Spalená tepelná pojistka u asynchronního motoru

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kloban
Příspěvky: 12
Registrován: 27 led 2015, 01:00

Spalená tepelná pojistka u asynchronního motoru

#1 Příspěvek od kloban »

Ahoj,
po asi 10ti letech bezproblémového běhu se mi zastavil WC ventilátor.
Po rozebrání jsem zjistil, že odešla tepelná pojistka (133°C).

Pojistka je sice "neměnitelná" a jednorázová, ale samořejmě se dá odcváknout a přípájet nová. Má to význam dělat? Nebo to značí, že s motorem už bude nějaký problém a za chvíli by se přehřál zas?

Měnili byste pojistku, nebo koupili nový motor?

Díky za rady.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#2 Příspěvek od ohryzek36 »

Zkus ji vyměnit a vyzkoušej motor - je možné, že má např. přidřené ložiska a už se nemohl rozeběhnout. Většinou to stačí rozebrat, vyčistit, promazat a vše je OK.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Ty pojistky kolikrát odcházejí i bez přehřátí. Jestli koroze, nebo pomalý tečení "whoodova kovu", nevím.. I v adaptéru, který byl po celou dobu v zásuvce a byl pouze lehce vlažný, jako když se delší dobu drží v ruce, tak se tahle ochrana přerušila. Pojistku jsem vyzkratoval a trafo slouží dál. Pro sychr jsem před něj dal ale 100mA pojistku.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#4 Příspěvek od Honza_dy »

Jestli odešla po 10letech tak byla velmi kvalitní. Mám případy kdy tyto pojistky odešly po týdením provozu zařízení. Po jejich výměně slouží tyto stroje dodnes.

Uživatelský avatar
kloban
Příspěvky: 12
Registrován: 27 led 2015, 01:00

#5 Příspěvek od kloban »

Ok, tak pojistku vyměním. Zkoušel jsem ji vyzkratovat a motor bežel bez problému, ložisko je v pořádku.
Ale vyzkratovat pojistku natrvalo a nechat to bežet bez ní, to bych měl asi strach. Přeci jenom něco stát může a nerad bych aby to zkončilo požárem.
Když už to mám rozebraný, mám to nějak promazávat? Třeba jen stříknout WD kolem hřídelky?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

V žádném případě WD40, není to mazadlo, tento přípravek umí pouze velmi dobře vzlínat, ale maže mizerně a zejména jeho vysokotlaká odolnost je úplně špatná, třeba při povolování zarezlých šroubů se po počátečním povolení šroub v matici často pěkně zadře. Kdyžtak radši použij řídký olej. Každopádně ale nezanést s olejem do ložisek prach.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“