravila. Pokud ale změříš napětí na TD v zapojení, tak snad víš na čem jsi, ne? :wink:

Uživatelský avatar
nobis
Příspěvky: 225
Registrován: 19 bře 2009, 01:00
Bydliště: Seč okr. Chrudim

#29 Příspěvek od nobis »

Je to dlouho, co jsem ho používal. Mohu se tedy mýlit. ČZ (B) samostatně nejde.
Po nastavení průběhu na ČZ(A), se zapne otočným přepínačem ČZ (B) . Na obrázku se objeví jasný bod, nebo krátká úsečka. Aripotem (Delay) se určí jeho místo (třeba náběžná hrana) na průběhu. Potom se zapne izostat ČZ (B). Tento krátký úsek se roztáhne na celou obrazovku. Při (ALT) se asi střídají průběhy (A) a (B). Jesti to všichni chápou, tak se omlouvám za zbytečný příspěvek.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#30 Příspěvek od fredis »

Máš pravdu, ale tady nejde zatím ani A, natož B :lol:

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“