Problém s polyesterom poprosím radu.

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

Problém s polyesterom poprosím radu.

#1 Příspěvek od bastliar »

Už som cez leto s MTB polyesterom robil nespočet a vždy super prácička, prilepenie tkaniny po priložení a vytvrdnutie.

Včera som však namiešal 100 g polyesteru a cca. 1,5 ml tvrdidla ( pomer 100:1,5 hustota tvrdidla cca 1.2 g/ccm takže dokonca mierny prebytok tvrdidla ) v pivnici pri otvorených dverách a vytvrdnutie sa nekonalo.
Ešte dnes ráno to bola lepkavá hmota.

Tkaninu som odlepil a polyester odstránil xylolovým rozpúšťadlom.

Idem teraz znovu. Čo mám robiť ? Postačí polyester zohriať vo vodnom kúpeli pri zopár desiatkach stupňov celzia ?

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#2 Příspěvek od Jimmi2 »

Nemají ty poměry být spíše hmotnostní? Já si pro takové účely pořídil levnou malou digitální váhu a od té doby žádné problémy.
A opravdu jsi použil správné komponenty? Mně se nedávno málem povedlo prohodit tvrdidlo do epoxidu za tvrdidlo od eprozínu 8-)

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#3 Příspěvek od bastliar »

Včera som kupoval a hneď miešal.

Malý prebytok by predpokladám viedol ku rýchlejšiemu vytvrdnutiu a nie naopak.

Písané je na obale, že sa to nemá miešať pod 23 °C ale v pivnici pri otvorených dverách bolo chladnejšie tak či to nebolo tým.

Dal som teraz nádobku do horúceho vodného kúpeľa a následne po vytiahnutí zamiešam iniciator.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#4 Příspěvek od Jimmi2 »

U některých pryskyřic vedl přebytek tvrdidla naopak k plastifikaci, ale pravidlo to asi není.

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#5 Příspěvek od dreamer »

bastliar píše:Písané je na obale, že sa to nemá miešať pod 23 °C ale v pivnici pri otvorených dverách bolo chladnejšie tak či to nebolo tým.
Co je to chladnejšie? Jestli tam bylo 15°C tak to nevytvrdne. Většina pryskyřic a polyesterů potřebuje teplotu kolem 20°C jinak se nenastartuje chemická reakce která právě to vytvrdnutí způsobí. Přesně to najdeš v technickém listu toho konkrétního polyesteru. V praxi se to řeší třeba zakrytím plachtou a umístění nějakého topení pod plachtu tak aby se v prostoru vytvořila dostatečná teplota.

Obecně platí - čím nižší teplota, tím déle trvá vytvrzení ale pod určitou hranici to neplatí - ten chemický proces se nenastartuje a vytvrzení neproběhne vůbec.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

A u většiny platí, že stačí nastartovat polymerizaci, která je exotermická a ta už si potřebný teplo dodává sama - jsou i epoxidy, který nejdou rozumně rozdělat v množsví větším jak cca čajová lžička, protože se samy okamžitě zahřejou a vytvrdí...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#7 Příspěvek od pepik9 »

Za oněch časů jsem polyesterem chtěl vylepit blatník u žigula. Bylo to v suterénu a ne v zimě. Ještě za dva dni to bylo lepkavé a nedrželo. Vyhodil jsem to před garáž a za hodinu to ztvrdlo.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Furt na to koukám a nechápal jsem, co se děje s polystyrenem.
Pak jsem se pořádně mrkl a on je to polyester, takže vše zavinila nízká teplota. :wink:

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#9 Příspěvek od frantajetel11 »

JJ frkni to na sluníčko (nevim teda kde ho vezmeš) a máš to za dvě hoďky tuhý :lol:

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“