Časový spínač pod vypínač CS3-4 problém

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kejminator85
Příspěvky: 2
Registrován: 31 led 2015, 01:00

Časový spínač pod vypínač CS3-4 problém

#1 Příspěvek od kejminator85 »

Dobrý den, prosím o radu ohledně časového spínače CS3-4. Používám ho pro spínání ventilátoru v koupelně. Můj problém je, že se mi nedaří nastavit pevnou dobu vypnutí ventilátoru. Nekdy se vypne po 20 vteřinách, pak 2 minuty a někdy 10 minut. (mám ho nastavený přepínačem na interval 30s-10min a trimrem na maximum... ventilátor by měl tedy běžet vždy 10 min)... Kde by mohl být problém? Mám rovnou koupit nový spínač nebo co doporučujete vyzkoušet?
Ještě doplním, že ventilátor mám Kanlux Cyklon....
Díky ja jakoukoliv reakci.
Lukáš

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#2 Příspěvek od MATYCH »

je tam 4060,kontrola napájecího napětí-ellyt 100m/25V je tam jen 85 st.,vystříkání trimru-1M ?.
schémata s časovačem s 4060 jsou k mání

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od masar »

Problémem velkých časových konstant bývá vlhkost prostředí, ve kterém je RC obvod umístěn. Koupelna takovým prostředím disponuje.
Pokud se používá čítače k dosažení dlouhých časů, může být problém v provozování v síti s vysokým obsahem rušivých impulzů od různých zdrojů (triaky, měniče a pod.), které mohou různě zkrátit nastavený čas. :wink:

Uživatelský avatar
kejminator85
Příspěvky: 2
Registrován: 31 led 2015, 01:00

#4 Příspěvek od kejminator85 »

díky za info... Vysledoval jsem, že první sepnutí tlačítka = cca 10 minut běhu ventilátoru. Mezitím se postupně zvyšuje vlhkost v koupelně a následné další stisknutí tlačítka = různá doba běhu ventilátoru.... 10 sekund, minuta, 3 minuty..... pravděpodobně má vliv vlhkost prostředí. Spínač jsem odpojil a používám nyní pouze vypínač. (jdu do koupelny, zapnu ventilátor, vyvětrá se vlhký vzduch-vypnu ventilátor)...Bohužel :(

Uživatelský avatar
Onlyeasy
Příspěvky: 35
Registrován: 19 lis 2013, 01:00

#5 Příspěvek od Onlyeasy »

Máš dvě možnosti, buď umístit časové relé mimo vlhké prostředí do jiné místnosti a natáhneš k tomu dráty, anebo krabičku něčím pořádně zaizolovat i s přívodními dráty přímo v koupelně. Nejjednodušší i nejbezpečnější bude dát krabičku do jiné místnosti, taky třeba pod vypínač. Kolik k tomu spotřebuješ drátů - 6 metrů? Náklady asi 60 Kč.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“