Trafo - odpor primaru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Killercek
Příspěvky: 114
Registrován: 03 črc 2010, 02:00

#16 Příspěvek od Killercek »

Neskladam ho uplne od nuly, bylo to trafo 230/ 80, 120,160,200,230, sekundary jsem odmotal ale primar mel pouhych 150 zavitu coz mi prislo trochu malo vzhledem k tomu co jsem spocital na kalkulacce od danyka, chtel jsem se priblizit jeho 580 nebo kolika ale vic jak 300 tam ricne nedostanu, leda s mensim prumerem dratu, proto se informuju jak se co pocita :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Vychází se z plochy sloupku, z něj se určí jakej výkon ten magnetickej obvod je schopnej teoreticky přenést.

Z něj se určí i konstanta "počet závitů na volt" platná pro daný magnetický sycení materiálu - obvykle se počítá indukce 1T.

Pak se počítá se zahrnutím koeficientu účinnosti a korekce úbytku napětí na vinutí počet závitů primáru a z proudový zatížitelnosti drátu a známýho maximálního proudu (odvozeno z výkonu) se určí průřez drátu.

Ta samá operace se učuní i pro sekundární vinutí, kde se musejí případně započítávat i odbočky z vinutí.

Výpočet se ověřuje nakonec, kdy součet plochy drátů nemá překročit 65-70% plochy v okýnku jádra pro vinutí, aby zbylo dost místa pro mezery, izolační proklady atp. Při ručním motání drátu se radši počítá pro měď jenom 50% plochy okýnka, aby se vinutí do cívky určitě vešlo.

Když vypočítaný dráty překročí danou plochu, musí se buď celej výpočet učunit znovu se slabším drátem (a musí se počítat s horší zatížitelností trafa, vyšším ohřevem atd), nebo se musíí trafo přepočítat na jádro s většíplochou sloupku = s vyšším teoreticky přenesitelným výkonem...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#18 Příspěvek od BOBOBO »

Tipnul bych si , že jsi zrušil autotrafo . Vypočítaný výkon se ti do okna nikdy nevejde při rozumném zatížení vodičů . Počítej tak 3/4 .

Uživatelský avatar
Killercek
Příspěvky: 114
Registrován: 03 črc 2010, 02:00

#19 Příspěvek od Killercek »

Vzhledem k tomu ze ho jiz nekdo napul rozebral za me sem si tim nebyl jistej, ale mam tu stejnou elektroniku se stejnym trafem jeste 1, kouknul na zapojeni a opravdu to ma primar i sekundar na stejny civce, diky za radu :)

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#20 Příspěvek od kokun »

Killercek píše:... bylo to trafo 230/ 80, 120,160,200,230, sekundary jsem odmotal ale primar mel pouhych 150 zavitu coz mi prislo trochu malo ...
Prdlajs - bude to jak ti píše Bořek (BOBOBO) - neodmotal jsi sekundáry, ale odmotal jsi větší část primáru autotrafa.
Proto ti tam zůstalo jen těch 150 záv., což je málo - kdybys to připojil na 230V, tak by ti shořel i ten zbytek (150 záv.).
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Bernard »

Killercek píše:..., proto se informuju jak se co pocita :)
To ti tu všichni chválíme.
Bez problémů určitě najdeš základní vzorečky:

* pro počet závitů na 1 V: N/1V = 45/Sž [cm²]
* pro příkon transformátoru: P₁ = Sž² [VA, cm²]

Problém zůstává, že ty vzorečky platí pro nějaké typické podmínky. Jednou z nich je přibližně čtvercový průřez středního sloupku, což není zrovna tvůj případ (32 x 60). Takový případ spíš vystihuje vzorec
P₁ = 1,33·Sv·Sž [VA, cm²]
kde Sv je celková plocha okénka pro vinutí. Podle toho bude to trafo vhodné pro trvalý příkon asi tak 200 - 250 VA.

Uživatelský avatar
Killercek
Příspěvky: 114
Registrován: 03 črc 2010, 02:00

#22 Příspěvek od Killercek »

Kokun: vsak ano, to jsem uz priznal, moje hloupost :) velice se omlouvam, je to autotrafo to jsem si uz jistej.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“