opalovačka letek šípů

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jurajus
Příspěvky: 60
Registrován: 09 led 2013, 01:00

opalovačka letek šípů

#1 Příspěvek od Jurajus »

Ahoj, na tomto videu je opalovaní letek šípů čas 1:49
Mám doma autonabíječku, je možno ji použít?A jaký by byl vhodný drát? Jde mi o to abych ji nejak neodpalil. Prece jenom kus dratu je v podstate zkrat.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#2 Příspěvek od kbulda »

Kde je video ?

Uživatelský avatar
Jurajus
Příspěvky: 60
Registrován: 09 led 2013, 01:00

#3 Příspěvek od Jurajus »


Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

Aby ten drát držel tvar, nemůže být moc slabý. A silný bude potřebovat pořádný výkon, tam bych o využití běžné nabíječky nepřemýšlel.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Autonabíječku bys odpálit mohl. A pokud má ochranu, proudové omezení, tak ten proud neohřeje drát do červena. A pokud ohřeje do červena, tak bude drátek slabý a nebude držet tvar.

Podle mě jsou potřeba desítky až stovky ampér při docela malém napětí - něco podobného jako je třeba trafopájka. Je to jen můj odhad. Neznáme proud nabíječky ani její vlastnosti.

Spíš bys potřeboval svářečku. Ta dá dostatečný proud a je zvyklá na zkraty.

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#6 Příspěvek od vladimir »

když se ve zdejší fabrice na zpracování døeva vyrábìli šípy, jejich "letky" se tvarovaly pøed lepením ostøižením na šablonì, tak vezmi šablonu namaluj a ostøihni nùžkama, pøece jich nebudeš dìlat stovky a jak to šoumen dìlá moc pøesný to není, navíc ten smrad.....
lepilo se na šablonì a takovej detail - na jeden šíp musíš mít pera z jednoho køídla

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od PavelFF »

Možná má opálení nějakou výhodu, třeba se peří speče a víc drží pohromadě(?).
I když - za časů Robina Hooda neměli k dispozici elektřinu na žhavení drátu, takže to buď pálili o železo rozpálené v ohni nebo to taky ustřihli nebo oříznuli.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#8 Příspěvek od procesor »

Dal by sa použiť transformátor z mikrovlnky. Sekundár "vyrezať" a urobiť jeden, max.dva závity zo zväzku Cu vodičov (spolu aspoň 15...20mm2), prípadne použiť zvárací kábel, alebo štartovací kábel.
Ukážka trafka. Na videu vidieť vzadu aj modul "soft-start", aby to nevyhadzovalo pri zapínaní ističe.

Uživatelský avatar
Jurajus
Příspěvky: 60
Registrován: 09 led 2013, 01:00

#9 Příspěvek od Jurajus »

Procesor: To co je na videjku je trochu moooc, palit hrebiky nechci :) Startovaci kabely opravdu nebudou potreba, staci tenky dratek jako ma ten typek na videjku. Myslim ze by stacila ta stara trafo pajka jak bylo zmineno vyše. Podle me to na tom videjku ma rozhaveny i zbytecne moc.
Vladimir: No chci jich delat stovky! to ze to pan na videu dela nepresne neznamena ze to tak chci delat taky, neni nic pohodlnejsiho nez stojanek na sip. A smradu se v dilne nevyhnu, brouseni kosti a rohoviny o nic lepsi neni a tim vycet smradů nekončí.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#10 Příspěvek od Olchor »

Možná by byl lepší zdroj z PC. Kolem 20A by mohlo stačit. Nebo na nabíječku dát autobaterku, ta by dala proudu dost.

Uživatelský avatar
Jurajus
Příspěvky: 60
Registrován: 09 led 2013, 01:00

#11 Příspěvek od Jurajus »

Olchor: PC zdroj by nebyl problem sehnat, nebude mu ale vadit kdyz ho v podstate zkratuju?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#12 Příspěvek od procesor »

Niekto by to možno vedel spočítať koľko treba výkonu do 10...15cm drôtu o Φ asi 1mm, aby svietil na červeno ( cca 800°C) voľne umiestnený vo vzduchu pri okolitej teplote 20°C. Potom sa dá určiť napájacie napätie podľa použitého materiálu na ten tepelný "nôž".
Tak či tak to nakoniec treba vedieť regulovať podľa okolitých podnienok.
Také trafo z mikrovlnky sa dá ľahko prispôsobovať, a nakoniec aj regulovať na primárnej strane regulačným auto-transformátorom, prípadne elektronicky triakovou reguláciou.
700W je fakt trochu veľa, ale menej z neho nie je problém dostať.

Ak potrebujem v teréne spájkovať pri okolitej teplote 5°C, tak 100W trafopájka je nepoužiteľná (potrebujem dve).

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#13 Příspěvek od paveltl »

Trochu tì uvedu do reality, protože nìco podobného jsem dìlal synovcovi na øezání myslím Depronu.

Použil jsem odporový drát 0,7mm a i ten je dost tenký aby držel pøesný tvar a musel být dobøe napnutý na rám, takže ty budeš potøebovat nìco silnìjšího.
Mnou použitý drát mìl 3,495 Ohm/m takže použitých 600mm mìlo 2,1Ohm.
Osvìdèilo se jej ohøát jen trochu aby nesvítil, takže jsem se pohyboval kolem 5A. Pøi vyšší teplotì už byl øez roztøesený protože se na drát napaloval materiál a navíc byl povrch materiálu zanesený spálenými zbytky.
Protože to byla taková rychlovka odfláknul jsem to trafem 12V/10A a pøed nìj fázovì øízený regulátor. Za pár minut to bylo složeno co dùm dal s tím že si to má vyzkoušet a pak zkusíme vymyslet nìco poøádného, ale jemu to takhle vyhovuje.

Vydìl bych to radìji na silnìjší drát tak 1,5mm aby držel požadovaný drát, pøi tìch pár cm drátu se budeš pohybovat pod 1Ohmem, aby svítil tak nìjakých 10A možná i víc. Na to by byl ideální ten upravený PC zdroj a potíkem mu nastavit výstupní napìtí.
Naposledy upravil(a) paveltl dne 01 úno 2015, 12:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Jurajus
Příspěvky: 60
Registrován: 09 led 2013, 01:00

#14 Příspěvek od Jurajus »

Zkusim ten PC zdroj, zatim bez regulace, jen ho zatím nemám po ruce. Muzu zkusit 12, 5 a 3,3V co dává. Drád co najdu nerez, měd.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#15 Příspěvek od paveltl »

Nechci ti kazit radost, ale èím menèí odpor drátu, tím sice potøeba menšího napìtí, ale o to vìtšího proudu.
Vzít kus nìjakýho drátu a prostì jej vrazit na nìjaký napìtí asi nebude mít valný úspìch.

Pro zajímavost jsem vzal 25cm tý 0,7 drátu a vytvaroval z nìj oblouèet tak 12cm široký. Tvar to drží, ale pøi silnìjším zatlaèení 0,5mm silným plastem se to prohýbá. Laboratorní zdroj do 3A jej jen lehce ohøeje že je cítit teplo ale ani nezmìní barvu a plast to neøeže.
Na Pc zdroji 5V to podle multimetru bere 4,8A a bez nìj to po chvíli ohøeje drát dohnìda. To už øeže tenký plast pìknì aniž by se drát prohýbal.
Bohužel ten zdroj na 12V dá jen 13A, takže jsem mìl strach to zkoušet rozsvítit, ten drát by mìl mít 0,8Ohm.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“