Jak tlustá vrstva leptuvzdorného laku musí být?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

Jak tlustá vrstva leptuvzdorného laku musí být?

#1 Příspěvek od KuCZik »

Zdravím, dnes jsem zakoupil konečně leptuvzdorný lak, naplnil tím trubičkové pero a mrskl to do plotteru. Chtěl jsem se ale zeptat, jak tlustá vrstva laku musí být, aby bylo leptání ve směsi kys. chlorovodíkové a peroxidu vodíku úspěšné? Stačí jedna vrstva (jedno přejetí pera), nebo je nutné, aby plotter přejel dané místo na kuprexitu vícekrát? Budu leptat poprvé, nezkoušel sem fixy a ani osvit.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Když to čmářu ručně kalafunou rozpuštěnou v nitroředidle, tak stačí jednou.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#3 Příspěvek od Kvicala_r »

Pokud je barva dobrá a v dobré konzistenci, pak stačí jednou. Problém je, že jakmile trubičkovým perem zajedeš do jednou zakreslené oblasti, ucpe se již částečně zaschlou barvou. A to té barvě většinou stačilo na takové oschnutí pár sekund...

Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#4 Příspěvek od KuCZik »

Mám ELCHEMCo lak, netuším jak kvalitní je a netuším jakou konzistenci by měl tento lak mít, ale kryje tenkou vrstvou po prvním přejetí perem. Je to dostačující?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

My na dálku nepoznáme, jaký máš lak a jaký máš technologický postup. Jak koncentrovanou mícháš leptací směs,....
Budeš si to muset vyzkoušet na nějakém odřezku kuprextitu a pak dodržovat osvědčený postup.

Obecně dobrý lak drží a neproleptá se, i když je v tenké vrstvě a skoro neviditelný. Ale stačí třeba přehnat to s koncentrací kyseliny nebo peroxidu a sleze ti všechno.

Rozhodně nezačínej s ostrou deskou 20x30cm. To bys mohl splakat nad výdělkem.

Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#6 Příspěvek od KuCZik »

Tak já stejně budu dělat DPS ve velikosti cca 10x5cm, takže budu používat odřezky, ale bál sem se, že jedna tenká vrstva je málo. A leptací směs zkusím 1:1 HCl a 3% peroxid, pokud bude málo peroxidu tak budu decentně přilývat. Nejde mi o super rychlé leptání, ale o zdařilý výsledek.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Michal22 »

Opravdu ti nezbyde než to zkusit na nějakém odřezku. Ona ti třeba ta kyselina po čase "vydýmá" a potom už to leptá zase jinak.
Já používal 8% peroxid, tak jsem si jej vždy trochu naředil vodou a pak jsem 1:1 přilíval kyselinu.
Ale právě jednou jsem koupil novou čerstvou kyselinu, potom mě to krásně podlezlo lak a měl jsem najednou pár kousků pertinaxu na karburátor :D
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#8 Příspěvek od KuCZik »

Dobře, dneska vyzkouším, budu mít 37% HCl a 30% H202, tak to zředím vodou a přileji HCl a uvidím co to na testovací destičce udělá. Díky za rady :-)

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#9 Příspěvek od Jodr »

KuCZik píše:Chtěl jsem se ale zeptat, jak tlustá vrstva laku musí být, aby bylo leptání ve směsi kys. chlorovodíkové a peroxidu vodíku úspěšné?
Měla by vyhovět vrstva 78mikronů...! :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“