Ovládání 8 relé 8mi tlačítky

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#31 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, MAS560A je sice obvod MNOS, ale že by byl nějak přehnaně citlivý na statickou elektřinu se mi nezdá. Dokud není zapájen v obvodu, možná, ale jakmile je jednou funkční není problém, dokonce bych řekl, že je dost blbuvzdorný a nechá si hodně líbit. V TV byl na přpínání kanálů dostatečně prověřen a nevím, že by to bylo nějak zvlášť poruchové; a to tam byly senzory, což je jistě z hlediska statiky horší než kontakt v tlačítku. Řešení se dvěmi MAS560 se mi osobně zamlouvá nejvíc. Stačí jednoduchý mikrospínač s jedním spínacím kontaktem a vyřeší to všechny požadavky rtg5273. Zapojení v podstatě katalogové bez těch zbytečností pro nastavení ladicího napětí.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#32 Příspěvek od Cowley »

Kremik: I tak je to krásné, elektromechanika to je klasika... :)

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od brtnik »

tady jsem to kdysi øešil s tou 373, je tam nastavení výstupu 1 po zapnutí, možnost vypnutí s pamìtí atd. Vstupy jsou ošetøeny SKO, na vstupu jsou dva konektory pro dvì sady tlaèítek, a￾ to nemate... Ovìøeno ve více kusech, funguje spolehlivì.
Přílohy
isostat.zip
(53.29 KiB) Staženo 89 x

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#34 Příspěvek od Kremik »

Cowley: Místo kondíku by se mi víc líbila dioda paralelně k cívce. Mám dojem, že jsem kdysi skoušel o kolik to prodlouží přítah, ale o moc delší než bez diody to nebylo. Zde by to asi nestačilo.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#35 Příspěvek od Cowley »

Kremik: Já myslel samozřejmě elektrolytický kondík :-)

Ten to prodlouží dostatečně.

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#36 Příspěvek od MATYCH »


Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od bum »

Pro inspiraci : podobné zapojení na ovládání relátek jsem využíval PCF8574 ovládaný PC, místo PC je možné použít jakýkoliv MCU vyhoví i PICAXE 08M2 je možné připojit i sériový displej pro zobrazení navoleného relé, záleží pouze na napsaném programu. V přiloženém souboru je původní zapojení pro PC, při použití MCU odpadá převodník I2C - COM.
Přílohy
OVLÁDÁNÍ PCF8574 POČÍTAČEM.rar
(33.74 KiB) Staženo 43 x

Uživatelský avatar
rtg5273
Příspěvky: 164
Registrován: 24 led 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od rtg5273 »

Parádní, díky všem. :roll:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“