HP650 přehřívání

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

HP650 přehřívání

#1 Příspěvek od Celeron »

Synovec mi přinesl asi 3 roky starý notebook, který se při náročnějších úlohách (hry) rozjede větrák na vysoké otáčky a po cca 3/4 hodině vypne. Po vychladnutí a zapnutí vypíše hlášku že se musel počítač vypnout proti poškození z přehřátí (neviděl jsem osobně). K vypnutí ale po delší době (cca 2 hod) dochází i při nenáročných úlohách. Pokud je NTB podložený, mezera asi 2 cm, tak to nedělá ani při maximálním zatížení. Problém začal asi před rokem ale četnost se snad nezvyšuje.
Zkusil jsem sundat spodní víko a kouknout, zda není zacpaný chlazení. Uvolnil jsem asi 15 šroubků i pod diskem a v prostoru baterek i RAM ale nepovedlo se ho rozpůlit a ani klávesnice nešla ven, takže nějaký šroubky mužou být i pod ní. Našel jsem jen 1 šroubek s označením klávesnice. Nevím, jak to dál rozdělat, asi tam jsou nějaký západky ale nechci aby něco prasklo.
Tak jsem aspoň stlačeným vzduchem vyfoukal obě mřížky ventilace. Oblak nebyl moc velkej.
Koukal jsem do procesů a skoro stále běží Rundl32 na 45% procíku a 25% paměti. Hra na kterou to padá, bere trvale asi 30% procíku a 50% paměti. W8.
Od toho vyfoukání je to zatím krátkou dobu, takže se přehřátí neprojevilo.
Co s tím, je to HW nebo SW? Stačí ten stlačenej vzduch zvenčí, nebo je to nutno rozebrat?
Díky za pomoc.
Jirka

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Na Youtube je rozborka. Klávesnice má nahoře nenápadné západky.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#3 Příspěvek od dreamer »

To se tu ptáš špatně - křišťálová koule by snad poradila. Ale k věci. To vyfoukání bez rozebrání může pomoci a nemusí - někdy je chuchvalec prachu tak výživně spletený že jej prostě ven bez rozebrání nevyfoukneš, stalo se mi dokonce že se připletl mezi lopatky větráku a ten se přestal točit úplně. V prvé řadě bych tedy zkusil nainstalovat nějaký soft který dokáže zobrazit teplotu alespoň procesoru. Softwarová záležitost to být taky může Rundll32 je systémový proces kteý obhospodařuje spoustu věcí. Takže klasika - projet nějakým schopným antivirem jestli je tam nějaké free verze tak odinstalovat a nainstalovat něco úplně jiného, projet programem který odhalí a zneškodní malware (poslední dobou používám adwcleaner). Zkusit nainstalovat všechny dostupné aktualizace. HP650 se tuším dělal v několika variantách s různými procesory, různě velkou pamětí a diskem ale na hry to myslím zrovna moc nebylo. Možná má chudák co dělat sám se sebou.

Uživatelský avatar
makino
Příspěvky: 254
Registrován: 20 dub 2008, 02:00

#4 Příspěvek od makino »

Tu je link na manuál http://h20628.www2.hp.com/km-ext/kmcsdi ... 0281-1.pdf
Rozobrať, vyčistiť od prachu- vyfúkanie je nanič, len sa odďaľuje problém. Rozober aj ventilátor a prečisti aj ten, daj dole chladič a prepastuj kontaktnú plochu procesora aj grafickej karty. Pastu daj primerane nie veľa aby sa nedostala na okolité kontakty. Stačí obyčajná, nerteba s obsahom striebra a pod. len jej musí byť tak akurát.

Uživatelský avatar
ar196
Příspěvky: 143
Registrován: 09 dub 2005, 02:00
Bydliště: Rájec-Jestřebí (J.M.)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ar196 »

Ona rozborka a vyfoukání koberce z chladiče plus přepastování procesoru,grafiky (čipsetu) pomůže.
Zbytek SW pochody kolega popsal řešení nebo reinslal win.
Jinak hry cca 10let spátky padaly na ovladače grafiky nebo prostě na grafice ATI nebo NVIDIA nefungovaly.
Prvně chladit pak pokračovat dál

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Hmm, tak podle Trubky jsem se dostal tak do třetiny demontáže. :) Šroubků tam je ještě asi tak o půlku víc co jsem našel já...
Ale filc tam žádnej vidět není, aspoň ho na Trubce a nečistí ho.
Chladič nad grafikou a procíkem se sundává jen ze strany co je "teplovod" k větráku nebo i z druhý strany?
Synovec NTB vyzkouší, pokud bude problém dál tak budeme pokračovat.
Díky všem za pomoc a odkazy.
Jirka

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

ar196 píše:Jinak hry cca 10let spátky padaly na ovladače grafiky nebo prostě na grafice ATI nebo NVIDIA nefungovaly.
Prvně chladit pak pokračovat dál
To nebude ten případ. Viděls někdy 17 let kluka, co by hrál takový vykopávky? To by bylo naprosto OUT. :)
Pokud dnes někdo není IN, tak je mezi vrstevníkama naprosto odepsanej. :?
Jirka

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od PixelOrgy »

Celeron píše:... skoro stále běží Rundl32 na 45% procíku a 25% paměti....
Jirka
Jen pro uplnost, vidis tam RUNDL32 nebo RUNDLL32? Jestli RUNDL32, tak to je dost mozna nejaky spyware, co se snazi vypadat nenapadne....


Jinak me HP celkem zklamalo - elitebook 8570W, hned jsem si vsiml jaky luxus, ze zespodu je viko na zamek (podobny tomu na bat.), ktere poskytne pristup k RAM, HDD a mPCI slotum bez sroubovaku. Ovsem ne, ze by panove v HP timto resenim zpristupnili i radiator chladice a ventilator, to uz by asi servisaci nemeli praci.... Stejne to musite cely rozhodit.... :?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Opravdu RUNDL32. Mezitím mladej zjistil, že když ho zastaví, tak se nic neděje a už se sám do vypnutí nespustí. Asi je to opravdu smetí.
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“