Skylink-několik stanic se zasekává

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#61 Příspěvek od otakarv »

Hlavně že jsi přišel na to kde je pes zakopaný. :wink:

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#62 Příspěvek od kokun »

Mám zkušenost, že pokud se použije koax s pěnovým dielektrikem, tak je nutné při montáži "F-ka" (ale i jiného) konektoru, oškrabat "živý" vodič.
Bývá na něm totiž často tenký, neviditelný (a zároveň nevodivý) film, vzniklý při výrobě kabelu (za tepla) v kabelovně.

Pro zhotovení kabeláže pro sat. příjem je lépe použít kabel se vzduch. dielektrikem. Ale i u tohoto pro jistotu ten "živý" oškrabuji - i u něj může docházet k vytvoření toho filmu. Rovněž si je nutno uvědomit to, že lze odizolovat (samozřejmě nechtěně) konektor i přes tu stínící folii. Nejedná se totiž o kovový "staniol", nýbrž o umělohmotnou, jednostranně vakuově pokovenou, folii 8O
Nejvhodnější typy kabelů už tu byly vyjmenovány.
Dokonalé zaizolování-utěsnění proti vniku vlhkosti je pak samozřejmostí - nejlépe samovulkanizovatelnou páskou. Pokud se tohle zanedbá, tak pak navzlíná voda do těch vzduchových kanálů a jeho el. vlastnosti jdou do kopru :wink:

EDIT:
Ještě k tomu oškrabování "živého" vodiče.
U nejlevnějších kabelů je "živý" vodič zhotovený z Fe a je pouze pokovený (páru mikrony?) Cu. Pak je velmi jednoduché tu tenkou vrstvičku Cu seškrábnout až na základ Fe a je to zase v kopru. Vodivější (a méně korozivní) vrstvička je tatam a "živý" velmi rychle zreziví, čili kontakt zase v háji. Takže škrabat s rozvahou!
Toto píšu jen pro doplnění, týkající se méně náročnějších rozvodů, páč tyto kabely pro sat. rozvod moc vhodné rozhodně nejsou :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
BIDLO
Příspěvky: 263
Registrován: 01 kvě 2012, 02:00

#63 Příspěvek od BIDLO »

Tak "brilantní" obraz u Digi TV, to určitě ne,brilantní vypadá přece jenom úplně jinak, nicméně hlavně že to dobře dopadlo. :agree:

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#64 Příspěvek od stasek »

No nadsadil jsem, nicméně je to oproti předešlému paráda. Snad to vydrží.

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#65 Příspěvek od dvorak »

K těm koaxiálům - v r. 1992 jsem si dovezl z Německa satelitní komplet včetně koaxiálu a vydržel mně až do loňských vánoc, kdy jsem měnil parabolu .Už nevím, jaká to byla značka toho kabelu , teď tam mám Sencor, ale ten 22 let asi nevydrží (asi ani já).

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#66 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 17 lis 2017, 12:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#67 Příspěvek od mi-ro »

Pro Kokuna, je ten středový vodič opravdu Fe? to jsem ještě neviděl. Že byl Al pokrytý Cu vrstvou to ano.
A pro staska, jak jsi ošetřil koncovku s F-konektorem proti vodě?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#68 Příspěvek od kokun »

Al + Cu už měli v koaxiálech třeba dederóni, za komančů (černý plášť + pěnové dielektrikum). Byl doporučován pro UHF vedení (např. na II. program ČsTV).
Dnes se ale šetří ještě více - věz, že se dělají koaxy i to Fe + Cu jádro. Chceš ho kousek poslat, nebo si ho najdeš i v tvém okolí, či na NETu? :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
emo53
Příspěvky: 259
Registrován: 27 črc 2009, 02:00

#69 Příspěvek od emo53 »

Osobne som taký kábel napríklad videl aj u satelitných zostáv nedávno predávaných v obchodoch Nay. Ten stredný vodič bol hrdzavý už pri predaji.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#70 Příspěvek od mi-ro »

Ne ne, věřím, jen jsem se s tím ještě nesetkal. Asi, nebo jsem si to nevšiml.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#71 Příspěvek od stasek »

mi-ro píše:Pro Kokuna, je ten středový vodič opravdu Fe? to jsem ještě neviděl. Že byl Al pokrytý Cu vrstvou to ano.
A pro staska, jak jsi ošetřil koncovku s F-konektorem proti vodě?
Pokud nastříkání kontoxu není ošetření proti vodě, tak vlastně nijak. Ovšem ty konce s F konektorem jsou kryty takovým přesuvným plastovým šupletem, takže se tam voda teoreticky a snad ani prakticky dostat nemůže. Nebo se to nějak speciálně konzervuje? Pokud poradíš, není problém to zajistit. Stačí přistavit dvoják žebřík a konat.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#72 Příspěvek od scorpions-cz »

Dříve jsem omotával F konektor vulkanizační páskou,dnes používám kompresní F konektory ,který mají v sobě O kroužek.

Uživatelský avatar
BIDLO
Příspěvky: 263
Registrován: 01 kvě 2012, 02:00

#73 Příspěvek od BIDLO »

Správná připomínka, tak zrovna Sencor těch 22 let opravdu nevydrží, osobně je mi taky trošku nevolno jen když to slovo slyším. Když už nový kabel tak určitě Cavel,Belden nebo Nordix.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#74 Příspěvek od stasek »

Tak bohužel, závada se mi opět dnes objevila, zítra to zkusím zase s tím konektorem. Zamrzání se opět objevuje jen u všech čs a slovenských stanic. Když přepínám na jiný kanál, tak se vždy na chvíli dole na obrazovce objeví taková lišta, na které jsou nad sebou 2 pásky, zřejmě nějaká úroveň kvality. U problémových zamrzajících kanálů je horní pásek dlouhý, skoro na plné hodnotě a ten spodní je velice krátký, tipuju tak kolem 20% délky toho horního. Ostatní kanály, který problémy nemají mají oba pásky stejně dlouhý skoro na celou délku. Žena má svoji televizi a u ní je stav těch pásek stejný jako u mně, ale kupodivu jí to nezamrzá ani při dolní krátký pásce. Nevím, proč to blbne jen na našich stanicích a ostatní všechny jsou v pohodě. Když parabola chytá signál ze satelitu, tak by měly být všechny stanice podle mýho laickýho úsudku zhruba stejný kvality.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#75 Příspěvek od kokun »

stasek píše:... Když parabola chytá signál ze satelitu, tak by měly být všechny stanice podle mýho laickýho úsudku zhruba stejný kvality.
Tvůj úsudek je skutečně laický.
Ze satelitu (družice) jsou vysílány programy z několika transpondérů - z každého pak několik programů současně. Ne všechny transpondéry jsou vždy stejně "silné" - proto může být některá "skupina programů" podstatně slabší od ostatních. Toto je systém DVB-S (čili satelitní vysílání).
Když to přirovnám (pro lepší pochopení) k DVB-T (pozemní vysílání - terestriál), tak taky jde většinou z jednoho vysílače několik MUXů. Každý MUX (obdoba toho transpondéru) obsahuje cca 4-6 programů. A ne všechny MUXy jsou vždy stejně "silné".
Tak asi tak :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “