Levný 2,4" Touchscreen display z Ebaye

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

Levný 2,4" Touchscreen display z Ebaye

#1 Příspěvek od Honza_dy »

Koupil jsem na ebayi levný 2,4" TFT Shield pro Arduino. Za nic na světě se mi ho nedařilo zprovoznit, pořád jen "Blank Screen". Potom se ukázalo, že číňanovi je všechno jedno a místo avizovaného řadiče ST7781 tam mastí nějaké samsungy.
Pokud by se zde náhodou někdo dostal do podobné situace, přikládám funkční knihovnu. Odzkoušeno na IDE 1.0.3.
Pro zmíněné displeje je ještě nutné udělat malou korekci v souboru Adafruit_TFTLCD.cpp:

Kód: Vybrat vše

mcufriend module
ili9341(2.4inch 240x320)
s6d0154(2.8inch 240x320)
ili9327(3.6inch 240x400) 

Adafruit_TFTLCD.cpp 
You set a value of #define of TFTHEIGHT and TFTWEIGHT appropriately.
Bez této změny bude displej ukazovat "za roh".
Dále pokud by jste si chtěli vyzkoušet třeba malování tftpaint je potřeba změnit definici pinů pro touchscreen:

Kód: Vybrat vše

#define YP A1  // must be an analog pin, use "An" notation!
#define XM A2  // must be an analog pin, use "An" notation!
#define YM 7   // can be a digital pin
#define XP 6   // can be a digital pin
Třeba se to někomu z vás bude hodit.
Přílohy
TFTLCD-Library-master.zip
(144.35 KiB) Staženo 369 x

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#2 Příspěvek od rob_brno »

Díky za tip, taky jsem si jej objednal.

Je tam nějaký problém s použitím na Arduino MEGA?
Jakým způsobem to komunikuje, umí to i seriově např. po I2C?

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#3 Příspěvek od Honza_dy »

Komunikovat by měl přes SPI. MEGU nevlastním, takže budeš muset vyzkoušet sám.

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#4 Příspěvek od rob_brno »

Tak už jsem v podobné situaci. Při kompilaci v IDE 1.0.5 to vyhazuje chyby(proč leze do knihovny Robot_Control?):

C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\Robot_Control\ArduinoRobot.cpp: In constructor 'RobotControl::RobotControl()':
C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\Robot_Control\ArduinoRobot.cpp:8: error: 'LCD_CS' was not declared in this scope
C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\Robot_Control\ArduinoRobot.cpp:8: error: 'DC_LCD' was not declared in this scope
C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\Robot_Control\ArduinoRobot.cpp:8: error: 'RST_LCD' was not declared in this scope
C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\Robot_Control\ArduinoRobot.cpp: In member function 'void RobotControl::begin()':
C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\Robot_Control\ArduinoRobot.cpp:18: error: 'MUXA' was not declared in this scope
C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\Robot_Control\ArduinoRobot.cpp:18: error: 'MUXB' was not declared in this scope
C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\Robot_Control\ArduinoRobot.cpp:18: error: 'MUXC' was not declared in this scope
C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\Robot_Control\ArduinoRobot.cpp:18: error: 'MUXD' was not declared in this scope
C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\Robot_Control\ArduinoRobot.cpp:19: error: 'MUX_IN' was not declared in this scope
C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\Robot_Control\ArduinoRobot.cpp:22: error: 'BUZZ' was not declared in this scope

Jinak píšou, že to komunikuje po 8bitech. K čemu je tam ta SD karta?
Nemám ji tam.

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#5 Příspěvek od vladom »

Těch displejů je víc typů, ikdyž jsou podle obrázku stejné. Já tam mám řadič typu 7783. Nejrve jsem programem zjistil jaký tam je řadič a potom mi seděla knihovna TFTLCD. SD karta nefunguje na UNO R3, protože nemá přizpůsobení z 5V na 3V. Koupil jsem modul na kartu s odporovým děličem a ten funguje. Z té SD karty ta knihovna displeje jen načte obrázky. Pokud vypisuje chyby jako v předchozím příspěvku, je třeba nahrát do adresáře příslušnou knihovnu. Většina problémů se dá najít gůglem a vyřešit.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#6 Příspěvek od Honza_dy »

rob_brno:
Koukni sem. Stáhneš odsud sketch který identifikuje řadič v displeji. Podle toho potom hledej správnou knihovnu.

Uživatelský avatar
crtec
Příspěvky: 2
Registrován: 27 zář 2017, 02:00

#7 Příspěvek od crtec »

Zdravím. Taky jsem koupil 2,4 tft mcufriend. display má převrácené osy a nevím co s tím.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#8 Příspěvek od Atlan »

Vies aky radic to ma ? Tak precitaj datasheet.

Uživatelský avatar
crtec
Příspěvky: 2
Registrován: 27 zář 2017, 02:00

#9 Příspěvek od crtec »

vypise 0x0000

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“