Blackout a transformátory

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

Blackout a transformátory

#1 Příspěvek od renda15 »

Dočetl jsme se, že proti přetížení přenosové soustavy navrhují odborníci výstavbu transformátorů s řízeným posuvem fáze. Viz http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonom ... ve-finale/
Může někdo, kdo se v silnoproudu vyzná lépe objasnit princip, jak to funguje ?

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#2 Příspěvek od ohryzek36 »

Na transformátory žádný machr nejsem, ale princip (v angličtině) je popsaný tady (říká se tomu phase angle regulating transformer, phase angle regulator, phase-shifting transformer, phase shifter nebo quadrature booster) - zjednodušené schéma je tak v polovině stánky i s popisem funkce, docela se to pochopit dá, ale já si na překlad netroufnu.

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#3 Příspěvek od foxrider »

Takhle je to zapojené, schéma je někde z internetu. Jsou to vlastně dva transformátory vzájemně propojené - proto je to ve dvou kotlích

Tady je něco o tom psáno:
http://www.ceps.cz/CZE/Media/Stranky/FAQ.aspx
Přílohy
--data--web--clanky--2014--02--fazove-transformatory-obrana-elektrizacni-soustavy-ceske-republiky--04-fazove-transformatory.fitbox.x1600.y1600.r0.q85.nr1.me2.jpg
(113.77 KiB) Staženo 146 x

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#4 Příspěvek od foxrider »


Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#5 Příspěvek od palmalsport »

To je daň, za OZ energie. :toilet:
To trafo stojí balík peněz, a jenom proto, že sousední němci tu energii, vyrobenou na Baltu, potřebují nějak dostat, do průmyslového centra, tak to tlačí přes Polsko a ČR.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Myslím si, že to brzo někdo z Bruselu ČEZu vysvětlí a nic se stavět nebude. :wink: Nějak zapomínáte kdo skutečně kormidluje EU (tedy prosazuje svý zájmy) a k čemu jsou pidistátečky jako my.
Jirka

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#7 Příspěvek od palmalsport »

Jenomže, ono už němcům taky došlo, že to s tou elektrickou energií, a slibem na zavření atomových elektráren, tuším že do konce roku 2020. Silně přepískly.
To je tak, kdy se techniků nikdo na nic neptá, a toto je výsledek. A ČEZ si nenechá zničit přenosovou soustavu, jenom proto, co dělají sousedi.
Ono už to pomalu dochází i EU.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

To je možný, ale pokud se tam nezmění garnitůra, tak to nikdy nepřiznaj. Jinak s těma technikama máš naprostou pravdu, takhle to vypadá když na komisi při EU pro výběr nejlepších technologií s ohledem na udržitelný rozvoj rozhodují mořský biolog, polární badatel, antropolog, politik a další darmojedi. Technik mezi nima není žádnej...
ČEZ jako skorostátní moloch udělá vždy to, co mu předepíše mocipán toho času u vesla a ten skáče jak EU káže. No a EU skáče podle dvou největších zakladatelů.
Jirka

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

ČEZ stavět bude - a to právě proto, aby Dojčové mohli dál valit do světa tu svou elektriku vyždímanou z větru u Baltu a Severního Moře - protože když se ten kompenzátor nepostaví, trasy přes Česko vyčudnou a oni si budou muset postavit svoje, delší a hlavně ZA SVOJ€ - neboj, oni to mají moooc dobře vymyšlený, náklady na přenos budeme plati my, protože je ČEZ uplatní na nás coby svejch odběratelích - a oni shrábnou zisky z výroby...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#10 Příspěvek od palmalsport »

ČEZ to buduje právě proto, aby naše přenosová soustava, nebyla tak přetěžovaná.
Pro mne, je FVE a větrníky, nestabilní zdroj elektrické energie. Tím je řečeno vše :text:

Uživatelský avatar
sebehip
Příspěvky: 3
Registrován: 23 úno 2015, 01:00

#11 Příspěvek od sebehip »

Pánové trošku si pletete pojmy. ČEZ v žádném případě tyto regulační transformátory stavět nebude, jelikož není majitelem a provozovatelem přenosové soustavy. Tyto PST transformátory zainvestuje a pořídí na přeshraničních linkách ČEPS.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#12 Příspěvek od palmalsport »

No jo. Upsal jsem se.
Tys nikdy neudělal chybu?

Uživatelský avatar
sebehip
Příspěvky: 3
Registrován: 23 úno 2015, 01:00

#13 Příspěvek od sebehip »

palmalsport píše:No jo. Upsal jsem se.
Tys nikdy neudělal chybu?
Nemyslel jsem konkrétního uživatele. O ČEZu tu se souvislostí s výstavbou PST psali 3 uživatelé. Proto jsem reagoval :) Takže nic ve zlém.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#14 Příspěvek od palmalsport »

No jo.
Jinak ale platí to co jsem psal. Kromě toho ČEZU.

Uživatelský avatar
sebehip
Příspěvky: 3
Registrován: 23 úno 2015, 01:00

#15 Příspěvek od sebehip »

palmalsport píše:No jo.
Jinak ale platí to co jsem psal. Kromě toho ČEZU.
Přidám jen prezentaci od pana doktora Ptáčka, ve které jsou pěkně vidět salda a následky odstavení JE v Německu. Kdyby si to chtěl někdo představit v číslech a na hraničních profilech. Je tam nějaké info i ohledně PST.

http://leteckaposta.cz/730592210

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“