Trafo - odpor primaru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Killercek
Příspěvky: 114
Registrován: 03 črc 2010, 02:00

Trafo - odpor primaru

#1 Příspěvek od Killercek »

Ahoj,
zajimalo by me jaky teoreticky nejmensi odpor musi mit primar trafa, aby mel dostatecne mekky nabeh aniz by vyrazil jistic, respektive kolik je minimum zavitu primaru na jadre 32x60mm pri prumeru dratu cca 0.9mm, mam ted cca 300 zavitu a myslim si ze odpor cca 2ohmy je dost malo, nebo se mylim? Pri zapojeni trafa pres zarovku se mi nezda ze by svitivost poklesla :/

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Problematika je daleko složitější. Odpor není až tak zásadní, tady jde o impedanci. Trafo asi napájíš střídavým proudem páč na stejnosměrný by nefungovalo. A počet závitů/V si musíš spočítat podle průřezu středního sloupku.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Killercek
Příspěvky: 114
Registrován: 03 črc 2010, 02:00

#3 Příspěvek od Killercek »

Tomu rozumim, jen mam problem tam rucne bmacknout vic kak 300 tak se ptam zda li to muzu zkusit natvrdaka bez zarovky bez ujmy na zdravi ci ujmy na jistici :D

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

S tvými znalostmi o el. proudu je jakýkoliv přístup k síťovému napětí nebezpečím pro tebe i okolí. :wink:

Uživatelský avatar
Killercek
Příspěvky: 114
Registrován: 03 črc 2010, 02:00

#5 Příspěvek od Killercek »

Podle ceho si tak usoudil? Jen se ptam ohledne trafa ponevadz jej premotavam poprve a nikdy jsem jej nepocital, nemam el.tech. vzdelani, nicmene si myslim ze tu radite vetsim umelcum nez jsem ja :D a pokud me to kopne je to snad jen muj problem ne? :) ale vsimam si ze posledni dobou je tu spousta lidi co si mysli ze sezraly inteligenci vsech a ostatni sou totalni trotlove, i presto diky a ja si to sam prostuduju protoze forum je tu od toho aby si to kazdy nastudoval sam a tady se probiraly jen problemy vyssi spolecnosti :) omlouvam se ze jsem vubec kdy pozadal o jakoukoliv radu ;)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

Ne, to já se omlouvám, že jsem se tě dotknul mým varováním.
Bylo to jen varování, nic jiného. Já dodnes děkuju v duchu všem, kteří mě v životě také varovali před jednáním, které mě mohlo ohrozit. :wink:

p.s. Ono totiž až tě "to kopne", může být pozdě.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od pajosek2 »

Jaký máš průřez sloupku?
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#8 Příspěvek od Otkundes »

Zjednodušeně:
Vaše trafo má rozměr jádra 32x60 mm. Předpokládám jádro EI. Z toho plyne plocha středového sloupku 3,2*6 =19,2 cm2.
Tato plocha odpovídá příkonu trafa asi 370 VA.
Pro tuto plochu, při frekvenci 50 Hz platí, že na každý 1 volt napětí potřebujete 45/19,2=2,34 závitu.
To znamená, pro připojení k síti 230 V, by měla mít primární cívka asi 539 závitů.
Při příkonu 370VA, poteče primárem proud 370/230=1,61 A
Pro proud 1,61A potřebujete vodič o průměru √1,61/2 = 0,9 mm.
Sekundár se spočítá obdobně.
Návrh ještě můžete zpřesnit ubráním asi 3% ze spočítaného počtu závitů na primáru a přidáním 3% spočítaného počtu závitů na sekundáru.
Kolegové mají však pravdu: pouštět se do výroby trafa a pak ho i používat bez potřebných znalostí elektrotechniky, je hazard!
Výkon trafa 370VA, by neměl vyhazovat jistič, používaný u běžných zásuvkových obvodů (tedy od 10 do 16A). Odpor vodiče cívky trafa tedy neřešte.
Naposledy upravil(a) Otkundes dne 06 dub 2015, 18:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#9 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, ve Tvé snaze by Ti mohl pomoci tento link:
http://www.sse-najizdarne.cz/dokumenty/ ... cet_TR.pdf
Po jeho přečtení by pro Tebe už výpočet trafa neměl být problém :wink:.

Uživatelský avatar
Killercek
Příspěvky: 114
Registrován: 03 črc 2010, 02:00

#10 Příspěvek od Killercek »

Ahoj,
Souhlasim ze to ke hazard, ale paklize jsem vyucen jako cnc mechanik serizovac a sere se mi do remesla zamecnik je to hazard taky... stejne jako obsluhu lici masiny provadi zednik... to uz tak je, dekuji za rady, ke stejnemu zaveru sem dosel take, tudiz je mi tohle jadro k nicemu ponevadz to tam nevecpu, omlouvam se za svuj vystup ale byl sem rozcilen z cesty :/

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#11 Příspěvek od jandu »

Killercek píše:........ kolik je minimum zavitu primaru na jadre 32x60mm pri prumeru dratu cca 0.9mm, ......
To takto nefunguje. Priemer vodiča je závislý od príkonu trafa a ten je zase závislý na priereze jadra. Na druhej strane je zase počet závitov závislý na priereze jadra, ale aj na magnetickom /dovolenom/ sítení pri požitých transf.plechoch a tiež o veľkosti okna pre vinutie.
Takže - nie je to len počte závitov a priemere vodiča.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#12 Příspěvek od kokun »

Killercek píše:Ahoj,
Souhlasim ze to ke hazard, ale paklize jsem vyucen jako cnc mechanik serizovac a sere se mi do remesla zamecnik je to hazard taky... stejne jako obsluhu lici masiny provadi zednik...
Ba jo - kdysi jsem jednomu kolegovi technologovi (strojař-průmyslovák) takto oponoval:
"Z každého elektrikáře může být průměrný zámečník, ale z málokterého zámečníka bude dobrý elektrikář."
Často to sám připomínal a dával mně za pravdu (elektrikářem se musí jeden narodit) :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Killercek
Příspěvky: 114
Registrován: 03 črc 2010, 02:00

#13 Příspěvek od Killercek »

Opravdu sikovnym zamecnikem ne a opravdu sikovny zamecnik se muze dloubat v elektrice ale nikdy z nej nemusi byt mistr :D ale v kostce mate pravdu :) jsem amater ale rozhodne se nenechak zabit ;)

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jova1 »

Ono taky nejde jenom o to dokázat to trafo správně spočítat. Jde o to, že musíš vědět jak se to trafo vyrábí. Jak se prokládají jednotlivé vrstvy, jak se izolují mezi sebou vynutí, jaký materiál kde použít... A každé trafo by se samozřejmě mělo také po výrobě proměřit, hlavně zjistit izolační stav mezi primárem a sekundárem.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#15 Příspěvek od misocko »

a tiez nieje zanedbatelne izolovanie plechov navzajom (uz som kdesi videl ako chcel jeden manik odstranit izolacny nater z plechov a zlozit to bez nateru aby to malo mensie straty :D )
PS: dufam ze mas zelezne jadro na sietovu frekvenciu, nie nejaky ferit na vyssie frekvencie

Odpovědět

Zpět na „Poradna“