Polský tester elektronek P-508

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kuba230
Příspěvky: 68
Registrován: 28 zář 2007, 02:00

Polský tester elektronek P-508

#1 Příspěvek od Kuba230 »

Má tu někdo zkušenosti s polským testerem elektronek P-508?
Dostal se mě do rukou tenhle tester, je ve funkčním stavu ale nepřišel jsem na to, jak se na něm správně měří emise.
Když přepnu přepínač pro měření parametrů do polohy GAS (měření emisí), ručička se pohybuje kolem nuly.
Je to tak správně, když je elektronka dobrá?
Jinak přístroj velice pěkně funguje, když testuji novou elektronku, tak naměřené hodnoty souhlasí s tím, co udává výrobce.

http://www.fonar.com.pl/audio/fotki/tes ... 8/p508.htm

Dík za odpověď

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

GAS asi nebude emise, není to spíš nepřímý test vakua ?

Uživatelský avatar
Kuba230
Příspěvky: 68
Registrován: 28 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Kuba230 »

Je to klidně možné, že to může být i vakum.
Na netu jsem našel jenom polský návod, není to tam z toho nějak moc zřejmé, možná jsem to špatně přeložil.
A když se měří vakum, mělo by to ukazovat nulu?

Uživatelský avatar
Kuba230
Příspěvky: 68
Registrován: 28 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Kuba230 »


Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Chce se to podívat do schématu, nebo na principiální schéma toho konkrétního měření.

Uživatelský avatar
rsat
Příspěvky: 10
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#6 Příspěvek od rsat »

taky ho mám a moc mě nepom ohl.
GAS asi nebude emise, ale co to je nevím. Jinak si nemyslím, že to souvisí s vakuem, protože vakuum tam je, nebo není. Jiná možnost se mi nezdá, A když není, tak je to na elce docela videt.

Ale chtělo by to schema. V mém kousku je pár začernalejch odporů a kromně svítící ellektronky a žárovky jsem zatím nenaměřil nic. Žádné napětí na venkovních svorkách

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Schéma a rozsáhlá polská dokumentace je na webu, možná to mám i v archivu.

Hodně se dá najít na polských kecárnách elektroda a trioda.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#8 Příspěvek od konosuke »

Čemu nerozumíte ? Nejsem z branže slaboproud elektro ale polský technický text přeložit možná umím.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#9 Příspěvek od ohryzek36 »

Podle návodu a obrázků na webu jsem pochopil to, že poloha "GAS" u přepínače měření parametrů (u anglicky značeného testeru) odpovídá poloze "PROZ" u přepínače "RODZAJ POMIARU" v polštině - což podle návodu "mierzy się prąd siatki sterującej." neboli měří proud řídící mřížkou - a jeho zvýšení značí zhoršení vakua. Takže hodnota okolo nuly (mřížkový proud by se měl pohybovat maximálně v jednotkách uA v závislosti na druhu elektronky) by měla být v pořáku.

Uživatelský avatar
Kuba230
Příspěvky: 68
Registrován: 28 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Kuba230 »

Povedlo se mě najít na netu anglický manual, je pro mě daleko srozumitelnější než ten polský. Z manuálu jsem pochopil, že přepínač GAS slouží ke kalibraci přístroje. Otočný přepínač, který je spřažen s páčkovým přepínačem GAS, slouží k nastavení vhodného napětí na primární straně transformátora, jeden skok jsou 2% napájecího napětí.
Nejdřív se navolí parametry pro pro měření elektronky, zasune se měřená elektronka do patice, zapne se přístroj do sítě, otočný přepínač pro výběr měření (Circuit selector) se přepne do polohy GAS, následně se přepne páčkový přepínač GAS do spodní polohy a pootáčí se spřaženým přepínač do takové polohy, aby ručička přístroje byla uprostřed černého pole. Je to něco jako kalibrace, vakua, aby byli nataveny standardní parametry. Páčkový přepínače se pak vrátí do střední polohy a přístroj je nastaven.
Jinak přístroj funguje velice pěkně, jde měřit i charakteristiku strmosti.
Přílohy
Manual pro P-508 eng.rar
(18.68 KiB) Staženo 154 x

Uživatelský avatar
rsat
Příspěvky: 10
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#11 Příspěvek od rsat »

Našel jsem schema ale je to djvu a to mi tadfy nevzalo. Po překlopení do png je to dost veliký.

Uživatelský avatar
Kuba230
Příspěvky: 68
Registrován: 28 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Kuba230 »

Pokud jde o schéma, taky jsem ho našel na netu, je to jpg soubor, který přikládám.
Přílohy
schema_p508_.jpg
(283.03 KiB) Staženo 206 x

Uživatelský avatar
rsat
Příspěvky: 10
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#13 Příspěvek od rsat »

Kuba230 píše:Povedlo se mě najít na netu anglický manual, je pro mě daleko srozumitelnější než ten polský. Z manuálu jsem pochopil, že přepínač GAS slouží ke kalibraci přístroje. Otočný přepínač, který je spřažen s páčkovým přepínačem GAS, slouží k nastavení vhodného napětí na primární straně transformátora, jeden skok jsou 2% napájecího napětí.
Nejdřív se navolí parametry pro pro měření elektronky, zasune se měřená elektronka do patice, zapne se přístroj do sítě, otočný přepínač pro výběr měření (Circuit selector) se přepne do polohy GAS, následně se přepne páčkový přepínač GAS do spodní polohy a pootáčí se spřaženým přepínač do takové polohy, aby ručička přístroje byla uprostřed černého pole. Je to něco jako kalibrace, vakua, aby byli nataveny standardní parametry. Páčkový přepínače se pak vrátí do střední polohy a přístroj je nastaven.
Jinak přístroj funguje velice pěkně, jde měřit i charakteristiku strmosti.
Kde je na tom měřáku to černé kalibrační pole?
Děkuji za radu.
A ještě se zeptám, Ua je střídavé, proč?

Uživatelský avatar
Kuba230
Příspěvky: 68
Registrován: 28 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Kuba230 »

Přikládám fotku toho měřáku, to černé pole je vpravo na spodní stupnici, jak je ten nápis KOP.3AM, uprostřed toho nápisu je černá šipka, na ní by měla ukazovat ručička.
Přílohy
DSC02200.jpg
(150.36 KiB) Staženo 131 x

Uživatelský avatar
rsat
Příspěvky: 10
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#15 Příspěvek od rsat »

Myslel jsem si to, ale tím přepínačem to tam nedostanu. Budu muset nahradit vypálené odpory v přepínači. Budu předpokládat, že jsou stejmé, pokud se to potvrdí u zbývajících.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“