Ovládánjí stroje oprava - stykače 110V nebo 24V?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Ovládání mašiny řešit následovně:

Překuchat ovládání na 24V
17
74%
Ponechat stávající ovládnání 110V
6
26%
 
Celkem hlasů: 23

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JDo
Příspěvky: 32
Registrován: 17 zář 2013, 02:00

Ovládánjí stroje oprava - stykače 110V nebo 24V?

#1 Příspěvek od JDo »

Ahoj pánové,

Co si myslíte o přestavění ovládacího obvodu stroje ze 110V na 24V? Já bych to asi rád realizoval na 24V.

Upraveno 31.1.2015 8:46: Nejedná se o komerční opravu.

Bude něco více trpět? Opalovat se kontakty ovládacích spínačů/pomocných kontaktů stykačů, když poteče cca 5x vyšší proud? Vodiče jsou dostatečné. Kdyby měl stykač 5W, poteče při 24V ustálený proud 200mA. Co spolehlivost sepnutí při nízkém napětí?

Proč se ptám? :

byl jsem požádán abych zprovoznil kombinovaný stolařský stroj pila/fréza, který léta stál. Nyní byl odkoupen a majitel jej zkoušel uvést do provozu což se nepovedlo.

Elektrika není nikterak složitá, dva stykače zapojené s několika spínači tak, aby vždy jela pouze pila nebo pouze fréza (sepnut pouze jeden stykač). Do toho tři tepelná relé - jedno pila, dvě ostatní pro dvoje otáčky frézy 1500 a 3000ot.

Ovládání stykačů je původně 110V. To celé je napájeno 3F TN-C, takže na 110V je tam trafo 400/110 63VA. (63VA - výkon až až)

A v tom trafu je zakopán pes.

PO PRVNÍM ZAPNUTÍ STROJE TRAFO VYHOŘELO. Nebyl jsem u toho, ale zdá se, že k tomu nebyla jiná příčina, než právě načaté trafo (vlhkost, mezizáviťák, škodná?) - jinak vše zapojeno správně majitelem.


Nebudu teď spekulovat o předimenzování trafa (na dva stykače 63VA je dost, myslím), ale:

1) Trafo 400/110 jsem nyní schopen sehnat pouze nové za cca 800Kč a to s tím rizikem, že budou časem muset jít i stykače, které mimochodem nejsou taky tak snadno k sehnání jako například 24V - dalších minimálně 1000Kč.

= Takže minimálně 800Kč s nejistým výsledkem u stykačů. Takže možná 1800Kč

2) Pokud bych to překuchal na 24V, bude se vždy daleko lépe shánět náhradní trafo (jistě, to se tak často neničí, zvlášť když je dobře jištěno, ale kdyby přece...) Dá se sehnat jeté 400/24V za pár šušňů, ale ani nové není až tak drahé a jsou jich všude mraky. TZN ušetřím a za ty prachy rovnou koupím stykače nové (potřebuju 3x NO s pomocnými 1NO + 1NC), které taky budou o fous levnější než stykače na 110V.

Řekněme, že zde dám 900Kč a mám trafo starší, ale jak víno, plus dva excelentní stykače.

CO VY NA TO?
Naposledy upravil(a) JDo dne 31 led 2015, 08:46, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#2 Příspěvek od Jodr »

24V. Mas moje pozehnani.

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#3 Příspěvek od Soemtron »

24 V a máš i napětí pro případné osvětlení stroje.
:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#4 Příspěvek od fredis »

Není co řešit. 24V jediná správná volba.

Uživatelský avatar
JDo
Příspěvky: 32
Registrován: 17 zář 2013, 02:00

#5 Příspěvek od JDo »

Děkuji za odpověi, klidně pokračujte ;-)

Protože všechny odpovědi byly zatím pro 24V variantu, ale v anketě je pár hlasů pro ponechání 110, prosil bych ty hlasující, kteří pro 110V hlasovali, aby alespoň krátce napsali důvod.

Nebo se ještě ptám, má ta anketa vůbec nějaký smysl?

Díky

Uživatelský avatar
JDo
Příspěvky: 32
Registrován: 17 zář 2013, 02:00

#6 Příspěvek od JDo »

Děkuji,

chtěl bych, aby to bylo podle normy (přiznám se, že je neznám, nedostanu se k nim, protože ČNI), něco jsem ale už vyčetl, třeba to, že ovládání má být galvanicky odděleno, že už se nesmí používat vyšších napětí pro ovládání...

Ale zde není rozhodující právní stránka, udělám to tak, aby to fungovalo, jak má a jak se od toho čeká, to není problém a v tomto vlákně více méně řeším pouze spolehlivost obou variant. (Ačkoliv pro jiné čtenáře je nebo může být i právní pohled důležitý a zajímavý.)

Je to proto, že se nejedná o komerční opravu, nebude existovat žádný doklad, neexistuje žádný návod; schema mám jen to, které jsem nakreslil. Stroj je v rodině, tím spíš si dám záležet na tom, aby alespoň po el. stránce šlapal jak má. Je velmi pravděpodobné, že stroj už nikdy nebude provozován ve "fabrice".

Pokud to neopravím, majitel namontuje dva vypínače "tahem zapni".

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

Oprav to náhradou toho, co se pokazilo. Jiné varianty vymýšlej jen, když to bude pro tebe. Nebo budeš mít od majitele papír s potvrzením o zodpovědnosti za změnu ?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

A čeho se bojíte u 24V pokud se použije schválený trafo místo toho původního? Já jen že mě před asi 5 lety s 24V AC zařízením v Tróji vyhodili, že zkušebna netřeba a shodu si mám napsat sám.
Jirka

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od badoch »

Překopat dle libosti,
nakreslit dokumentaci
zajít za revizákem který dělá prac. stroje)
nechat vystavit revizi.

Nebo servisovat tak jak to je. 1, nikdy nezaručíš kdo kde kdy bude na tom stroji dělat. 2, a zrovna je to takový blbý (z hlediska úrazovosti) stroj.

Já bych do toho nešel, a překopávka všeho bude určitě cenově daleko někde jinde jak jen nové trafo.

Pokud to neopravím, majitel namontuje dva vypínače "tahem zapni".
Jeho stroj, jeho ruky, jeho věc, ale tím pádem ať mne do toho netahá.

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od badoch »

Však o to přeci jde, on nebude dělat konstrukční (mechanické) změny.
Takže zkontroluje krytí, vypínače, ochrana před dotykem ,centrál stop a já nevím co ještě.

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od badoch »

Tak zrovna ten centrál stop je zařízení kterým se odstavuje zařízení v případě nějaké nastalé abnormality. Ono je to celkem dost velká věda. Třídy vypnutí atd....co vypnout ano, co se naopak vypnout nesmí atd...

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#12 Příspěvek od kbulda »

Další důvod je, že trafo a dva 25 A stykače za 900,- Kč určitě nekoupíš. Stykače 110 V AC má skoro každý velkoobchod elektro běžně skladem a cena je srovnatelná se stykači na 24 V AC.

Uživatelský avatar
JDo
Příspěvky: 32
Registrován: 17 zář 2013, 02:00

#13 Příspěvek od JDo »

Za 900 je to samozřejmě s jetým trafem, každopádně jedno mám doma, takže je to spíš jen cena stykačů. A cena stykačů na 110V mi přijde vyšší. I když jen nepatrně. Možná jen špatný kšeft.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#14 Příspěvek od palmalsport »

TO : JDo

Osobně u tohoto druhu práce, používám na řídící obvody, napětí 24V DC. Důvodů je několik, ale na prvním místě je spolehlivost stykačů.
Jinak k té tvojí činnosti, je to dle stávající legislativy, postaveno tak, že pokud podstatnou měrou provedeš úpravy odlišné od původního zapojení od výrobce, provádíš činnost jakožto výrobce nového stroje, se všemi právními důsledky.
To znamená, analýzu rizik, z tohoto protokolu vyjde uřčení pro zapojení bezpečnostních částí řídících obvodů, a další úpravy s tím související, například, zapojení obvodu nouzového zastavení,(nouzového vypnutí).
Takže vše dle zákona 22/97 Sb.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Každopádně - POKUD SE DODRŽÍ PŮVODNÍ PRINCIP ZAPOJENÍ, to znamená funkční schéma všech spínačů a stykačů, NEZMĚNÍ SE IZOLAČNÍ STAV a pouze se změní OVLÁDACÍ NAPĚTÍ z původních 110V na 24V (nahradí se původní trafo dávající 110V jiným SE STEJNOU BEZPEČNOSTNÍ TŘÍDOU, ale s výstupem 24V a stejným způsobem se nahradí všecky ovládací elektromagnety), nemělo by ani z revizního hlediska dojít ke zhoršení bezpečnostní situace u stroje - naopak, vzhledem k použití BEZPEČNÝHO napětí by se bezpečnost stroje měla zvýšit!!!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“