Umělá elektronická svíčka - pulzující Led plamínek

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jurbise
Příspěvky: 37
Registrován: 08 úno 2008, 01:00

Umělá elektronická svíčka - pulzující Led plamínek

#1 Příspěvek od Jurbise »

Zdravím všechny.Nemáte někdo návod (stačí i bez DPS) na funkční a ozkoušené zapojení elektronické svíčky (orig. vyrábí tuším Philips).Našel jsem na netu 2 zapojení,první s tranzistory a druhé s hradly(integrované) a ani jedno se mi nepodařilo zprovoznit.To druhé začne pulzovat až když uchopím ten integráč do ruky,asi se změní proudové poměry.Tak pokud někdo má 100% co funguje a je ta imitace věrohodná,prosím o něj.Pokud by to zvládlo i výkonnější led namísto běžné uvítám.Díky!!!

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od stepa »

U toho zapojeni s hradly zablokuj napajeni 100nF keramikou(co nejbliz integraci), melo by to pomoct.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Lukas-Peca »

Kdyby to mohlo být na síťové napětí, tak se dělají takové doutnavky - má to baňku jako svíčková žárovka, závit E 14 a vevnitř je tmavá destička ve tvaru plamene. Při provozu po té destičce běhají oranžové výboje, vypadá to docela hezky a věrně. Bohužel nevím, jak se to přesně jmenuje, takže odkaz nebude...
Nedalo by se třeba použít nějaké zapojení, využívající lavinový efekt tranzistoru? Třeba tohle: http://www.danyk.wz.cz/blik5.gif

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Taky mě to původně napadlo - správně "vyhodnotit" a smíchat několik generátorů šumu...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#5 Příspěvek od Honza_dy »

Hledej v KTE. Něco takového jsem tam kdysi viděl. Kdybys měl zájem můžu zkusit pohledat.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#6 Příspěvek od tandel »

V internetových shopech nabízejí blikající LED svíčky již od 50 Kč.

Uživatelský avatar
Jurbise
Příspěvky: 37
Registrován: 08 úno 2008, 01:00

#7 Příspěvek od Jurbise »

Tady je to schema,podle kterýho to mám a chová se to stále stejně.Ten kond 100nF jsi myslel jako do série s napájením? Ledka jen svítí a nebliká.Nepotřebuje to ještě nějakou úpravu??Díky všem za příspěvek!!
Přílohy
Elektronický plameň.jpg
(245.93 KiB) Staženo 984 x

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od brtnik »

schématek je celá øada, tady tøeba s procesorem:
http://www.parallax.com/dl/docs/cols/nv ... /nv126.pdf
tady zase jednodušeji:
http://members.shaw.ca/novotill/FireLightFlicker/
nebo tady z 555 (je to dost drsné, ale názorné...)
http://www.srkconsulting.com/candles/howto.html
Vygooglit toho jde spoustu (LED candle schematic).

Tvoje svíèka asi nepulzuje, nebo￾ po pøipojení napájení se oscilátory nemají jak "rozbìhnout" (dostávají na výstup tvrdou 1 pøes LEDku). Proto pomùže to chycení do ruky. Chtìlo by to polaborovat s pøipojením malého kondenzátoru (1-10nf) na jeden z prvních vstupù hradel proti zemi nebo jeden z výstupù pøed odpory 680, kond pomùže pøi nábìhu napájecího napìtí na chvíli podržet 0 a zapojení rozpohybovat...

Uživatelský avatar
Jurbise
Příspěvky: 37
Registrován: 08 úno 2008, 01:00

#9 Příspěvek od Jurbise »

Díky moc,myslím že vyčerpávající odpověď,teď už bych si měl poradit.Já nevěděl,jak se tomu angl. říká (jak jednoduchý:-)a cz odkazů je pár,tak kdyžtak pohledám .

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od PabloX »

Skus toto - mam to vyskusane asi 3 mesiace vkuse to vydrzalo blikat na cintorine Obrázek
Co sa tyka toto zapojenia vyssie, mne chodilo hned po pripojeni napajania.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#11 Příspěvek od tandel »

Skus toto - mam to vyskusane asi 3 mesiace vkuse to vydrzalo blikat na cintorine

To není možné, že to tam vydrželo tak dlouho... Jinak dobré.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od hafca »

Taky si myslím, že by to nevydrželo tak dlouho. Jenže u nás to bude asi tím, že to hned někdo ukradne. :evil:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PabloX »

Sorry som sa sekol s tymi 3ma mesiacmi, dal som ju tam pred Vianocami a v nedelu ju mama doniesla domov uz vybitu. Mal som tam staru NiMH baterku zo siemensu S6 len tak som ju nabil. Cize to vydrzalo cca 1,5 mesiaca.

Ked som davnejsie urobil obycajnu s LEDkou a ovladanim svetlom (primitivna schema s tranzistorom fototranzistorom a trimrom) tak to vydrzalo svietit tie 3 mesiace. Bola tam cervena LED a napajal som to "strednymi" clankami.

Neukradnu ti to ak to sikovne zamaskujes medzi kvety a nevypecies tu LEDku na maximalny svit. Zajtra sem mozem hodit foto tej sviecky.

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od PabloX »

Spomenul som si ze kedysi som sem daval tuto schemu, chcel som len dodat, ze od 1.11.2014 blika dodnes (3.4.2015). Napajanie je 3ks AA alkalickych clankov, pouzita LED cervena 10 000mCd.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#15 Příspěvek od Hydrawerk »

Jurbise píše:Tady je to schema,podle kterýho to mám a chová se to stále stejně.Ten kond 100nF jsi myslel jako do série s napájením?
Tak to jsou jenom dva oscilátory. Zkus je nejprve zprovoznit samostatně a proměř je osciloskopem.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“