Spálené hroty mikropájky

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Spálené hroty mikropájky

#1 Příspěvek od Celeron »

Párkrát se mi povedlo nechat přes noc nebo i dýl zapnutou ERS50 nebo Ersu Vac 40. No a výsledkem je zčernalý, "spálený" hrot v místě, kde je cínovaná část. Dokud bylo hrotů dost, tak jsem vyměnil a starý hodil do šuplete. Teď dorazila bída a protože takovejch "spálenin" mám víc, bádám jak jim vrátit pocínování. Zrovna moc jednoduchý to není. Mechanicky čistit je blbost, pokud se naruší povrch, pájka hrot vyžere.
Kalafuna ani neutrální kapalina z GESu si neškrtne. Zinkem převařená kyselina taky nic moc. Ale celkem funguje kyselina a otírat hrot o starej novodur, finta z pocínování smaltovaných trafodrátů. Ale stejně na několika hrotech zůstaly různě velký plošky, kde se pocínování neobnovilo. Chtěl jsem zkusit, zda by nezafungoval klempířský salmiak (mechanicko chemický čištěni) ale nenašel jsem. Pak jsem si vzpoměl že jsem kdysi na půdě vyhrabal tohle. Odhadem 1. republika. Smrdí to jako vazelína na auta ale funguje to dokonale. 8O Prostě se namočí hrot, přiloží SnPb a během 10 sekund "škvaření" je hrot čistej. Co to může být? Neslyšel jste někdo tu zkratku A.J.S. ?
Čímpak čistíte hroty vy?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Na pocínování podivných hrotů MTV125, ale raději ho mám ne na páječce, ale jinou páječkou ho ohřívám. Kolega má speciál cínovací tabletu na hroty, stálo to asi 300Kč, ta funguje na hroty páječek typu Solomon a podobně...
Naposledy upravil(a) Sendyx dne 30 kvě 2015, 11:37, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#3 Příspěvek od vrky »

Používám salmiak.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Kde ho sháníš v pevný podobě (nerost)? V místní pekárně ještě nedávno měli práškovej (aktivátor kynutí) a už ho nepoužívaj. Ani nevím, jestli se nedá roztavit a nalejt do plechovky jako kalafuna. Možná se bude rovnou rozkládat a obojí co vzniká je svinstvo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#5 Příspěvek od vrky »

Tady po okolí jsem prošel pár drogerií. http://www.aek-svareci-technika.cz/zboz ... la-Salmiak obyčejný tvar puku v papírové krabičce.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Dík, zkusím v HK Chobolu, svářecí technika.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Jestli je na tom hrotu obnažená vrstva železa a vemeš ho salmiakem, můžeš ho rovnou vyhodit.

Uživatelský avatar
rsat
Příspěvky: 10
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#8 Příspěvek od rsat »

zajímalo by mě proč? Nezpochybnuju to, ale chtěl bych znát důvod, proč to tak je. Salmiak se teplem rozloží na čpavek a HCl. Ta možná škodí...navíc jsem si myslel, že ty hroty jsou měděné. Asi blbě.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Chlorovodík tu ochrannou vrstvu železa odleptá, což je velmi špatně.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Sendyx píše:Chlorovodík tu ochrannou vrstvu železa odleptá, což je velmi špatně.
Nojo, pravda, klempíři s tím čistili měděný pájecí kopyta. Takže mě zůstvá ta prapodivná "vazelína". Čert ví, co to je, Eumetol, co se taky před lety používal místo kyseliny má jinou barvu a hrozně smrdí když se pálí. Tohle ne.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Eumetolů je 3 až 5 typů, každý vypadá jinak a smrdí jinak. Maloobchodně se prodávaly 3 druhy.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Kedysi sa mi podarilo spalit hrot na spajkovacke bez regulacie (odkedy mam stanicu, tak sa mi to este nestalo). Vtedy sa mi ho podarilo pocinovat, stacil na to nejaky cin s lepsim tavidlom a trochu sa s tym pohrat. Najprv to vobec nechytalo, potom zacalo na kuskoch, az sa to podarilo cele.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Michal22 »

V práci máme k JBC toto, ale na jakém principu to funguje, to netuším. Vypadá to trochu jako kalafuna, ale když do toho píchnu rozehřátý hrot, tak to smrdí nakysle, jako by tam byl ocet.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Caban
Příspěvky: 25
Registrován: 04 úno 2013, 01:00
Bydliště: Slovakia

#14 Příspěvek od Caban »

Mám asi 7 mikropájok, z toho dve ERS 50. Prepálené hroty som riešil nákupom náhradných hrotov pre Solomon a pod. Na starom hrote z ERS 50 som odrezal pílkou vonkajšiu časť, aby to zalisované zostalo vnútri. Do stredu som navŕtal dieru a narezal závit (M5 ?). Ten nový náhradný hrot som obrúsil, aby tá časť, ktorá ide dovnútra mala priemer 5mm (?) a na tú som narezal závit 5mm. Zaskrutkovať do starého hrotu z ERS 50 a vymalováno. Niekedy ide trochu nakrivo, ale funguje.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Michal22 píše:V práci máme k JBC toto.
Kurňa, za ty prachy to fungovat musí :!: :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“