Gramorádio 1132A Strečno, servisný manuál

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#16 Příspěvek od ok1hga »

mě zajímá to porovnání, hlavně jak vypadá koncový stupeň . . .
v elektronické podobě to nemám.
Mám jen "papírového" Kottka a u něj přílohy. Jenže tam "Strečno" není.
tenhle obrázek jsem udělal včera telefonem, protože velký scanner nemám . . .
jestli můžeš, dej to někam,
třeba na "leteckou poštu" a pošli mi odkaz v SZ.

Díky,
Vláďa

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#17 Příspěvek od kutilmil »

Pošlem ti to e-mailem. Daj mi e-mailovú adresu.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#18 Příspěvek od kutilmil »

Máš to poslané. Daj vedieť. Ak by to neprešlo, niečo vymyslíme.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od durkovic »

strečno a či rytmus je to na jedno kopyto :)

(na ľavo od transformátoru je DPS stereodekodéru)

priamý konkurent v dobe predaja 1975/76 bol talianský Europhon RDG6000
Přílohy
SAM_0410 (Medium).JPG
(254.35 KiB) Staženo 127 x
SAM_0438 (Medium).JPG
(212.37 KiB) Staženo 125 x
SAM_0382 (Medium).JPG
(250.67 KiB) Staženo 132 x
SAM_0384 (Medium).JPG
(201.48 KiB) Staženo 137 x
SAM_0388 (Medium).JPG
(248.97 KiB) Staženo 137 x
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#20 Příspěvek od kutilmil »

Zdravím.
Tak som to opravil a preladil podľa tohto návodu http://mujweb.cz/pjenicek/radio/navodyj ... xtant.html ale niesom dvakrát spokojný:
1. Ladí to od 87,5 do 104
2. Strašne malá citlivosť.
Máte niekto tento návod odskúšaný?
Ako sa dá natiahnuť ladenie aby ladilo od 87,5 do 108?

Vďaka.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#21 Příspěvek od ok1hga »

kutilmil píše:1. Ladí to od 87,5 do 104
kolik jsi odvinul závitů na osc. cívce ?
podařilo se ti vyndat původní jadýrko ?
kutilmil píše:2. Strašne malá citlivosť.
jak jsi to slaďoval ?
kutilmil píše:Máte niekto tento návod odskúšaný?
žádný návod není na 100% !
musíš vědět jak ti bude reagovat kmitočet když odmotáš jeden závit, nebo dva v oscilátoru . . .
jaké jsou okolo kapacity a na co mají vliv . . .
kutilmil píše:Ako sa dá natiahnuť ladenie aby ladilo od 87,5 do 108?
správným poměrem "L" a "C" . . .

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od durkovic »

VKV jednotku v Tesle spirituál (rovnaká ako v strečne a rytmuse) sa mi podarilo bez zásahu do cievok (ale s uvoľnením jadierok bez poškodenia) natiahnúť niečo málinko cez 102MHz, bolo to na rýchlo do dielne tam to bohate postačuje. citlivosť prijímača je výborná, (rádioprijímač umiestnený v odľahlej oblasti)
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#23 Příspěvek od kutilmil »

Najskôr som odvinul jeden, tak ako je napísané v návode. Potom som sa naštval a navinul som novú civku. ( bezozmeny preladenia aj citlivosti ) Zlaďoval som to presne podľa servisného návodu. Rozmítaný generátor, zladenie MF, potom som nastavil oscilátor ( dá sa nastaviť od tých 87 do 104 ) resp. od 97,7 do 114,7 a potom som doladil súbeh prvého tranzistora. Súbeh nieje stopercentný. Generátor 88 až 108, bez pripojenia, klasicky som ho chytil na anténu resp drôt, moduloval som nosnú cca 400 hercami a pozeral na osciloskope pripojenom na výstup NF. Jadierka išli povoliť bez problémov. A ako sa vlastne zväčší rozsah preladenia skrátením oscilátorovej cievky alebo predĺžením? Samozrejme bez toho aby sa musel meniť ladiaci kondenzátor. Odbočka má zostať na pôvodnom mieste? alebo ju je treba posunúť?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#24 Příspěvek od BOBOBO »

Výše to proženeš hliníkovým jádrem . A zásadní chybu jsi udělal rozštelováním mf . Zatímco vstupů jsem jsem přeladil vícero , tak mf v polovodičových strojích jsem nikdy nedokázal zlepšit sladění , než bylo předtím továrenské .

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#25 Příspěvek od kutilmil »

Myslím si, že ten MF je zladený dobre. V podstate som vlastne ani nič nezladil, lebo všetko bolo nastavene na max. To je teraz ale jedno. V prvom rade potrebujem doladiť ten tuner. Hliníkové jadro nemám. neporadili by Ste mi prosím, ako mám zväčšiť ten rozsah preladenia? Priznám sa, že presne nerozumiem ako ten oscilator funguje a ktora kapacita a ktora indukčnosť na čo slúži. potreboval by som konkrétnu radu.
Ďakujem.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#26 Příspěvek od kutilmil »

Tak chlapy skoro ma pomilovalo! Milovať = j*bať. Stačilo nasadiť dekel na VKV jednotku a všetko OK. Ešte opraviť stereodekóder.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od durkovic »

to je super že sa i podarilo VKV jednotku zladiť podľa predstáv, ten stereo dekóder v rytmuse / strečne je zaujímavosť sama o sebe v prvom rytmuse mi ten dekóder nefunguje (mám ho na diely) v tomto kuse ktorý som dával na foto je v perfektnom stave a nedotknutý, funguje tak ako má, stereofónny zvuk cez ten dekóder je naozaj pekný.
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#28 Příspěvek od kutilmil »

Šak zajtra teda vlastne už dnes sa dotoho stereodekoderu vrhnem. som zvedavý ako to dopadne. snáď ho rozchodím, lebo tiež nefunguje, ale vyzerá byť nedotknutý.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#29 Příspěvek od Hill »

kutilmil píše:Šak zajtra teda vlastne už dnes sa dotoho stereodekoderu vrhnem. som zvedavý ako to dopadne. snáď ho rozchodím, lebo tiež nefunguje, ale vyzerá byť nedotknutý.
Hlavně nesahej na laděné obvody v dekodéru, jinak to bez generátoru stereofonního signálu a osciloskopu už dohromady nedáš. Ty obvody jsou nejstabilnější součástky v dekodéru a dlouhé roky žádné seřízení nepotřebují.
kutilmil píše:...A ako sa vlastne zväčší rozsah preladenia skrátením oscilátorovej cievky alebo predĺžením? Samozrejme bez toho aby sa musel meniť ladiaci kondenzátor. Odbočka má zostať na pôvodnom mieste? alebo ju je treba posunúť?
Ladí se kapacitou, musíš tedy dosáhnout většího poměru kapacit mezi zavřeným a otevřeným ladicím kondenzátorem, což jde jedině zmenšením paralelní kapacity, která omezuje rozsah přeladění na horním konci pásma. Pro pásmo OIRT stačil poměr maximální a minimální kapacity v oscilátoru 1,2355:1, ale teď potřebuješ poměr 1,4611.
Řekněme, že otočný kondenzátor v oscilátorové sekci má maximální kapacitu 24 pF a minimální 10 pF. To znamená, že pro OIRT je součet všech paralelně připojených kapacit asi 49 pF, ale pro CCIR je potřebuješ zmenšit na 20,4 pF, čili někde cestou od ladicího kondenzátoru k oscilátorové cívce je paralelně k němu ještě nějaký kondenzátor a ten je třeba zmenšit o těch téměř 29 pF.
Neuvažuji žádný padingový kondenzátor, v těchto jednotkách, jestli si dobře vzpomínám, žádný nebyl, protože se ladily jen na dvoubodový souběh.

Tím se samozřejmě zmenší kapacita v laděném obvodu v jakékoli poloze ladicího kondenzátoru a koukám, že jsem nezvolil nejvhodnější typický rozsah kapacit ladicího kondenzátoru - zrovna v oscilátoru by se patrně na vinutí nemuselo sahat vůbec, pokud by stačil rozsah otáčení jadýrkem ke snížení indukčnosti o asi 14%.
To přeneseně platí i pro další rezonanční obvod(y), pokud jsou přelaďované, jejich rozsah přeladění je stejný, ale na nižší frekvenci, takže poměr nejvyššího a nejnižšího kmitočtu je větší. Předpokládám, že obě sekce ladicího kondenzátoru jsou stejné (teď to berte jako příklad, schéma k této ladicí jednotce jsem žádné nenašel; i Tesla používala u jednorozsahových přijímačů sekce různé kapacity i průběhu pro oscilátor anténní obvod, aby se dosáhlo co nejlepšího souběhu po celé stupnici).
Zde se musí zmenšit paralelní kapacity ze 40,5 pF na 16,7 pF, tedy o 23,8 pF. Indukčnost stačí zmenšit o 12%.

Samozřejmě při slaďování souběhu, kdy je rozsah oscilátoru akorát od konce ke konci stupnice, a ladí se už jen vstupní obvod(y) na maximum citlivosti indukčností kolem 94 MHz, paralelní kapacitou kolem 106 MHz se dojde k mírně odlišné velikosti kapacit, protože na okrajích a uprostřed stupnice vznikne určitý nepodstatný nesouběh.

Pokud tedy nelze pouhým vyšroubováním jadérek snížit indukčnost na požadovanou hodnotu (což je častější případ u jednotek laděných menším kondenzátorem nebo u varikapů), stačí skutečně hliníkový šroubek se stejným závitem místo jadérka, použít lze i mosazný. A není třeba odmotávat závity. Někdy kolem roku 1980 jsem jistému mašinfírovi v Lubech přelaďoval Strečno naslepo bez schématu (to nenašel, i když ho k tomu dávali), bez přístrojů, jen s voltmetrem na elektrolytu v poměrovém detektoru, podle vysílačů Ochsenkopf a Hof. Paralelní kondíky šly ven, indukčnostem jadýrka nestačila, tak jsem na konce kostřiček udělal jeden závit nakrátko z kousku propájeného drátku. Pak už to ladit šlo. Co to udělalo s citlivostí, jsme nezkoumali, signálu tam bylo dost.

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od Franta »

Je ještě zájem o servisní sešit na Strečno? Mám celý tovární manuál na Strečno v elektronické podobě. I mnoho dalších servisáků pro výrobky Tesla. Stačí napsat.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“