Brum pri propojeni Hi-Fi pristroju mezi sebou

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tappaja
Příspěvky: 153
Registrován: 30 kvě 2012, 02:00
Bydliště: Škvorec

Brum pri propojeni Hi-Fi pristroju mezi sebou

#1 Příspěvek od tappaja »

Ja vim, uz toho bylo napsano na tohle tema hodne, ale nenasel jsem na foru zadny reseni, ktery by se dalo aplikovat.

Problem je nasledujici, mam komponenty SONY, predzesilovac a koncovy zesilovac, r.v. 1978, pripojeni do site je pres 3 kolikovou snuru (pocitacova tripolova). Pripojim koncak do site, vse OK, ale jakmile propojim tyhle dva komponenty mezi sebou CINCH kabelem, zacne to brumit. Zkousel jsem otacet zastrcku v prodluzce (prodluzka Bachmann, 6 zasuvek) a porad stejny.

Jak v zesilovaci, tak v predzesilovaci je PE zlutozelenej kostrenej na sasi. Zem signalu je taky na sasi. Tady je zakopanej pes, tyhle dve zeme se nejak tlucou, kdyz odpojim v predzesilovaci zem signalovou, brum zmizi, ale to asi neni reseni, viz obrazek, na kabilku je ocko na uzemneni na sasi a konektor na uzemneni gramofonu.

Kdyz pripojim jiny komponenty, ktery maji jen dvouzilovej privod, nic nebrumi samozrejme.

odpojenim PE od sasi problem taky zmizi, ale to uz tuplem neni reseni, viz Hilluv clanek o zemnich smyckach.

Rozvod v RD je novy, TN-S, faze L, pracovni N a ochranny PE.

Nesetkal se nekdy nekdo s takovym problemem? Diky za rady.
Roman
Přílohy
IMG_7628.jpg
(115.7 KiB) Staženo 133 x

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Buď použiješ nějaký oddělení signálu (optoizolační oddělovač, trafo), nebo budeš muset smyčku někde rozpojit. Nejpřijatelnější mi připadá oddělit signálovou zem od šasi.

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#3 Příspěvek od pavel16 »

Vžy musíš řešit zem signálovou a ne síťovou! Vyrob si signálovou sňůru s odpojeným stíněním na jedné straně-vždy po směru signálu,začátek uzemnit a konec přerušit.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

Tohle řešení je dejme tomu použitelný v soustavě TN-S. V TN-C by byla část země (za zástrčkou) vystavená vzhledem k tekoucím proudům napěťovým výkyvům. Obecně se mi ale uzavírání signálu přes zásuvky moc nelíbí.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Jak jsi mohl otočit třípólovou vidlici v zásuvce?

Uživatelský avatar
tappaja
Příspěvky: 153
Registrován: 30 kvě 2012, 02:00
Bydliště: Škvorec

#6 Příspěvek od tappaja »

Ta prodluzka je nemecka, schuko nebo jak se to jmenuje. Nema stredni kolik. A stejne, mam doma asi 6 tehle tripolovejch snur a je to 50-50% kdy sedi draty, faze na fazi, N na N. PE nastesti sedi vzdy :)

Na sasi predzesilovace a zesilovace jsou proste dva sroubky, pod jednim je PE zlutozelenej a pod druhym je zem toho pristroje. Cinch konektory na zesiku a predzesiku jsou odizolovany od sasi, ta smycka se uzavira Cinch kabelem.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

pavel16 píše:Vžy musíš řešit zem signálovou a ne síťovou! Vyrob si signálovou sňůru s odpojeným stíněním na jedné straně-vždy po směru signálu,začátek uzemnit a konec přerušit.
První věta OK, ostaní-promiň ale takovou prasečinu bych nikdy neudělal. Jediný řešení je galvanické oddělění signálů. Jak už psali výše, opticky, trafem, jiným způsobem.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

tappaja píše:Na sasi predzesilovace a zesilovace jsou proste dva sroubky, pod jednim je PE zlutozelenej a pod druhym je zem toho pristroje. Cinch konektory na zesiku a predzesiku jsou odizolovany od sasi, ta smycka se uzavira Cinch kabelem.
Odpusť starému blbci: když jsou konektory cinch izolované od šasi, kudy se uzavírá ta smyčka?
Nemají ty přístroje vyvedenou zemnicí svorku, abys je tudy propojil nějakým silnějším kablíkem, kterým by tekla naprostá většina toho vyrovnávacího proudu a na signálový kablík by nezbylo?

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#9 Příspěvek od Kvicala_r »

Tak pokud je člověk "malinko kutil" asi nemá problém vytvořit si propojení a přišroubovat pod šroubky deklu i kdyby ty zemnící svorky neměl. Několikrát sem to aplikoval, protože TN-C (hlavně v panelácích) a SAT rovod s uzeměným multipřepínačem se jinak moc odrbat ani nedal...Tam sem musel aplikovat uzemění SAT přijímače i když byl třídy II :roll:

Uživatelský avatar
tappaja
Příspěvky: 153
Registrován: 30 kvě 2012, 02:00
Bydliště: Škvorec

#10 Příspěvek od tappaja »

Hill: blok cinchu je z plastu a je pres takovy plastovy cudliky pridelanej do zadniho plechu. Viz foto.
Ale rikam si, ze ty "level adj" potaky jsou pritazeny do plechu, a taky ze jo, takze jsem jen neuzemnil ten volnej cernej vodic, je klid, brum nikde, tak to asi tak necham.

Zkousel jsem gramec, tak zemneni funguje jak ma. Nic nebrumi.

Diky vsem za rady co hledat, zkouset.
Přílohy
IMG_7640.jpg
(218.66 KiB) Staženo 86 x
IMG_7637.jpg
(121.25 KiB) Staženo 114 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Pro mne rarita , přívod u Sony třídrátem ... Co bych udělal nepřístojného já , je nasnadě . Bedny všeho co mám jsou plechové mimo panel .

Uživatelský avatar
TomasNM
Příspěvky: 11
Registrován: 16 bře 2015, 01:00

#12 Příspěvek od TomasNM »

Toto je riesenie:
http://www.ebay.com/itm/NEW-3-5mm-Car-R ... 20da6191af
Mam to doma a funguje to. Vnutri su 2ks trafaciky 1:1.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Dobrý odkaz , koupím do skladu .

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#14 Příspěvek od ZVUK2000 »

Toto kupuji (jiný tvar) běžně už 20 let v ČR :D

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#15 Příspěvek od ok1hga »

ZVUK2000 píše:Toto kupuji (jiný tvar)
co uvnitř je ?
jsou tam trafa, nebo jen kondíky ???

Odpovědět

Zpět na „Poradna“