Řízení bipolárního KM

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zevl
Příspěvky: 51
Registrován: 11 pro 2008, 01:00

Řízení bipolárního KM

#1 Příspěvek od zevl »

Zdravím všechny,
potřeboval bych pomoci s konstrukcí. Jedná se o regulaci (nastavení) bipolárního krokového motoru. Potřeboval bych nastavovat polohu KM v jedné otáčce (kroku) jestli to je vůbec reálné. Nejsem moc zdatný. Pročítal jsem si něco o motorech, použití H-můstku pro tento typ KM a snažil jsem se to nějak vymyslet pomocí obyčejných součástek, protože nemám nejmenší zkušenosti s uP. KM otáčí a posouvá jehlu, která má pružinu takže když přestane jít proud do cívek, jehla (KM) se vrátí do původní polohy.

Kdyby bylo možné podělit se o nějaké nápady nebo rady, budu moc rád. Děkuji

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#2 Příspěvek od Jirka525 »

Nepochopil jsem, co myslíš "nastavit polohu v jedné otáčce (kroku)". Pro krokové motory existuje spousta desek a příslušenství ať už amatérských (arduino) nebo profi. Záleží pouze na tobě, kolik vlastní práce jsi do toho ochoten vložit. Když to zjednoduším, tak můžeš koupit řídící desku pro krokový motor, Arduino, z Webu si stahneš nějakou aplikaci pro řízení a jehla může drandit, jak je libo. Řekni alespoň jestli máš zájem spíše o HW nebo třeba SW.
Jirka

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Toto jsem si na eBay koupil na testování krokáčů. Pokud ti to vyhovuje proudově, klidně si to kup, případnou konstrukci to dost zjednoduší.

Uživatelský avatar
zevl
Příspěvky: 51
Registrován: 11 pro 2008, 01:00

#4 Příspěvek od zevl »

Asi jsem to spatne popsal nebo to neumim vysvetlit. Jde o to, ze ta jehla se pohybuje v jednom otoceni motoru nebo-li kdyz se otoci KM o 360 stupnu, vysune se jehla na maximum. Ja potrebuji nastavit polohu KM od 0 do 360 stupnu. Na ten ebay kouknu az budu na pc, treba mi to pomuze.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Nepises jaky mas ten motor, ale zkus radeji tohle http://www.ebay.com/itm/3A-Driver-Board ... 418304689e

za podobne prachy dostanes mnohem vic

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#6 Příspěvek od Jirka525 »

Tuto informaci bys měl vyčíst z katalogového listu krokového motoru. Měl by ses například dozvědět, že 1 krok je třeba 2.5 DEG, takže na otočení o 360 DEG potřebuješ 144 kroků (pulsů při pulsním řízení). Ačkoli také nakupuji v Číně, tak zrovna u tohoto zboží bych se pídil po dokumentaci. Těch parametrů, podle kterých vybrat správnou řídící jednotku je více a z fotky většinou nepoznáš, co to umí.
Jirka

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#7 Příspěvek od dreamer »

Jestli ta jehla nemá 20 kilo nebo víc tak zkus třeba tohle: http://www.ebay.com/itm/StepStick-A4988 ... 418cf13c4a
Umí to i mikrokroky. Stavět si vlastní driver bez opravdu obsáhlých znalostí problematiky určitě nepovede k použitelným výsledkům. Jenom netuším jak chceš to řízení vymyslet jen s "obyčejnými součástkami" - ne že by to vůbec nešlo ale bude to cesta zdlouhavá a trnitá. S Arduinem se to dá za naprogramovat za půl hodiny pokud máš znalosti a zkušenosti, pokud ne a budeš se učit vše od začátku tak to odhaduji na 3 odpoledne.

Uživatelský avatar
zevl
Příspěvky: 51
Registrován: 11 pro 2008, 01:00

#8 Příspěvek od zevl »

Aha tak to je dalsi zasadni informace o ktere jsem nevedel. Zkusim to tedy vycist z motoru pokud tam neco najdu. Preci jen bych si to chtel udeludelat po svem takze pak jeste budu badat ale uP me asi nemine..

Uživatelský avatar
Rako
Příspěvky: 40
Registrován: 29 bře 2014, 01:00

#9 Příspěvek od Rako »

Bipolarne krokové motory veľmi často používam a driver sa dá postaviť
veľmi jednoducho. Ako driver môžeš použiť bežné výkonové zosilňovače
napr. A2030,MBA810... to závisí od prúdu odoberaného motorom.
Alebo kúp origoš driver napríklad obľúbený L298H.Rozchodíš to s desiatimi
súčiastkami.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“