Napájecí zdroj + demagnetizátor pro upínací magnet

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vaclav3
Příspěvky: 59
Registrován: 31 kvě 2009, 02:00

Napájecí zdroj + demagnetizátor pro upínací magnet

#1 Příspěvek od Vaclav3 »

Nemáte k dispozici schéma zdroje pro upínací magnet na brusku? Získal jsem magnet z vyřazené brusky s údaji 110 V 0,8 A a potřebuji vyřešit napájení magnetu s následným odmagnetováním upnutých dílců.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Upínání tam máš napsané, trafo na 110V s usměrňovacím můstkem by mělo stačit. Odmagnetování bych očekával nižším napětím a samozřejmě střídavým, nejjednodušší by asi bylo regulační trafo, kterým sjedeš postupně napětím k nule. Další variantou je pozistor, jako se používají na demagnetizaci obrazovek, nevím ale, jak to tam vypadá s pracovním proudem. U magnetky je dost nebezpečné, pokud při broušení vypadne proud, bruska je roztočená, upínání povolí a může začít letecký den.

Uživatelský avatar
Vaclav3
Příspěvky: 59
Registrován: 31 kvě 2009, 02:00

#3 Příspěvek od Vaclav3 »

4Zaky
Díky za rychlou reakci, ale zapomněl jsem napsat, že si představuji tak jak to mají některé novější upínače i regulaci upínací síly, tedy zřejmě regulovat v určité úrovni napětí až do maxima (případně omezovat proud) a s tím odmagnetováním úplně nevím jak na to. Proto bude vděčný za každou radu, třeba se s tímto problémem už někdo setkal.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Nejjednodušší by bylo to regulační trafo na oba požadavky, na upínání připojit magnet přes graetz a sílu regulovat napětím, na odmagnetování připojit bez graetzu napřímo a stáhnout napětí až k nule. Bylo by potřeba vyzkoušet, jakým napětím začít odmagnetovávat, aby obrobky nezačaly za zuřivého vrčení poskakovat po stole :-)

Uživatelský avatar
Vaclav3
Příspěvky: 59
Registrován: 31 kvě 2009, 02:00

#5 Příspěvek od Vaclav3 »

Regulační trafo mě taky napadlo, ale není to zrovna levné řešení :-( ... nějaký jiný nápad by nebyl? Pak mě ještě napadlo koupit originál zdroj, ale do toho se mi taky zrovna moc nechce.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Na upínání můžeš ubastlit ss zdroj, nejlépe asi trafo cca 230/120V a za to spínaný snižující řiditelný měnič, bude to snazší a hlavně bezpečnější, než bastlit na něčem galvanicky spojeném se sítí. Pro odmagnetizaci za to ještě H můstek ze 4 tranzistorů pro vytvoření střídaviny. Tak by to šlo bez regulačního trafa, otázkou je, jestli to dokážeš ubastlit. Výhodou je, že pro odmagnetizaci nejsi vázán 50 Hz a při vyšším kmitočtu nebudou obrobky na stole chtít tolik vrčet a skákat.

Uživatelský avatar
Vaclav3
Příspěvky: 59
Registrován: 31 kvě 2009, 02:00

#7 Příspěvek od Vaclav3 »

4Zaky
tohle řešení se mi docela líbí. Nemáš nějaký odkaz na schéma toho spínaného snižujícího řiditelného měniče? Odhadem si myslím, že pokud by jsem dokázal regulovat napětí od cca 80 - 110 V, tak by to pro mé účely stačilo.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Schéma dodá třeba datasheet od UC3842, spínací fet nebude problém, cívka by mohla jít navinout na ferit z trafa z PC zdroje (to negarantuji, nevím, jestli na to bude to jádro stačit) a bude potřeba sehnat nějakou rychlou diodu na vyšší napětí. Principielně je to jednoduché, je to ale zdroj se skoro 100W výkonu, tak to chce nějakou zkušenost s touto problematikou.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“