NF zesilovač postavit nebo koupit?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#16 Příspěvek od Charos »

Je to charakteru SLUCHU. Záleží, co jedinec špatně slyší (to jest co mu ve zvuku komponentů tedy nevadí). Každému vyhovuje něco jiného, ale ten, kdo opravdu slyší, tak nebude volit kompromisy. Jednou z cest jsou zesíky DPA xxx, složitost je jen relativní, navíc jsou to stavebnice ověřených konstrukcí s podrobným návodem. Ušetříš si zdlouhavé experimenty se známým výsledkem.
Na Pioneer nešahej, pokud se ti jeho zvuk nelíbí, prodej ho a zkoušej něco jiného. Ale hlavně si nemysli, že downgradem na IO si polepšíš. Taky jsem stavěl mj. zes s LM3886, odstup výbornej, ale jinak zklamal a poslušně se vracím k diskrétnímu řešení.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

Také nejsem přesvědčený o tom, že by se za posledních 20 - 30 let vlastnosti zesilovačů nějak výrazně zlepšily. Tehdy se výrobci skutečně snažili o co nejlepší zvuk, ten tehdy ještě rozhodoval o obchodním úspěchu.
Dnes se daleko častěji setkávám se zesilovači zbytečně velkých výkonů (a ještě častěji jsou ty výkony jen na papíře), ale jinak nevalných poslechových vlastností, ovšem za líbivou cenu.
Sice osobně pokládám u zesilovače pro domácí poslech maximální výkon tak do 2x50 W, sám teď doma hraji nejčastěji přes zesík 2x12 W sinus a ten ještě neochutnal, co to je oříznutí špiček...
Jak jsem už napsal - těch faktorů, které mají na zvuk vliv, je moc.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od pajosek2 »

Hille a co by se na kvalitě zesilovačů mělo ještě zlepšit? Už za dob Tesly se kvalita zesilovačů,co se týká zvuku,dostala na špičkovou úrověň. Jde o to,co do toho pustím a čím to reprodukuji ven. Mikrofon a reprosoustava je dle mého názoru to,co je dnes rozhodující.Samozřejmě se nebavím o zesilovačích,které už z principu zkreslují. Nejvíc mne dnes dojímá pojem"lampový zvuk" .Je sice dobře,že bastlíři zkouší stavět zesilovače a nejrůznější další věci,ale měli by se vyjasnit,že "lampový zvuk" nevzniká jen osazením elektronek do zesilovače.
Co se týká mého názoru,jestli stavět zesilovač nebo koupit,tak si myslím,že pokud někdo chce mít pocit kvality,tak koupit a pokud někdo potřebuje mít pocit,že to prostě zvládl,tak ať si ho postaví. Finanční stránku nechci rozebírat,ta je jasná.
S těmi velkými výkony s Tebou souhlasím. Lidi mají asi dobrý pocit,když hrají se 100W zesákem na max 10W,protože doma opravdu těch 2x 10W stačí.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#19 Příspěvek od Sendyx »

No, za éry Tesly se zesilovače dostaly na špičkovou úroveň, ale Tesla se o to nezasloužil (ten umřel 1943) a Tesla n.p., s.p. ani a.s. už vůbec ne. Jejich produkce v oblasti spotřební elektroniky byla zoufalá, přestaňme si nalhávat, že ne.

Měl jsem před pár dny na stole AZS223 a teď mám na stole DA-U880 (o 5 let starší) http://www.radiomuseum.org/r/mitsubishi ... _u880.html a je to rozdíl asi tak 3 kvalitativních tříd, přitom tihle japonci nepatřili k žádné úplné špičce.

Co se týče výkonu, zásadní je citlivost beden, velikost prostoru a taky jeho akustické úpravy. Byl jsem překvapen, ale při celkem rozumném poslechu s moderními 3 pásmy v místnosti asi 4x5 metrů se konec 2x 100W občas dostal do clipu, poslech byl z HD playeru a nahrávky FLAC. Taky jsme předloni při poněkud větší hlasitosti za hodinu poslechu donutili 600W Bryston k vypnutí na přehřátí, napájel dost neúčinné elektrostaty... tak bych byl s tím požadovaným výkonem opatrný, mnohé moderní bedny mají poměrně malou účinnost a požadovaný výkon roste.
Naposledy upravil(a) Sendyx dne 01 kvě 2015, 09:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od pajosek2 »

Sendyxi,ano teď jsem se upřímně zasmál,ale máš v podstatě pravdu. Rozesmálo mne jak já jsem to blbě napsal a Ty jsi to šikovně okomentoval. No prostě pan Nikola Tesla toho se zesilovači opravdu neměl moc společného. Já si podniku Tesla dost vážím a proto jsem to napsal jako "éra Tesly",ale myslel jsem v té době,v době,kdy Tesla fungovala samozřejmě se to týká i jiných výrobců,kteří v té době působili na trhu s elektronikou.
Ale máš bod. :D
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#21 Příspěvek od TAKJAN »

sendyx Taky se dostanu do clipu, jedu 40??W a je tam..

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#22 Příspěvek od samponek »

Zesík jedině postavit, mám z ekodvora asi tisíc kádéček, es úček a mosfetů, v zesilovači mám 192 kádéček, ale na zesík do bytu ti jich bude stačit 8, klidně ti je věnuju, včetně součástek na spínaný zdroj.

Taky tady je 10 TDA 2030, když k nim přidáš kádéčka, taky to jde použít :lol:

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#23 Příspěvek od frantajetel11 »

JJ hlavně mu poraď spínanej zdroj ty kádéčko :?
P.S. Těch 192 kádéček tam máš jako závaží, nebo co?

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#24 Příspěvek od padik »

Tak jsem ten zesik Pioneer A109 prodal. Co si matně pamatuju, tak mi dobře sloužil s Tesla bednami, sedlo si to k sobě dobře a svého času mi to stačilo. Jenomže jsem se posunul k výkonnějším repro firmy AQ (s TVM repráky), a tam už to nehrálo dobře. Koupil jsem bazarový Cambridge Audio a jsem přesvědčen, že s žádnou levnou stavebnicí nedosáhnu toho zvuku, který mám teď. Takže, raději koupit a hlavně, nejdřív si to poslechnout. Co mne dráždí je to, že mi dobře vyhovují zvukem dnešní autoradia s CD, která mívají na konci integráče 2x2 kanály a když se k tomu najdou vhodné bedýnky, je zvuk jako pohlazení. Tichý poslech, myšleno.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“