Jaký kotel na pevné palivo-doporučte

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

Jaký kotel na pevné palivo-doporučte

#1 Příspěvek od otakarv »

Zdravím, stojím před problémem jaký koupit kotel na pevné palivo. Jako by se u mě roztrhl pytel s problémy. Jeden den přestal plynový kotel "Imergas 24KW" nahřívat vodu, mám ještě kotel na pevné palivo co soused vyhazoval neboť místo něj dal krb s teplovzdušným rozvodem. Kotel si sám dělal,použil hrubé plechy a sloužil mu nějakých 10let a chtěl jej vyhodit do šrotu tak jsem jej od něj za tu šrotovou cenu koupil, sám napojil a sloužil mi také 10let až do včerejška kdy začal téct. Díru bych se pokusil zavařit přeplátováním kouskem plechu ale mám pouze invertor, lepší by byl plyn, kyslík. Tu však hrozí že za ta léta jsou již plechy prožrané a mají slabé stěny ale pokuď by se to podařilo tak na chvíli než se koupí nový by to mohlo stačit. Ještě že máme vanu, včera jsem si ve velkém hrnci nahřál na plyňáku vodu a mohl se okoupat :roll: .
Doma spaluji veškerý domovní odpad (mimo plastů a jiných sajrajtů), dřevo a podobně takže podle toho bych potřeboval vybrat kotel.
Přílohy
IMG_20150519_095810 – kopie.jpg
Zde se to prožralo.
(97.97 KiB) Staženo 62 x
IMG_20150519_095655 – kopie.jpg
Dírka v prostoru kapes.
(152.37 KiB) Staženo 73 x

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#2 Příspěvek od janousek »

Doma spaluji veškerý domovní odpad (mimo plastů a jiných sajrajtů)
Tím se dneska moc nechlub, jestli chceš ušetřit, tak dej automat na uhlí, pohoda jak při plynu a trocha bordela jak při uhlí.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od otakarv »

Také by se mi ten automat líbil, má i vyšší účinnost ale je oproti obyčejnému kotli snad 3x dražší.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#4 Příspěvek od janousek »

To jo, ta cena, ale nelituji.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Automat smrdí . Musíš mít samostatnou kotelnu . Jinak mám již 5 let staře koupený dakon dor24 , počítám , že mu bude 20 let . Už se připravuji na bazoši a aukru na koupi . Ale jelikož jedu hlavně na dřevo , tak koukám po 25ce . Na chalupě mám nový buderus , tedy 12kW , ale jsem s ním , až na malou násypku , spokojen . Neelektrická regulace funguje perkt , vzhledem k terciálnímu spalování nikdo nehádá dle spalin , že jedu uhlí .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Za cca 5 let už uhlí jako občan běžně nekoupíte...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od rezis »

Před lety jsme šli do Hercules U24 - splňuje emisní třídu 3. Pohodový kotel jen je třeba dát si pozor na tah komínu.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#8 Příspěvek od konosuke »

To jako novej, starší nebo samodomo bastl ? Dyž sem sloužil u topenářů tak často aplikovali http://www.atmos.eu/
měl jsem i cédo s programem a výpočtama ale ztratilo se kamsi...no možná půjde stáhnout z webu.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
labakon
Příspěvky: 37
Registrován: 06 srp 2006, 02:00

#9 Příspěvek od labakon »

https://www.google.sk/?gws_rd=ssl#q=a+je+to+lokca Z Čadce prebehnete krížom na Oravu. Pred pár rokmi som s nimi spolupracoval a čo viem, tak s ich kotlami bola spokojnosť.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od otakarv »

konosuke píše:To jako novej, starší nebo samodomo bastl ?
Nejraději bych šel do nového popřípadě staršího ale už asi né do samodomo.
Byl tu zrovna syn, ptal jsem se jej jaký kotel mají u tchána a říkal mi že Atmos jako jsi mi dal odkaz.

labakon, koukal jsem na tý kotle a vcelku se mi líbí, firma má zde v Čadci pobočku, prodej i servis tak to by vcelku i šlo.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#11 Příspěvek od konosuke »

Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Já myslím , Zdenku , že to bude jako s Trabanty . Roky se tvrdilo , že je vyřadí z provozu ....

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#13 Příspěvek od konosuke »

...nebo klasickejma žárovkama a furt se dají sehnat, o tomto víkendu příkladem v OKAY za 9 Kč/ks.
V úřadovně nám nainstalovali tyhle kapitalistické stropní bambule a vydržely přibližně dva měsíce tož do háje s úsporou takou.
http://www.fastimages.eu/images/ndn.jpg
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#14 Příspěvek od Ondra2 »

Spíš je tady problém s těma emisníma normama. Samozřejmě nikdo vám nezakáže v tom kotli topit, ani nemůže přikázat ho demontovat, ale třeba kominíci přestanou vydávat revize komínů, pokud na nich bude připojeno zařízení odporující vyhlášce. To je pak celkem problém, hlavně s pojišťovnama.
Asi to nakonec nebude tak horké, na vesnicích by museli měnit kotle skoro všichni, ale stát se to může. Taky teď měníme záložní kotel na TP ( jinak plyn + solár), ale pro klid duše jdeme do kotle s em. třídou 3.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#15 Příspěvek od _luky_ »

Na tohle téma se dá napsat kniha a stejně ti nedá "správnou" odpověď. Protože jsem stál před podobnou otázkou, popíšu způsob, jakým se lze rozhodnout.
1) Pokud jsou peníze na investici a je v plánu tím topit "furt", tak automat na uhlí s emisní třídou minimálně 3.
2) Pokud máš přístup k SUCHÉMU dřevu za rozumné peníze (vlastní les, odpad z pily poblíž...) tak zplynovací kotel+akumulační nádrž. Atmos není s vývojem úplně daleko, ale je fakt, že jsou celkem levný. Ovšem mám blbou zkušenost s "combi" kotlem, že na to uhlí to tak dobře nehoří. Dobré kotle byly Verner, ale ten zkrachoval. Firma na Slovensku je dělá dál.
3) Jestli se nechceš ušpinit a máš dost peněz, pořiď nový kotel na plyn (atmosférický / kondenzační... taky to není úplně snadné vybrat).

Vše záleží na potřebném výkonu (starý dům vs. zateplená novostavba), na dostupnosti paliva (co umím dobře koupit, zpracovat, uskladnit), na týdenním režimu (důchodce, práce z domova, směny - tj. kdy člověk potřebuje topit a kdy může přiložit), na velikosti prostoru kotelny a hlavně na penězích (jak investici tak provozních nákladech)

4) jestli chceš klasický "odhořívací/prohořívací" kotel co sežere všechno, neporadím. jednak se k tomu musí chodit furt, jednak to má obvykle bídnou účinnost a jednak v tom nikdo neumí topit, takže u nás na vesnici je často taková mlha, že by se dala krájet.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“