Spínání výkonového MOSFET - výpočet odporu v Gate

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
raptor1811
Příspěvky: 56
Registrován: 12 bře 2010, 01:00

Spínání výkonového MOSFET - výpočet odporu v Gate

#1 Příspěvek od raptor1811 »

Zdravím,
potřeboval bych spínat výkonový MOSFET s N-kanálem (např. http://www.irf.com/product-info/datashe ... -7ppbf.pdf ) . Na spínání používám budič pro Half bridge. Jde mi o to, jak velký zvolit odpor mezi budičem a Gate tranzistoru. Jde to vůbec nějak vypočítat? Díky.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Ten odpor se tam dává spíš abys nepřekročil špičkovej proud budiče. Odpor spolu s kapacitou gate způsobí pomalejší otevírání a zavírání, což je nežádoucí. S "velkým" odporem je to pak taky náchylnější k nežádoucímu sepnutí kvůli Millerovu efektu, nebo jak se to jmenuje. Dej tam tak 2,2, nebo 3,3 Ω, pokud to budič snese.

Uživatelský avatar
raptor1811
Příspěvky: 56
Registrován: 12 bře 2010, 01:00

#3 Příspěvek od raptor1811 »

Já slyšel teda názor, že to spínání musí být omezeně rychlé i kdybych jsem měl sebelepší budič. Jde o nějakou indukčnost mezi G-S, která by při rychlém sepnutí MOSFET zničila. O tom něco nevíte?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

O tomto faktoru jsem zatím neslyšel. Je možný, že úplně bez odporu by tam mohly být nějaký zákmity, odpor je ztlumí. Při hodně vysoké frekvenci spínání a neomezeným proudu se to bude asi taky zahřívat procházejícím proudem. Asi by to chtělo navrhnout s ohledem na konkrétní aplikaci.

Uživatelský avatar
raptor1811
Příspěvky: 56
Registrován: 12 bře 2010, 01:00

#5 Příspěvek od raptor1811 »

Já slyšel, že pokud je ten odpor moc malý, bude na Gate vidět překmit (kvůli té indukčnosti). Také jsem někde viděl, že ten odpor prý uvádí výrobce toho tranzistoru, ale to jsem nikde v datasheetu nenašel.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

No to bude, ale pokud nebude tak velkej, aby gate prorazil, anebo aby zase způsobil přivření, tak se nic neděje. Chce to fakt konkrétní aplikaci, ale hlavně pak taky zkontrolovat na osciloskopu.

Uživatelský avatar
raptor1811
Příspěvky: 56
Registrován: 12 bře 2010, 01:00

#7 Příspěvek od raptor1811 »

Jasně, na čem velikost toho odporu závisí? Jen na tranzistoru? Na napětí Uds ? Ještě na něčem jiném? když beru v úvahu že mám dostatečně výkonný budič?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pokud se bude kapacita gate "nabíjet/vybíjet" příliš tvrdým budičem, dostává na hranách pěkně zabrat. Je to jako každý kondenzátor.

Proto ten odpor, aby se nepřekročil max. proud gate. Vedlejším efektem jsou samozřejmě větší ztráty při spínání, ale ono asi nic není dokonalý.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Vůbec pojednání o fetech je v ARB , ročník tak 85-95 . Je tam perfektně , na naše účely používání , ke čtení mne tehdá dotlačila Andrea , popsána funkce , buzení i paralelní použití . Dával jsem sem odkaz i tabulku , ale nyní to nemohu najít .... Prostě v AR hledat . Je to zrovna v první čtvtině časáku .

Odpovědět

Zpět na „Teorie“