Bimetalový vlhkoměr - jak funguje?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

Bimetalový vlhkoměr - jak funguje?

#1 Příspěvek od Nakadah »

Jelikož jsou tady chytří lidé, tak bych tady hodil možná pro někoho hloupý dotaz. Bádám nad tím, jak může bimetalový vlhkoměr vlastně měřit vlhkost vzduchu. Prostě to vypadá jako bimetalový teploměr, ale místo teploty ukazuje vlhkost. Pružina uvnitř má mosaznou barvu. Vedle něj mám položený digitální vlhkoměr a ten bimetalový se od něj liší s přesností +-5%.

Nenašel jsem nikde vysvětlení jak to vlastně funguje. Chvilku jsem si hrál s myšlenou, že to má něco společného s rozdílnou teplotní vodivostí vzduchu podle vlhkosti. Dík předem pokud mi to někdo osvětlí. Nak

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#2 Příspěvek od mihal »

Máš istotu, že je to kov?

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#3 Příspěvek od Jimmi2 »

Něco porézního co pohlcením vlhkosti mění tvar/velikost......?

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od cputakt »

Bimetal je asi jak víš jsou dva různé kovy které jinak reagují na teplotu a tím se nějak deformují.To co popisuješ bude nějaký jiný materiál který reaguje na vlhkost.

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#5 Příspěvek od dreamer »


Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Zdarec, když si vezmeš takovou tu papírovou lepící pásku, který ani nevím k čemu byla. Lepící vrstva se musela zvlhčit, stejně jako poštovní známka.
Zkrátka jsi ji kousek ustřihl, aby Ti udělala spirálku a když jsi na ní dýchnul, víc se smotala - po chvíli se zase rozmotala. Takže podle mě to funguje podobně. (to lepidlo tý pásky strašně smrdělo, takže "aktivace jazykem" zanechala velice nechutnou pachuť v ústech)

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Nakadah »

Podival jsem se na to blíže - opravdu je to kovový pásek ale vidím že na jedné straně je nalepeno něco jako lepící páska. Něco bílého matného. Už to začínám chápat jak to funguje. Díky za vysvětlení. Nak

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#8 Příspěvek od serviceman »

Patent z roku 47, pěkné. Viděl někdo v praxi skleněnou spirálu? To "něco jako lepící páska" by podle toho patentu mohl být celofán.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#9 Příspěvek od Jodr »

Artaban001 píše:...(to lepidlo tý pásky strašně smrdělo, takže "aktivace jazykem" zanechala velice nechutnou pachuť v ústech)
Lepidlo se používalo na hnědých papírových páskách, poštovních známkách a pod. jmenovalo se Dextrin a bylo snad na bázi kostního klihu.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#10 Příspěvek od serviceman »

Je to legrace, jak se o něčem, pro mě tak samozřejmém a stále používaném, zde hovoří téměř jako o archeologické vykopávce.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

No, takže bych to shrnul takhle:
Spirálový vlhkoměr používá buď kovový péro, nebo plastový a na jedné straně je materiál, který absorbuje vodu a tím se mění jeho rozměry (klidně i nějaký ten druh hmoty na bázi želatiny). V závislosti na vlhkosti se to chová jako bimetal :-)

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#12 Příspěvek od pepik9 »

Nebo střevo.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“